Руслан Марцінків: Ми переконалися, що вкладена в землю праця дає свої результати

Комунальне підприємство «Франківськ АГРО» фактично завершило весняну посівну кампанію, яка через рясні опади затрималась на кілька тижнів. Нинішнього року сою, соняшник і гречку аграрники засіють загалом на 150 гектарах землі (торік було 69 га посівних), які підживлено добривами та засобами захисту рослин. Через несприятливу погоду, зокрема велику кількість опадів і прохолоду, сівбу гречки зміщено на першу половину червня.

Отже, в травні соняшником було засіяно по 20 га в Тисменичанах і Радчі, а соєю – 44 га в Радчі, 11 га – в Добровлянах і 21 га – в Тисменичанах. До речі, сою посіяли генно немодифіковану, яку використовують для виробництва продуктів харчування. З огляду на цьогорічні погодні умови, в. о. керівника КП «Франківськ АГРО» Д. Сергенюк сподівається на середньостатистичний врожай.

Нагадаємо, торік Івано-Франківська міська громада вперше взялася за сільськогосподарське виробництво в своїх селах і успішно реалізувала зібраний врожай. Утворене в липні 2021 року КП «Франківськ АГРО» торік ґаздувало на 68 га невикористовуваних, переважно зарослих чагарниками земель поза межами сіл Тисменичани, Радча, Братківці і Добровляни. На них довелося застосувати всі необхідні етапи підготовки землі під посіви: корчування чагарників, оранку, дискування, культивацію, щоб довести ґрунт до посівної кондиції. Нинішнього року площі посівів зросли до 150 га й через те, що частину ділянок було повернуто з тимчасової оренди в комунальну власність.

КП «Франківськ АГРО» вже обзавелося технікою для сівби зернових культур і має трактор та навісне обладнання: важку борону, культиватор, обприскувач, розкидувач добрив, сівалку. Ще потребує сівалки для олійних технічних культур, як-от соняшника й кукурудзи. Купити комбайн для підприємства наразі надто дорого. Нещодавно підприємство придбало в Радчі старі складські приміщення, які в перспективі реконструюють під елеваторний комплекс для очищення, сушіння та зберігання зерна й базу для техніки.

Івано-Франківська міська рада підтримує розвиток сільськогосподарського виробництва в міській громаді, зокрема овочівництва, садівництва, ягідництва та тваринництва, і в інший спосіб: торік ухвалила Програму розвитку сільського господарства на 2022–2025 роки, в основі якої є можливість для виробників отримати одноразово протягом року компенсацію зокрема за одним із напрямів фермерства: за придбання в племгосподарствах великої рогатої худоби та садивного матеріялу плодово-ягідних культур, встановлення краплинного зрошення для плодово-ягідних культур і спорудження модульних теплиць.

«2022-й був нашим першим сільськогосподарським роком. Ми переконалися, що вкладена в землю праця дає свої результати, фінансові в тому числі. Тому цього року розширили площі посівних земель під гречку, соняшник і сою. Також до кінця року мають запрацювати наші комунальні парники, де будуть вирощувати зелень, у тому числі для наших дитсадків і шкіл. Наступного року розширюватимемо посівні площі, будемо брати в людей паї в оренду та їх обробляти», – зазначив Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.