Чотирнадцятирічний Назарій Куцела – дитина, позбавлена батьківського піклування. Школяр разом із бабусею Любов’ю Ягілович, яка офіційно два роки є його опікункою, живуть у селищі Брошневі-Осаді на Рожнятівщині у приватному будинку. Восени минулого року під час оформлення субсидії на зимовий період 2018-2019 рр. Любов Ягілович стикнулася з несподіваною заковикою: попри те, що сукупний дохід родини не змінювався порівняно з минулим періодом, сума обов’язкового платежу із субсидії зросла від 300 грн. до 566 грн. Зі слів Любові Ягілович, в управлінні соціального захисту населення Рожнятівської РДА їй пояснили (письмового підтвердження немає), що така ситуація не дивовижа і що виникла вона через зарахування до сукупного доходу родини соціальної допомоги дитини, яку їй виплачують згідно з чинним законодавством. А на запитання опікунки, чому не враховували суму соціальної допомоги на дитину минулого року, відповіли, що так прописано у законі і так було й минулого року…
Любов ЯГІЛОВИЧ, опікунка:
– Уже минуло два роки з того часу, як Назарій має соціальний статус дитини, позбавленої батьківського піклування. Рожнятівський районний суд 6 вересня 2016 року позбавив батьківських прав– То що змінилося? його тата й маму. Тож упродовж двох років як опікунка я щомісяця справно отримую на внука соціальну допомогу по 3 700 грн.
– То що змінилося?
– Порівняно з минулим опалювальним сезоном зросла сума обов’язкового платежу із субсидії – від 300 грн. до 566 грн. У Рожнятові – в управлінні соціального захисту райдержадміністрації – мені категорично і з подивом пояснили, що так було і минулого року: мовляв, і цього разу згідно із законом соціальну допомогу на дитину, позбавлену батьківського піклування, врахували при нарахуванні суми обов’язкового платежу із субсидії. Я одержую пенсію 1 503 грн. А соціальна допомога – для Назара, а не для мене. Він підліток, якого треба і прогодувати, і у будь-що не одягнеш і т. д. Тож я вмію цінувати кожну копійку. Та прикро, що мені належно не розтлумачили і ніяк не підтвердили, що суму соціальної допомоги, яку виплачують дитині, позбавленій батьківського піклування, враховують при визначенні суми обов’язкового платежу із субсидії. Бо ж я читала, що не повинні враховувати.
…Очевидно, в управлінні соціального захисту населення Рожнятівської РДА опікунці Любові Ягілович неправильно або невичерпно пояснили, а може, не зрозуміли суть її запитання, чи сама жінка не як слід зрозуміла пояснення фахівців, чому сума її обов’язкового платежу із субсидії порівняно з торішнім періодом зросла від 300 грн. до 566 грн. А може, вона взагалі розмовляла не з уповноваженими давати таку інформацію – образно кажучи, одна баба сказала. Та попри те, що опікунка не пам’ятає, з ким говорила конкретно, питання, яке жінка порушила, слушне і на часі. Адже таких випадків в області чимало.
Попри те, що «анатомія» нарахування субсидій і без того складна і не стабільна, а законодавче поле, яке щоразу проростає новими заковиками і ніби виписане для чиновників різних рівнів, а не для пересічних українців, в описаній ситуації правда на боці райсоцзахисту. Працівники управління соціального захисту населення Рожнятівської РДА всі розрахунки зробили фахово. А Любов Ягілович помилилася – у пошуках відповідей на свої сумніви спочатку пішла не тією дорогою, довірившись поясненням казна-кого, а відтак і зовсім зупинилася на півдорозі. Тож ми запропонували прокоментувати ситуацію начальникові управління соціального захисту населення Рожнятівської РДА Богданові МЕЛЬНИКУ:
– Згідно з постановою Кабміну минулого року затверджено Положення і внесено зміни у порядок нарахування субсидій, які чинні з 1 травня 2018 року. А Любов Ягілович не зверталася за інформацією ні до керівництва управління, ні до інших фахівців. Навіть невідомо, з ким вона спілкувалася. Та й жінка не пам’ятає. Проте питання, які порушила Любов Михайлівна, дуже слушні.
– По-перше, минулого року в її будинку була прописана донька, яка відтак виписалася. Тож норму споживання газу зменшили. Також з минулого року для розрахунку ми брали 5 кубометрів, а тепер – 4,5 на 1 м кв. житлової площі на особу. і по-друге, щодо врахування суми соціальної допомоги, яку Любов Ягілович одержує як опікунка на свого підо¬пічного, позбавленого батьківського піклування. У пункті №8 згаданої постанови зазначено: «Якщо в житлових приміщеннях зареєстровані неповнолітні діти, які залишилися без батьківської опіки чи піклування, або недієздатні особи працездатного віку, над якими встановлено опіку, то житлова субсидія призначається за заявою опікуна і розраховується, виходячи з розміру пенсії у зв’язку з втратою годувальника та інших видів пенсій та соціальних допомог, які отримує опікун на підопічних дітей». А у нашому випадку в одному будинку зареєстровані і опікунка Любов Ягілович, і її підопічний Назарій Куцела. Тож соціальну допомогу, яку вона одержує на утримання свого підопічного, враховують у сукупний дохід для розрахунку субсидії. Якщо б опікунка мала інше місце реєстрації, ніж її підопічний, то соціальну допомогу при розрахунку субсидії не враховували би.
Якою була мотивація таких змін? Сказати важко. Та й ми не коментуємо різноманітні зміни, а роз’яснюємо їх. Щоб не потрапити в таку ситуацію, як у випадку з Любов’ю Ягілович, потрібно звертати увагу на ті роз’яснення законодавчих змін, які ми пропонуємо користувачам у соціальних мережах і ЗМІ. Регулярно інформуємо населення у районному часописі, а під час субсидійного періоду – щотижня. Але якщо у людей виникають запитання чи сумніви, то щонайперше потрібно звернутися до керівництва управління соціального захисту населення, а ми, якщо знадобиться, вже спрямуємо їх безпосередньо до наших фахівців.