УПА замість НАТО. У світі йде до створення нового «троїстого союзу» – політичного й економічно-військового альянсу України, Польщі й Англії

Чутки про це просочилися було до інформаційного простору ще у другій половині січня. А на початку цього місяця ідея, виражена в підзаголовку до цієї публікації, вже набула виразних обрисів. «Ми створюємо новий формат політичного співробітництва в Європі між Україною, Великою Британією й Польщею», – коротко заявив, не вдаючись у деталі, Президент Володимир Зеленський 1 лютого на відкритті сьомої сесії Верховної Ради.

Власне, названий день видався багатим на події зовнішньополітичного значення для України. Зокрема в Києві побували тоді одночасно прем’єри Великобританії – Борис Джонсон та Польщі – Матеуш Моравецький. Вони й обговорили на владному Олімпі нашої держави можливості співпраці з нею у тристоронньому форматі.

«Союз України з Великою Британією та Польщею (дехто вже охрестив такий імовірний альянс, як «УПА»: «Україна – Польща – Англія») дасть змогу Києву зміцнювати власну безпеку, розвивати зовнішню торгівлю та протистояти викликам Росії», – розповів у фейсбуці міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

За словами глави МЗС, з ініціативою такої тристоронньої співпраці ще торік у жовтні виступила Україна. Відтак перспективи цього обговорили й під час візиту В. Зеленського до Лондона у грудні. Міністр також нагадав, що новий формат є частиною стратегії малих альянсів у ключі зовнішньої політики України.

«Ми не можемо чекати безпеки та процвітання в майбутньому, коли станемо членами ЄС та НАТО. Вони потрібні нам сьогодні. Тому вже нині досягаємо власного зміцнення, згуртовуючи дружні та споріднені духом країни до малих альянсів. Ми створюємо пояс безпеки й розвитку та посилюємо Балто-Чорноморську вісь. Так з’явилися «Люблінський трикутник» – із Польщею та Литвою, «Квадрига» – з Туреччиною, «Асоційоване тріо» – з Грузією та Молдовою», – пояснив Д. Кулеба.

Як зазначив пан Дмитро, офіційні Варшава, Київ і Лондон не лише усвідомлюють загрози безпеці Європи та спільно виробляють стратегію протидії викликам РФ, а й мають великий потенціал тристоронньої співпраці в торгівлі, інвестиціях, енергетиці. «З’єднуючи своїми зусиллями Атлантику, Балтику та Чорне море, створюємо нові можливості для наших країн та регіону загалом», – наголосив він.

Формат «Лондон – Варшава – Київ» може відіграти позитивну роль, щоби насамперед збалансувати негативний вплив на політичну ситуацію на континенті з боку інших європейських країн, які не хочуть вживати заходів, щоб зупинити Путіна, вважає, приміром, експерт із питань зовнішньої політики Олександр Хара. А ще такий тристоронній союз може бути своєрідною компенсацією Україні за туманну перспективу ввійти коли-небудь до НАТО. «Замість прямого членства в Альянсі можемо розвивати багатосторонні відносини з окремими його країнами, що теж дуже важливо для нашої держави», – пояснює політолог Володимир Фесенко.

Та все ж попри всі очевидні переваги такого союзу експерт з міжнародних питань Андрій Бузаров припускає, що цей проєкт з’явився через непрості відносини Офісу Президента і Сполучених Штатів на тлі військової загрози Росії. «Виглядає на те, що йдеться про ситуативний союз. У Києві спробували знайти альтернативну силу, щоб захиститися від Росії, і при цьому зберегти лояльність США», – міркує він.

Але водночас «тісне регіональне партнерство з Великобританією та Польщею – це ще один стимул розвивати стратегічні відносини між Україною й США», – переконаний той же В. Фесенко. – Для американців це навіть зручно. Якісь форми військової підтримки України вони можуть здійснювати не безпосередньо, а через Англію й Польщу».

Головний редактор газети "Галичина"