Президент України подав у Верховну Раду проект закону про конфіскацію майна корупціонерів

Володимир Зеленський хоче конфісковувати майно корупціонерів у цивільному порядку. З цією метою він вніс на розгляд парламенту проект Закону України «Про внесення змін у деякі закони України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, і покарання за придбання таких активів». Цей проект щодо конфіскації незаконних активів осіб не є альтернативним тим, які вже зареєстровані у Верховній Раді. Він принципово відрізняється від них і ширший за предметом регулювання. Він передбачає цивільну конфіскацію корупційних активів осіб та поновлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення. Про це повідомляє прес-служба глави держави, інформує.

Розроблений спільно з національними та іноземними експертами законопроект запроваджує новий механізм конфіскації незаконних активів посадових осіб за рішенням суду в цивільному порядку без обвинувального вироку, а також повертає покарання для чиновників за незаконне збагачення — статтю Кримінального кодексу, яку в лютому цього року Конституційний Суд України визнав неконституційною.

Громадянська конфіскація допускається Директивою ЄС 2014/42/EU і застосовується у Великобританії, США, Австралії, Канаді, Швейцарії та інших країнах.

Антикорупційні органи поки що не можуть розслідувати справи про незаконні збагачення, вчинені до визнання неконституційною цієї статті ККУ. Але у разі виявлення необґрунтованих активів на суму понад 900 тис. гривень відповідальності не уникнуть ні чиновники, які незаконно збагачувалися раніше, ні ті, хто зважиться на це у майбутньому. Таким чином, напрацьовані раніше матеріали про незаконне збагачення можуть бути використані антикорупційними органами щодо позовів про стягнення в дохід держави незаконно нажитих активів. Активи стягуватимуться у дохід держави в цивільному порядку за позовами НАБУ, погодженими з прокурорами САП.

Розгляд справ про незаконне збагачення, визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави запропоновано віднести до юрисдикції Вищого антикорупційного суду. Це має стати додатковою гарантією неупередженого розгляду відповідних справ.

Кримінальна відповідальність за незаконне збагачення наставатиме в разі, якщо предметом незаконного збагачення є активи, що перевищують значний розмір, як це визначено Конвенцією ООН проти корупції.