Від держави – до громад, або Що означає президентський указ про передачу сільгоспземель у розпорядження ОТГ

Усередині жовтня Президент Володимир Зеленський підписав указ щодо «прискорення реформ у сфері земельних відносин». Йдеться про передачу понад двох мільйонів гектарів сільськогосподарських угідь у розпорядження об’єднаних територіальних громад. Коли це станеться, ОТГ зможуть розпоряджатися землею на свій розсуд, використовуючи кошти на місцеві потреби. На думку експертів, це є великим плюсом для розвитку громад.

У 2018–2019 рр. держава вже віддала громадам 1,7 млн га угідь. Коли ж передасть ще понад два мільйони, то в її власності залишиться лише 750 тис. га. Наразі ж, за даними Держгеокадастру, ці землі обробляють 1166 державних підприємств та установ. Серед них зокрема Національна академія аграрних наук, Міністерство економіки, торгівлі та сільського господарства, Міністерство освіти і науки, Міністерство оборони, Міністерство юстиції, Держлісагентство, Фонд державного майна та Держводагентство. Але… «Землю, яка перебуває у власності держави, використовують найчастіше неефективно. І то нонсенс, що місцеві громади не могли нею розпоряджатися. Отже, указ Президента підвищить ефективність функціонування ОТГ. Дасть новий імпульс для їхнього розвитку», – вважає політолог Ігор Рейтерович.

Водночас фахівці із земельних питань звертають увагу, що до громад перейдуть лише інвентаризовані землі, тобто ті, інформацію про які вже внесено до Держгеокадастру. «Крім них, є ще досить багато неінвентаризованих земель – і їх так просто передати не вийде. Для цього потрібно прийняти відповідні закони», – пояснила юристка із земельного та аграрного права Еліна Юрченко.

Ідеться про два законопроєкти щодо дерегуляції і децентралізації земельних відносин, які парламент ухвалив у першому читанні ще минулої осені – №2194 і №2195. Перший стосується порядку передачі сільгоспземель поза межами населених пунктів у володіння громад, а другий – електронних аукціонів. Член правління Спілки землевпорядників України Андрій Мартин сподівається, що нинішній указ Президента стане сигналом для депутатів швидше ухвалити ці законопроєкти.

«Передавати громадам потрібно не тільки ділянки сільськогосподарського призначення, а всі землі в межах територій громад, окрім тих, на яких розташовані об’єкти державної власності. Тобто у державній власності мають залишитися землі оборони, державних установ, підприємств і організацій, усе інше має стати комунальною власністю громад. І це можливо реалізувати, ухваливши згадані законопроєкти», – заявив А. Мартин.

Експерти наголошують, що передача державних земель до комунальної власності має відбутися максимально прозоро. Сьогодні у Держгеокадастрі володіють інформацією про майже 74 відсотки земель у країні. Багато ділянок в регіонах, особливо за межами населених пунктів, залишаються необлікованими. Передусім, вважають аналітики, потрібна незалежна інвентаризація цих земель. Інакше частина гектарів може опинитись поза будь-якими реєстрами.

Інший важливий момент – це контроль за використанням комунальних сільгоспугідь. Громади можуть здавати ці ділянки в оренду, отримуючи прибуток, а також безоплатно передавати у приватні руки. Щоб місцеві чиновники не використовували ці можливості на свою користь, потрібно прописані в законодавстві певні запобіжники. «Важливо, щоб місцеві громади розпоряджалися переданими їм великими ділянками землі відповідально, бо дуже багато землі перебуває у «тіньовому» обороті», – вважає зокрема політолог Володимир Фесенко.

Як розповів голова Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру Роман Лещенко, попередніми роками через механізм безоплатної приватизації було незаконно виведено понад 5 млн га державної землі. «Вона (ця земля. – Ред.) наразі у приватній власності чиновників, тих, які перебували при владі», – заявив чільник Держгеокадастру. За його словами, відомство вже сформувало понад 300 кримінальних проваджень щодо незаконної безоплатної приватизації земель та надало інформацію правоохоронним органам.

Експерти погоджуються, що іншого шляху, як віддати землю громадам, немає. Цей крок дуже важливий для завершення реформи децентралізації. Але здійснювати його потрібно у комплексі із законодавчими змінами.

За матеріалами Центру громадського моніторингу та контролю.