Пріоритети Коломийської громади: понад 300 мільйонів гривень для оборонців, соціальна підтримка, створення інклюзивного міського простору, розвиток освіти

Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України продовжує організовувати престури у територіальні громади з цікавинками. Цього разу прикарпатські журналісти мали нагоду відвідати Коломийську ТГ і дізнатися, як живе ця громада у час війни, чи вдається їй долати виклики та шукати можливості для розвитку.

Передовсім у Коломиї медійники спільно з військовослужбовцями 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» вшанували хвилиною мовчання полеглих захисників під час російсько-української війни біля пам’ятника «Кожному поколінню своя війна».

Відтак у музеї 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» провели екскурсію для журналістів, де вони дізналися про основні події участі «Десятки» у війні з часу створення бригади, а також побачили трофеї, здобуті її воїнами, а це зброя окупантів, їх документи тощо.

Після цього відбулася зустріч представників медіа з Коломийським міським головою Богданом Станіславським і виконавчим директором Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрієм Стефанчуком в Інституті розвитку Коломийської громади – це нещодавно створена установа молодою та активною командою, яка працює, щоб громада розвивалась, ставала кращою та комфортнішою. Мета інституту – налагодити активний діалог між жителями та гостями громади. Інститут розвитку Коломийської громади готовий стати як майданчиком для цього діалогу, так і його ініціатором. Особливу увагу приділяють написанню проєктів та отриманню грантів.

Богдан Станіславський під час зустрічі з медійниками наголосив: «Коломия – це надійний тил для наших військових. Таку мету громада поставила перед собою із 2022 року, і ми її досягли та продовжуємо розвивати. За час великої війни міська рада акумулювала понад 300 мільйонів гривень для підтримки військових частин. І навіть тепер, попри вилучення «силового» ПДФО, не втомлюємося допомагати Силам оборони України. Й допомагаємо не лише частинам, адже в громаді діє адресна допомога військовим на придбання амуніції та допомога пораненим на лікування.

Але тил – це не тільки про ресурси для ЗСУ. В Коломиї живуть сім’ї наших захисників, тут знайшли прихисток тисячі ВПО. Тож громада працює на те, щоб створити комфортні умови для тих, хто тепер тут живе. У пріоритеті – соціальна підтримка, створення інклюзивного міського простору, розвиток освіти. Щоб кожен захисник, який повернеться додому, міг почуватися в комфорті, знати, що його діти мають змогу розвиватися. Щоб кожен мешканець громади, який зараз волонтерить, працює на ЗСУ і на благо країни, мав необхідні умови для розвитку себе, Коломийської громади й України загалом».

У рамках престуру журналісти відвідали майстерню з виготовлення ножів «MensToys» підприємця-переселенця Олексія Ровдо, який двічі через окупантів втратив дім, але не здався. Нині він наполегливо працює, розвиває власну справу разом зі своєю командою, до якої належать і його батьки, й допомагає ЗСУ. Прикметно, що вироби ножової майстерні Олексія Ровдо є у Кирила Буданова й Валерія Залужного. З огляду на те, що роблять гравіювання на лезі, майстер знає, для кого замовляють ножі.

Начальниця управління економіки Коломийської міської ради Інна Ткачук, яка разом із медійниками відвідала майстерню, розповіла, що Олексій Ровдо став переможцем на заході «День підприємця», організованому міською радою, у номінації «Незламний підприємець». Критеріями були наявність реєстрації в громаді, кількість сплачених податків до місцевого бюджету, кількість найманих працівників, середня зарплата та відсутність податкового боргу.

Також пані Інна наголосила, що з початку повномасштабного вторгнення рф міська рада здійснює заходи, щоб громада стала надійним тилом для релокованого бізнесу. За її словами, для надання пропозиції щодо наявності вільних площ у громаді було створено базу даних вільних виробничих та комерційних приміщень усіх форм власності. Також створили сайт «Теплий дім для бізнесу», де кожен може подати запит на приміщення з необхідними критеріями та комунікаціями, а жителі громади мають можливість запропонувати власне приміщення для релокації. Крім цього, внесли дані про вільні приміщення у громаді до «Всеукраїнського порталу для бізнесу», створили телеграм-канал «Підтримка релокованого бізнесу Коломийської громади», через який ведуть комунікацію з його представниками, повідомляють про грантові можливості, нововведення в законодавстві щодо бізнесу тощо. На сьогодні у Коломийській громаді працює 22 релоковані суб’єкти господарювання.

Відтак медійники «проінспектували» реабілітаційне відділення Єдиного центру надання соціальних та реабілітаційних послуг – це єдина установа такого типу в Коломийському районі та одна з найкращих в Україні. 59 дітей з інвалідністю віком до 18 років отримують реабілітаційні послуги, а 30 осіб від 18 до 35 років – соціальні. Відділення обладнане всім потрібним інвентарем та відповідає вимогам доступності. Забезпечення та якість послуг – це результат клопітливої та самовідданої роботи колективу Єдиного центру і його очільниці Ірини Трачук, які не зупиняються на досягнутому і постійно реалізують нові проєкти у співпраці з міжнародними донорами.

Прикметно, що в Коломийській громаді розвивають малі села громади. З урахуванням цього її оглядини завершили у с. Грушів, де побували у дитячому таборі у садибі Святого Миколая, на екскурсії на екофермі та відвідали оглядовий майданчик з краєвидом на Коломию. Начальник управління комунікації та інформаційних технологій Коломийської міської ради Любомир Зубик звернув увагу на те, що у співпраці з Івано-Франківською обласною радою Коломийська громада реалізувала торік проєкт «Стежками карпатських курганів».

«У результаті впровадження цього проєкту було промарковано туристичний пішохідний та велосипедний маршрут мальовничою місцевістю нашої громади через Воскресінецьку гору та гору Юріїв (Трикутник). На останній облаштовано оглядовий майданчик з краєвидом на Коломию та зону відпочинку. Маршрут пролягає місцями, де археологи знайшли залишки культури карпатських курганів, а за давніми легендами вважається, що саме з цих місць бере початок славна історія Коломиї. Таким чином разом знаходимо можливості створити рекреаційні зони для жителів та гостей Прикарпаття, на яких можна не лише відпочити та відновитися, а й дізнатися більше про історію рідного краю та України», – підкреслив Любомир Зубик.

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук, підбиваючи підсумки престуру, наголосив: «Підтримка Сил оборони з місцевих бюджетів територіальних громад Прикарпаття триває й залишається в пріоритеті при використанні місцевих коштів. Ключовою статтею закупівель і надалі залишаються дрони. Адже впродовж червня 2024 року на їх придбання було витрачено 19,2 млн грн – це 79,2 відсотка від усіх витрат, які сумарно становили цього місяця близько 25 млн грн на закупівлю товарів та послуг для підтримки Сил оборони. Отже, із запланованих понад 900 млн грн упродовж року видатків на підтримку Сил оборони на 30 червня 2024 року муніципалітети через систему закупівель витратили близько 200 млн грн, з яких 165,1 млн пішло на придбання дронів.

Значний внесок становлять і видатки з місцевого бюджету міста Коломиї. Для порівняння, впродовж 2023 року в Коломийській громаді на потреби військових частин з міського бюджету виділили близько 120 млн грн. І попри те, що з місцевих бюджетів вилучили «військовий» ПДФО, громада все ж старається належно реагувати на запити військових, відповідно за перше півріччя вже витратили 26,5 млн грн на такі потреби. Крім цього, від початку року в громаді 129 військових вже отримали адресну матеріальну допомогу на суму 2,3 млн грн, зокрема 101 воїн – по 15 тисяч гривень для купівлі спорядження та 28 бійцям надано підтримку на лікування на 1,5 мільйона гривень загалом. Також у Коломийській громаді проводять роботу із забезпечення громадян соціальним житлом. Нині це переважно реконструкція наявних приміщень під такі оселі, але також громада має у планах будівництво спільно із благодійниками будинку на 200 соціальних квартир.

Як показує досвід роботи та пріоритети використання коштів громадами, Прикарпаття продовжує допомагати захисникам і захисницям, і ця робота – постійна».

Редактор відділу газети “Галичина”