Пандемія коронавірусу може призвести до фінансової кризи, яка, за оцінками фахівців, стане відчутнішою для світової економіки, ніж криза 2008 року. Особливо сильно наслідки пандемії і карантину позначаться на малому і середньому бізнесі і на простих громадянах. Численні кав’ярні, ресторани, перукарні, салони краси, спортзали, магазинчики, сімейні готелі фактично нині зачинені й не отримують прибутку. Якщо карантин затягнеться, багато з них ризикують збанкрутувати. Крім того, люди, які нині тимчасово не працюють через карантинні заходи або вже втратили роботу, теж залишаються без засобів існування. У цих умовах завдання відповідальної влади – підтримати економіку, бізнес, ринок праці і громадян своєї країни.
Тож як працює світ, зокрема, в плані допомоги простим громадянам?
Різні країни підходять до вирішення цього питання по-різному. Скажімо, в Гонконгу розглядають можливість виділення 10 тисяч гонконгських доларів кожному громадянину. Влада вважає, що цим заходом зможе розворушити країну, хоча багато економістів сумніваються в цьому. Адже ізольовані на карантин люди не зможуть витрачати виділені їм кошти повною мірою.
Міністерство фінансів США теж запропонувало виділити кошти – близько 500 мільярдів доларів для прямої підтримки населення – по 3000 на людину. Виплати здійснюватимуть у два етапи – з 6 квітня і з 18 травня.
По 2000 євро обіцяють своїм громадянам у Німеччині, на підтримку фрілансерів і мікропідприємств буде виділено близько 50 мільярдів євро.
Для робітників, котрі залишилися без роботи і відповідно без засобів до існування і для підтримки самих компаній, що потерпіли внаслідок пандемії, 45 мільярдів євро вже виділила Франція.
Прем’єр-міністр Польщі анонсує антикризовий пакет на 46 мільярдів євро. З Фонду соціальних гарантій працівників можна буде отримати до 40 відсотків від розміру середньої зарплати по країні на кожного працівника. Тим полякам, які втратили роботу, уряд пропонуватиме місця праці на будівництві доріг, шкіл та лікарень.
На підтримку бізнесу і громадян вісім відсотків власного ВВП готова виділити Естонія. Ці кошти підуть на підтримку ринку праці через виплати матеріальної допомоги з безробіття, а також компенсації витрат потерпілим від кризи роботодавцям. Крім того, держава сприятиме пом’якшенню графіка виплат за кредитами.
Латвійські чиновники гарантуватимуть людям, що залишилися без роботи, виплату 75 відсотків їхньої зарплатні, але не більше 700 євро. Кошти ці оподатковувати не будуть.
Однозначно виділили сфери, в яких люди мають не працювати і залишатися вдома, в Італії. Їм надають компенсації у вигляді грошових виплат.
Намагається захистити робочі місця й уряд Іспанії: спрощує систему тимчасового працевлаштування, звільняє від соціального внеску за тимчасових працівників за умови, якщо роботодавець зберігатиме їхнє робоче місце, пропонує доплату самозайнятим громадянам, яким довелося припинити економічну діяльність, пропонує відтермінування виплат за іпотекою для найвразливіших верств населення, допомагає їм із оплатою комунальних послуг.
В Україні ж наразі лише беруться за дорученням президента формувати списки осіб із малозабезпечених категорій громадян з тим, аби надати допомогу найбіднішим українцям.