У ключі відзначення 60-річчя НСЖУ відбувся пленум правління прикарпатської журналістської спільноти

Про відповідальність журналістів як хронікерів-літописців сучасності зокрема та про роль засобів масової інформації загалом у життєдіяльності людських спільнот ішла мова напередодні Дня журналіста, який відзначатимемо 6 червня, на виїзному пленумі правління Івано-Франківської обласної спілки журналістів НСЖУ в Галичі. Оскільки захід проходив у форматі недавнього відзначення 60-ї річниці Національної спілки журналістів України, то його учасники здійснили й невеличкий екскурс в історію розвитку Івано-Франківського осередку НСЖУ.

«Спілка прикарпатських журналістів постала ще 1957 року, коли всеукраїнська громадська організація мас-медійників лише зароджувалася, – зазначила відповідальний секретар обласної спілки НСЖУ, секретар НСЖУ, заслужений журналіст України Вікторія ПЛАХТА. – Тоді близько двох десятків журналістів зібралися в обласному центрі й заснували свій перший на Прикарпатті професійний осередок – Станіславське обласне відділення Спілки журналістів України. Його чільником обрали тодішнього головного редактора газети «Прикарпатська правда» Ігоря Сербина… Тепер журналістських осередків в області – понад три десятки, й вони об’єднують понад 550 членів НСЖУ. Найбільший з них – Коломийський, який налічує півсотні журналістів.

З перейменуванням 1963 року Станіслава й до 1972-го осередок журналістів виступав уже як Івано-Франківське обласне відділення СЖУ, відтак мав статус її обласної організації, а з 1998 р., коли спільнота українських журналістів отримала звання «Національної», діє як обласна спілка НСЖУ.

Творчий потенціал обласної спілки журналістів вельми потужний. Адже в її складі – лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Михайло Андрусяк, доктори наук Василь Марчук, Роман Голод, Володимир Паньків, Степан Хороб… Майже чотири десятки прикарпатських мас-медійників – заслужені журналісти України. До речі, є серед них і заслужені працівники культури, освіти, заслужені лікарі, 22 – члени й письменницької організації краю, 27 – обласної спілки краєзнавців. Понад 30 нагороджено медаллю «За заслуги перед Прикарпаттям». А заслужений журналіст України Роман Фабрика – почесний громадянин Івано-Франківська»…

Після І. Сербина обласною організацією прикарпатських журналістів керували головні редактори «Прикарпатської правди» Андрій Зацерковний та Віктор Громадський, редактор газет «Вперед» та «Західний кур’єр» Василь Гордієнко, заслужений журналіст України Богдан Фіголь, головний редактор газети «Галичина» Василь Назарчук, котрого змінила на посту Вікторія Плахта. Нині ж її очолює відома телеведуча ОТБ «Галичина» Лілія Боднарчук. До речі, 2013-го Івано-Франківську обласну спілку НСЖУ, головою якої тоді була В. Плахта, визнали найкращою в Україні.

Втім, як на автора цих рядків, такого визнання за свою активну і впливову громадську діяльність наша спілка заслуговує чи не щороку. Не виняток і 2019-й. Скажімо, напередодні нинішнього професійного свята працівників ЗМІ, її секретаріат організував і провів низку відповідних заходів – зокрема турнір з міні-футболу серед редакційних команд прикарпатських ЗМІ пам’яті власкора Українського телебачення, віце-президента Асоціації спортивних журналістів, заслуженого журналіста України Ярослава Гретчука, інтелектуальну гру «Що? Де? Коли?», також уже традиційний, принаймні третій за ліком, щорічний майстер-клас ковальської майстерності, що відбувся у ВПУ № 21, змагання з риболовлі, зустріч із ветеранами журналістики, виставку світлин журналістів під назвою «Від Карпат до Тібету»…

Як підкреслила на пленумі спілки її голова Лілія Боднарчук, і названі заходи, і анонсований на пленумі майстер-клас із журналістики та мас-медійної фотосправи в одному із сиротинців нашого регіону, й інші дійства з програми святкувань, як і громадську діяльність організації загалом вдається провадити на належному рівні завдяки підтримці керівників НСЖУ.

– Ми завше ставимо у приклад Івано-Франківську обласну спілку, – зазначив своєю чергою голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, котрий взяв участь у пленумі правління прикарпатської медіаспільноти. – Це одна із найсильніших організацій у нашій структурі, що, як відомо, вельми розгалужена й має свої філії в усіх регіонах держави. Тут системно й комплексно налагоджено спілчанську роботу. Вивчаємо її досвід і рекомендуємо його іншим осередкам НСЖУ як взірець діяльності без політизації й суспільної напруги, як зразок того, що можна організовувати і, здавалось би, вузькі фахові дійства, цікаві, однак, не лише представникам журналістського цеху, а й широкому загалові… (У своєму виступі С. Томіленко також принагідно спинився на ключових пріоритетах в теперішній діяльності НСЖУ, на викликах, які постають нині перед українськими ЗМІ, зокрема друкованими та шляхах їх подолання. Але вичерпніше про це – в «Галичині» надалі).

Завершальним акордом пленуму стала церемонія із вручення розмаїтих спілчанських нагород – від почесних грамот та спеціальних відзнак до ювілейних медалей – активістам організації. С. Томіленко також вручив подяки НСЖУ тим керівникам прикарпатських установ, організацій підприємств, які систематично й послідовно допомагають обласній спілці журналістів – зокрема міському голові Галича Орестові Трачику, почесному консулу Угорщини в Івано-Франківській області Василеві Вишиванюку, голові обласної організації Національної спілки краєзнавців України Михайлові Косилу, генеральному директору ОТБ «Галичина», депутатові обласної ради Ігореві Дебенку, начальникові управління ДСНС в області Володимиру Чернецькому

На жаль, до 60-літнього ювілею НСЖУ не дожили близько півсотні прикарпатських журналістів, у тому числі й головні ініціатори заснування Станіславського осередку – вже згадуваний Андрій Зацерковний, а також Олександр Лісовський і Михайло Лев, яких з нагоди ювілею НСЖУ теж варто пом’янути добрим словом. А. Зацерковний відійшов у засвіти недавно – в лютому 2019-го, на 98 році життя, причому заповів спілці певну суму своїх заощаджень… Секретаріат обласної спілки НСЖУ звернувся до міського голови м. Івано-Франківська Руслана Марцінківа з проханням посприяти в тому, щоби на фасаді будинку, в якому проживав колишній головний редактор п’яти районних та двох обласних газет Андрій Зацерковний, відкрили меморіальну дошку.

Головний редактор газети "Галичина"