Президент на «три з мінусом», або Імовірність масових протестів в Україні найближчими місяцями зостається доволі високою

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва провів експертне опитування «Політичний квартал: літо 2020», у якому взяли участь громадські діячі, аналітики та журналісти з усієї України, оцінивши події за квітень – червень 2020 р. За словами професора політології Національного університету «Києво-Могилянська академія», наукового директора фонду «Демократичні ініціативи» ім. І. Кучеріва Олексія Гараня, в кожному експертному опитуванні, звісно, є елемент суб’єктивності. Адже думки експертів – це не економічні показники і не дані загальнонаціонального опитування. Все ж, якщо порівнювати дані за квартали, то можна говорити про певні тенденції. Громадською думкою намагаються маніпулювати, і це очевидно. А експертна оцінка є більш зваженою. Тому загалом тенденція така, що експерти до оцінки діяльності Порошенка ставилися позитивніше, ніж громадська думка, а стосовно діяльності Зеленського виходить навпаки – експерти до нього критичніші, ніж громадська думка.

У глави держави й монобільшості – низькі оцінки

Результати опитування показали, що експертні оцінки ефективності діяльності Президента залишаються низькими. Жодна з оцінюваних сфер діяльності не набрала і трьох балів із п’яти можливих. Більшість оцінок діяльності Президента Зеленського не змінились суттєво з попереднього кварталу. Найбільші зміни стосуються комунікації з суспільством, яку оцінили гірше: з 2,6 балів опустились до 2,2. Трохи краще оцінили боротьбу з епідемією COVID-19: оцінка зросла з 2,5 до 2,7 та ведення зовнішньої політики з 2,1 до 2,3 балів. Найгірше Президентові вдається кадрова політика – 1,5 бали та врегулювання конфлікту на Донбасі – 1,9 балів. При цьому ефективність парламентської монобільшості також оцінили як низьку – в жодному пункті оцінка не перевищує 3 балів з 5. Найвище була оцінена цифрова трансформація – але і в цьому випадку річ йде про 2,9 бала. Дещо краще від іншого вдається соціальна та бюджетна політика, а також зовнішня – трохи вище 2 балів. Найгірше парламент справляється з правовою та антикорупційною політикою – 1,6 бала. Не значно краще більшості вдається політика національної безпеки та оборони, а також освітня й наукова політика.

О. Гарань підкреслив, що хоча ефективність роботи і Зеленського, і монобільшості експерти оцінили як низьку, але є такі речі, які, на їхню думку, матимуть позитивний ефект. Зокрема це такі події ІІ кварталу, як процес створення нових, укрупнених районів у межах існуючих областей; ухвалення закону про ринок землі; співпраця з МВФ та перехід від жорсткого до адаптивного карантину.

Найбільш негативною подією експерти вважають звільнення Якова Смолія з посади голови Нацбанку.

Рада на трьох

На думку опитаних експертів, серед представників крупних фінансово-промислових груп найбільший вплив на парламент мають Ігор Коломойський, Рінат Ахметов та Віктор Медведчук. Їхній вплив оцінюють як високий (більше 4 балів з 5). Колишній Президент Порошенко і Пінчук отримали трохи більше 3 балів. Стосовно Порошенка, на думку О. Гараня, це справедливо, оскільки його можливості нині обмежені, а от вплив Пінчука, на його думку, трохи недооцінено, оскільки він має «своїх людей» у різних фракціях.

О. Гарань звернув увагу, що не завжди те, що хочуть провести олігархи, втілює в життя Верховна Рада. Передовсім вони конкурують між собою, а Зеленський і «слуги» змушені маневрувати між ними. Вони не будуть приймати все, що їм нашіптує Коломойський чи Ахметов.

Прогноз з цікавинкою

За прогнозами експертів, у ІІІ кварталі є висока ймовірність масових протестних акцій та мітингів – 61 відсоток. Також імовірним є повернення до жорстких карантинних заходів – 45 відсотків. Експерти припускають, що менш можливими, однак реалістичними є висування Росією ультиматуму і погрози розпочати наступ проти України на Донбасі або з Криму (39 відсотків). При цьому гіпотетичне винесення на всеукраїнський референдум питання про затвердження мінських домовленостей як основи для досягнення миру експерти оцінюють набагато негативніше, ніж односторонній вихід України з мінського процесу. Інакше кажучи, вони вважають, що наша жорсткість краща за поступки. Цікавинкою в прогнозі експертів О. Гарань назвав їхнє припущення щодо звільнення одіозного в.о. міністра освіти та науки Сергія Шкарлета (також 39 відсотків). Несподівано, але ймовірність звільнення генпрокурора Ірини Венедиктової експерти оцінюють як вищу, ніж арешт Петра Порошенка (32 і 29 відсотків відповідно). Та на тлі цих політиків міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і сам Президент Зеленський, на думку експертів, мають почуватися впевненіше: ймовірність відставки оцінено у 23 відсотки в Авакова і лише 17 – у Зеленського.

Оцінки експертів узагальнював і перетворював на графіки та діаграми аналітик "Демініціатив" Андрій Сухарина
Редактор відділу газети “Галичина”