У державного підприємства «ВО «Карпати» у незаконний спосіб намагаються відібрати майно (автомобільну стоянку) і тим самим ставлять під загрозу його роботу - можуть позбавити його замовлень та нових проєктів. Під загрозою опиняються і його працівники, адже такі дії можуть призвести до їхнього звільнення. До Державного та місцевих бюджетів, які отримують чималі податкові відрахування від роботи заводу, не надійдуть відповідні кошти... Про ситуацію на підприємстві, про його боротьбу за державне майно в ексклюзивному інтерв’ю «Галичині» розповідає начальниця юридичного відділу заводу Наталя ШКІРА.
– Пані Наталіє, які події, пов’язані з «Карпатами», відбулися останнім часом, що дають підставу керівництву державного підприємства не просто дивуватись, а й бути настороженим?
– Настороженим – це ще дуже м’яко сказано. Керівництво підприємства разом із колективом шоковане рішеннями судів, які фактично всупереч закону пішли проти державного підприємства і стали на сторону третіх осіб, які намагаються відібрати у підприємства земельну ділянку, на якій розташована автомобільна стоянка підприємства.
Для заводу це насправді загрозлива ситуація, оскільки тоді 35 наших автобусів, які протягом доби перевозять працівників до місця роботи й назад, не матимуть місця для безпечної зупинки. Як результат, підприємство змушене буде відмовитися від надання робітникам транспортних послуг. Та річ у тім, що підприємство працює за тризмінним графіком, тому працівникам буде проблемно «своїм ходом» добратися вчасно на роботу. Отже, такі дії зірвуть виробничий процес. До того ж робітники змушені будуть платити за користування іншим транспортом. А працівники із віддалених сіл через відсутність належного сполучення не зможуть узагалі дістатися до місця роботи, через що їм доведеться звільнитися з роботи. Як результат, вони опиняться на обліку в центрах зайнятості і претендуватимуть на допомогу від держави.
– А автобуси не можуть зупинятися поряд із заводом?
– Звичайно, що ні. Поблизу заводу дуже інтенсивний рух транспорту. Ми не можемо наражати своїх працівників на небезпеку. Мало того, такі дії блокуватимуть рух транспорту на Калуському шосе. Крім того, окремі працівники підприємства прибувають на роботу власним транспортом, а це близько 50 авто, і їм теж потрібно десь паркуватися. А ще ж водії великогабаритного вантажного транспорту, який доставляє сировину, матеріали та готову продукцію, також користуються стоянкою.
Важливо й те, що менеджери нашого підприємства зуміли в часі пандемії та економічної кризи домовитися з іноземними партнерами про перенесення на ВО «Карпати» логістичного центру з Румунії. Такий центр обслуговуватиме чотири регіони. Для реалізації цього проєкту запланували виділити 1,5 млн грн на відновлення 6000 кв. м виробничих площ. Такий проєкт дав би змогу створити на заводі додатково ще 100 робочих місць для кваліфікованих інженерів. Якщо підприємство втратить автомобільну стоянку, то проєкт не зможе бути реалізованим. Скажіть, будь ласка, як у такі непрості часи можна позбавляти бюджетоутворювальне підприємство джерел заробітку?
– Справді, ситуація виглядає дивно. Особливо у розрізі проблем із пандемією, коли голова уряду Денис Шмигаль обіцяє підтримку бізнесу та створення додаткових робочих місць.
– Саме так. Хочу нагадати, що на підприємстві працює близько чотирьох тисяч осіб. Усі вони вчасно отримують зарплату, користуються повним соціальним пакетом, а це в наш час дуже важливо, адже йдеться про стабільність, якої нині скрізь бракує. За 2018–2019 рр. та перше півріччя 2020-го до Держбюджету сплачено 450 млн грн, до місцевого – 106,5 млн., військового збору – 15,6 млн грн, отримано дохід на понад 1,5 млрд. Окрім того, такі дії довкола підприємства можуть насторожити іноземних партнерів, з якими ми працюємо. Невже втрата «Карпатами» іноземних інвестицій – це те, що сьогодні потрібно містові, області та державі?
– Що в такій ситуації збирається робити підприємство?
– Ми боремося й далі боротимемося із таким свавіллям у законний спосіб. По-перше, через судові інстанції. Сподіваємося на ухвалення судами законних, обґрунтованих рішень. По-друге, ми звернулися по підтримку до керівництва міста та області. Зокрема уже відбулася зустріч із головою Івано-Франківської ОДА Віталієм Федорівим, який пообіцяв підтримку ВО «Карпати» у відстоюванні державницької позиції. Також подали звернення Президентові Володимиру Зеленському та прем’єрові Денису Шмигалю. Крім того, колектив підприємства залишає за собою право на захист своїх інтересів через безтермінові та масштабні протести. Ми впевнені, що закон усе ж переможе, і завод зможе працювати на благо держави…
Чиї вуха стирчать за сутяжництвом навколо земельної ділянки біля ДП «ВО «Карпати» – однозначно байдуже. Але дуже прикро, що таким чином на державному підприємстві, яке свого часу підвелося з колін, наростило виробничу діяльність і дало роботу тисячам прикарпатців, розколисують ситуацію і дестабілізують господарську діяльність.