Поліомієліт: небезпека не надумана. Руслан Савчук: Лише вакцинація 95 відсотків дітей, які підлягають імунізації від інфекції, допоможе сформувати колективний імунітет від неї

На Прикарпатті завершили перший етап всеукраїнської кампанії з імунізації дітей від поліомієліту, що стартувала 1 лютого і триватиме впродовж першого півріччя 2022-го. Нагадаємо, що інфекційне захворювання, спричинене вірусом поліо, – це вкрай небезпечна загроза для здоров’я й життя наймолодших. У всьому світі вважають спалахом цієї небезпеки виявлення й одного випадку зараження. А в Україні впродовж доволі короткого часу зафіксували два такі трапунки: на Рівненщині у вересні 2021-го й на Закарпатті в січні цього року. Тому в нашій державі і вдалися до негайних масових профілактичних заходів. Який же результат першого етапу вакцинації?

– Як засвідчує світовий досвід, щоби діти на все життя набули стійкого імунітету супроти поліомієліту, їм належить отримати шість доз відповідної вакцини у віці двох, чотирьох, шести й 18 місяців та 6 років і 14-ти, – розповідає генеральний директор державної установи «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб» МОЗ України, головний державний санітарний лікар області Руслан САВЧУК. – Отож за весь період нинішньої профілактичної кампанії, розділеної на три етапи з місячними перервами між ними, такою імунізацією належить охопити 12 131 дітей – кому з них потрібно одну дозу ввести, а кому й дві… За підсумками ж першого етапу вакциновано близько 30 відсотків. За цим показником ми посідаємо дев’яте–десяте місце в розрізі всіх регіонів України.

Які ще попередні висновки з проведених заходів? Напередодні їхнього старту ми розгорнули було, як і скрізь у країні, належну інформаційну кампанію. Забезпечили вдосталь публікацій на цю тему у пресі й інтернет-виданнях, як і виступів на телеканалах, із тим, аби достукатися до кожної матері й кожного батька і нагадати їм, що їхній дитині конче треба зробити щеплення. Наші фахівці також бували в районах, територіальних громадах області, вели роз’яснювальну роботу, навчали тамтешніх медиків, переконували тих, хто не квапився, таки взятися за ту справу, й надавали допомогу тим, хто і сам уже працював…

Може, це й не зовсім функція співробітників нашого центру – для цього, для проведення відповідної роз’яснювальної роботи на місцях є, скажімо, спеціалісти департаменту охорони здоров’я ОДА. Та ми свідомі того, що робимо одну й ту саму справу, вкрай важливу для українського суспільства. Проте, на жаль, змушений констатувати, що попри загалом позитивний підсумок першого етапу імунізації від вірусу, є випадки відмови батьків від щеплень. І це при тому, що серед вакцинованих за ті три тижні дітей не сталося жодної, кажучи медичною термінологією, несприятливої події, – як малеча, так і підлітки добре реагують на вакцину. А це справді високоякісний препарат – «Іновакс поліо» французького виробництва.

Звісно, є батьки, які відмовляються суто з релігійних переконань, а є й такі, що просто не розуміють, чим така позиція загрожує їхнім дітям. Правда, в окремих моментах маємо й недостатню роботу сімейних лікарів та педіатрів, котрі як медики чомусь теж не усвідомлюють, чим їхні неувага чи байдужість можуть обернутися для родин, що довірили їм своє здоров’я.

Тому, як видається, варто принагідно ще раз нагадати, що, скажімо, функції м’язів і нервів після ураження їх вірусом поліо ніколи вже цілковито не відновлюються, навіть навпаки, часто натомість у дітей розвиваються парези кінцівок і паралічі, що п’ять відсотків дітей з ураженнями дихальних шляхів помирає…

Підступність вірусу і в тому, що у 70 відсотках випадків зараження ним проходить без симптомів, а у 25-ти – проявляється як грипозний стан. Інфікуються діти здебільшого у побуті через брудні воду та їжу. А передається вірус переважно від людини до людини через слину й інші виділення, хоча його можуть переносити і мухи, й таргани. І якщо, скажімо, інкубаційний період поліо триває від чотирьох до 35 днів, то джерелом зараження для інших інфікований може бути відповідно від кількох днів до двох тижнів, а то й кількох місяців.

Це свідчить про велику потенційну небезпеку поліомієліту для життя людських спільнот. Отож маємо всі пам’ятати про це, а також не забувати, що лише вакцинація 95 відсотків дітей, які підлягають імунізації від інфекції, допоможе сформувати в регіоні, в державі колективний імунітет проти нього. Вірю, що до завершення кампанії з вакцинації ми вийдемо на такий показник.