Україна на порозі нового міжнародного скандалу через дітей, народжених від сурогатних матерів

Перша причина скандалу і світової уваги полягає в тому, що в київському готелі тривалий час перебувають 46 3-місячних малюків, яких народили українські жінки методом сурогатного материнства від іноземних громадян різних країн, котрі через карантин та закриті кордони не можуть забрати своїх дітей до себе на батьківщину. І незабаром їх кількість ще збільшиться. Деякі батьки, що встигли потрапити до України, нині теж затрималися в готелях, правда, уже біля своїх дітей. Більшість же іноземців виставляють претензії до української влади і клініки з цього приводу.

Друга причина скандалу у тому, що у нас законодавство недосконало регулює питання сурогатного материнства, через що порушуються права дітей.

Про це повiдомила Уповноважений ВРУ з прав людини Людмила Денiсова, вказавши, що звернеться з приводу проблеми до правоохоронців та держорганів влади.

За її словами, відеоролик про сурогатних дітей, який поширили усі ЗМІ, є підтвердженням, що ситуація із наданням послуг сурогатного материнства такою клінікою (і вона не єдина в країні) є масовою та системною, а технології сурогатного материнства рекламуються та представляються як “товар високої якості”.

"Це свідчить про те, що державою не вживається всіх належних заходів щодо захисту прав дітей та гідне ставлення до них, а Україна стає для іноземців країною-донором народження дітей, долю яких вона не може проконтролювати", - зазначила Денісова.

Омбудсмен наголосила, що сурогатне материнство в Україні — проблема, яка потребує комплексного й негайного реагування. Надання таких послуг іноземним громадянам може призвести передусм до порушення прав дітей та до ситуації, у якій Україна буде не здатна захистити своїх громадян. Адже хто дасть гарантію, що цих діток іноземці не використають для злочинних намірів?

"Звертаюся до Національної поліції України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства соціальної політики України з вимогою щодо негайного реагування на ситуацію, що виникла навколо дітей, народжених за допомогою сурогатного материнства, об’єднання зусиль для невідкладного удосконалення законодавства у частині застосування репродуктивних технологій сурогатного материнства для іноземців та недопущення безконтрольного вивезення дітей за кордон", - заявила Денісова.

Омбудсмен пропонує змінити законодавство щодо сурогатного материнства в Україні.