«SAP 90» фільтрує без фільтра

Виробництво і довкілля

«SAP 90» фільтрує без фільтра

«Swiss Кроно» запроваджує систему очищення повітря за кілька мільйонів євро

ТОВ «Swiss Кроно» – підприємство із стовідсотково швейцарським капіталом з виробництва ДСП у селищі Брошневі-Осаді на Рожнятівщині, гендиректором якого є Анджей Зайонц, провадить свою господарську діяльність у Львівській, Івано-Франківській та Харківській областях. Зокрема у селищі Брошневі-Осаді завод працює вже майже 15 років. Ще у липні торік керівництво деревопереробного заводу заявило про наміри будівництва «SAP 90» – системи видалення та очищення димових газів з преса «Контіроль», а вже 1 жовтня цього року ця система вартістю в кілька мільйонів євро і продуктивністю 90 тис. куб. м за годину запрацює для зменшення джерел викидів забруднювальних речовин.

«SAP 90» можна лише образно назвати фільтром, адже ця система видалення і вологого очищення димових газів працює не за принципом фільтрування, а за методикою осадження забруднювальних речовин. Обладнання нове й сучасне. Жоден із виробників ДСП в Україні, а на Прикарпатті й поготів, не має схожої системи очищення «гарячого» преса «Контіроль». Запровадження «SAP 90» на деревопереробному підприємстві у селищі Брошневі-Осаді є плановим і одним з етапів цілковитої систематизації та запровадження комплексної системи очищення димових газів на виробництві. Проектні і «прив’язувальні» роботи з установки системи очищення тривали приблизно півтора року.

Ігор Хоптяк та Віктор Дитиняк під час наради

Ігор ХОПТЯК, головний інженер ТОВ «Swiss Кроно» у селищі Брошневі-Осаді:

– Прес «Контіроль» – це завжди високі температури, випаровування змащувальних матеріалів і води, викидні гази, які забруднюють довкілля. Забезпечення очисним обладнанням процесу виробництва ДСП у Брошневі-Осаді – складова бізнес-політики не лише ТОВ «Swiss Кроно» на чолі з гендиректором Анджеєм Зайонцом, а й корпорації загалом. Виробник очисного обладнання – відома австрійська фірма «Шойх». За стандартами проекту, система «SAP 90» забирає викидні гази з одного із найбільших джерел забруднення повітря – преса «Контіроль». Тож якщо говорити про таку методику очищення, то це забір забруднювальних речовин і їх осадження, тобто фільтр без фільтра. Фірма «Шойх» спеціалізується саме на очищенні пресів «Контіроль», тож наша корпорація поступово запроваджує таку систему на всіх своїх підприємствах не лише в Україні. Проте завод у Брошневі-Осаді на сьогодні – перше підприємство «Кроно» в Україні, на якому запроваджується «SAP 90». Наголошую, що йдеться не про вживане обладнання, а про новозбудовану систему. До речі, обладнання, встановлене на заводі у Брошневі-Осаді, виготовлено спеціально з урахуванням специфіки цього підприємства.

Заводська панорама «Swiss Кроно» у Брошневі-Осаді

…Викидні гази – по 90 тис. м куб. щогодини – система «SAP 90» забирає і на вході в прес «Контіроль», і на виході. Відтак під тиском через форсунки у системі трубопроводу відбувається зволоження забруднювальних речовин, які згодом протягують у спеціальний відстійник. Використовують на цьому етапі до чотирьох тонн води. В атмосферу потрапляють уже очищені гази допустимих параметрів якості. А осаджені речовини, що передбачено практикою роботи таких очисних систем, утилізують методом спалювання. Монтажем очисної системи займалися українські фірми під наглядом австрійських спеціалістів.

Один із новозбудованих вузлів системи очищення «SAP 90» на підприємстві «Swiss Кроно» у Брошневі-Осаді

Сьогодні у світовій практиці виробництва ДСП система «SAP 90» вважається єдиною найбільш ефективною для очищення викидних газів саме з преса «Контіроль». Через два-три роки всі джерела викидів забруднювальних речовин на підприємстві «Swiss Кроно» у Брошневі-Осаді буде зведено в єдину систему очищення. Система працює в автоматичному режимі, виготовлена з нержавійної сталі і важить майже 100 тонн.

Всі інженерні роботи і впровадження «SAP 90» виконано під керівництвом провідного інженера техвідділу підприємства Віктора Дитиняка, а електромонтажні роботи – під керівництвом інженера Ігоря Гайви. Серед підрядних організацій – відомі львівські фірми «ПЕМ», «Робітня» та ін. Звичайно ж, і кожен підрозділ деревопереробного підприємства причетний до запровадження очисного обладнання на заводі «Swiss Кроно» у Брошневі-Осаді.

Ігор ЛАЗОРИШИН.

На світлині:

1. Ігор Хоптяк та Віктор Дитиняк під час наради. 2. Заводська панорама «Swiss Кроно» у Брошневі-Осаді. 3. Один із новозбудованих вузлів системи очищення «SAP 90» на підприємстві «Swiss Кроно» у Брошневі-Осаді.