Руслан Марцінків: Маємо справді унікальний фестиваль, який єднає в коляді українців і світ уже півтора десятиліття

Хоч в Україні не стихає гуркіт кацапських ракет і гармат, однак навіть велика війна не змогла скасувати дуже важливе для християн Різдво Христове, й Івано-Франківськ знову поринув у містерію цього величного свята. Найважливішим серед різдвяних заходів у нашому місті є, мабуть, все-таки Міжнародний різдвяний фестиваль «Коляда на «Майзлях», який від неділі, 8 січня, відбувається в монастирі Царя Христа отців василіян уже вчотирнадцяте з участю понад пів сотні колективів з України, інших країн і навіть континентів: в онлайні до фестивалю долучаться колядники з Польщі, Австрії, Італії, Канади та США.

Щоправда, організатори фестивалю – Івано-Франківська митрополія УГКЦ і виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради – спочатку мали сумніви стосовно доречности його проведення в умовах воєнної небезпеки, а потім – і щодо його тривалости. «У кризових ситуаціях є два виходи. Перший – сховатися (ковід, війна, небезпека), а правильний вихід творчий: те, що ти робив, вмій пристосувати. Коляда – це вираження нашої віри через колядки», – впевнений голова оргкомітету фестивалю ігумен монастирів отців василіян о. Артемій Новіцький.

Як з’ясувалося, на випадок тривоги задля безпеки є можливість для учасників і слухачів перейти в укриття. Тож переміг інший резон, який Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків сформулював так: «Направду дуже тяжко було вирішити, проводити у цей час фестиваль чи ні. Але коляда – це молитва. А молитва творить дива».

Урочисте відкриття «Коляди на «Майзлях» розпочалося в храмі Царя Христа з Божественної Літургії, яку відслужив архієпископ і митрополит Івано-Франківський владика Володимир Війтишин разом з отцями чину святого Василія Великого та запрошеним духовенством. Франківців і гостей фестивалю привітав Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків. «Ми горді з того, що в Івано-Франківську маємо справді унікальний фестиваль, який єднає в коляді українців і світ уже півтора десятиліття», – зазначає Р. Марцінків.

Перша фестивальна коляда 2023 року прозвучала у виконанні парафіяльного хору. Першого дня також виступили молодіжний гурт колядників  Долинського будинку культури, вокального гурту «ЯМаріуполь», Івано-Франківського національного академічного гуцульського ансамблю пісні і танцю «Гуцулія». Їхні виступи дивилася велика кількість вірян, гостей міста та представників влади, а також ті, хто єднався в коляді завдяки трансляції на ОТБ «Галичина» і на фейсбук-сторінці фестивалю.

Кожен наступний день «Коляди на «Майзлях» був наповнений обрядовими різдвяними піснями у виконанні різних колективів у різних інтерпретаціях і мовах. Цього року фестиваль триватиме до 14 січня та завершиться гала-концертом за участю духового оркестру Національної гвардії.

В Івано-Франківську цими днями відбулося й чимало інших різдвяних заходів. У день Надвечір’я Різдва Христового, 6 січня, вже вдруге з ініціативи Служби у справах дітей виконавчого комітету міської ради спільно з Івано-Франківською архієпархією УГКЦ запросили до Католицького ліцею Св. Василія Великого на спільну святкову вечерю з архієпископом і митрополитом Івано-Франківським владикою Володимиром Війтишиним і міським головою Русланом Марцінківим понад три десятки дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають у Центрі соціально-психологічної реабілітації та у Містечку Милосердя Святого Миколая. На дітей чекала справжня різдвяна вечеря з 12-ти страв і невеликі подарунки. «Це добра традиція, започаткована торік. Вона має показати, що всі дітки сьогодні є під опікою церкви і міста. Ми хочемо дати їм хоча б трошки тепла в цей передріздвяний час», – каже Р. Марцінків.

У середмісті Івано-Франківська в неділю працівники локомотиворемонтного заводу та приватні підприємці зварили дві тонни куті, на приготування якої використано 2 000 літрів пшениці, 20 літрів меду і 60 кг горіхів, і пригостили нею всіх охочих. Це було загалом близько 4 тисяч порцій.

Там же, на Вічевому майдані, колядували творчі колективи і виконавці Центру культури і мистецтв Івано-Франківської міської територіальної громади – із сіл Крихівці й Угорники, муніципальна капела бандуристів та інші. Різдвяні дійства відбулися й у соборі Покрови Пресвятої Богородиці в Івано-Франківську з участю колядників із села Камінне, а також зусиллями місцевих колективів і виконавців – у Колодіївці, Крихівцях, Микитинцях, Тисменичанах.