Скандал із українським тризубом. Поліція Британії внесла його до списку екстремістських символів

Це сталося кілька днів тому, на що з обуренням відреагувало українське посольство. Адже тризуб – це закріплений в Конституції національний символ і державний герб України.

Британське видання Guardian опублікувало перелік екстремістської символіки, укладений контртерористичною поліцією Об’єднаного королівства. Серед прикладів «праворадикальних символів» – татуювання у вигляді українського тризуба, а серед переліку угруповань «білих супремасистів» – шеврон українського батальйону «Азов», якому донедавна виставляли звинувачення в посібництві міжнародному тероризму.

Посольство України у Великій Британії вимагає від британської контртерористичної поліції вилучити з переліку екстремістської символіки український герб.

Дипломатична установа звернула увагу на оприлюднений журналістами країни посібник для вчителів та медиків, де серед прикладів символів праворадикальних рухів зазначено й татуювання у вигляді тризуба.

«Додавати тризуб, закріплений в Конституції національний символ і державний герб України до «Посібника з протидії екстремізму», який контртерористична поліція видала для вчителів та медичного персоналу – це більш ніж обурливо. Жодні виправдання неприйнятні. Ми вимагаємо вилучити тризуб з посібника та офіційних вибачень», – йдеться в заяві українського посольства.

Увагу ЗМІ привернули й інші деталі переліку списку начебто терористичних символів – наприклад, посібник містить розділ «Групи та символи захисту довкілля», до якого увійшли організації із захисту довкілля Greenpeace та Extinction Rebellion.

Водночас у британській контртерористичній поліції заявили, що наявність символіки в посібнику не означає, що організації, які нею користуються, є екстремістськими. Натомість публікацію списку пояснюють спробою допомогти поліції та іншим службам «розуміти зміст знаків та символів, з якими вони можуть стикатися в роботі щодня.

Стало відомо, що Британія висловила жаль, що назвала тризуб символікою екстремістів, проте не вибачається за це. Їхній уряд запевнив українську сторону в тому, що не мав на меті ображати Україну, хоча й визнав, що образа була нанесена.

"Ми усвідомлюємо і шкодуємо через образу, заподіяну появою українського Тризуба в "наочному посібнику британської поліції. Як уже заявляли в поліції, в цьому документі чітко зазначено, що багато символів, наведених у ньому, не становлять інтерес у боротьбі з тероризмом. Британська влада глибоко поважає офіційні символи української державності... Ми визнаємо, що Тризуб як головний елемент Державного Герба має конституційне, історичне та культурне значення для народу України", - заявив речник британського уряду, додавши, що Британія "сподівається на поглиблення наших двосторонніх відносин у прийдешні роки".

В урядовій заяві немає згадок про те, чи буде поліція вилучати образливу для України публікацію з навчальних матеріалів поліції, як того вимагав офіційний Київ. Не йдеться там і про те, чи вважає уряд своєю помилкою публікацію малого герба України - тризуба - серед переліку символів екстремістських організацій.