Олександр Палій: Чекати від Саакашвілі радикальних кроків на користь Україні – марна справа

Колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі може стати віце-прем’єром України з реформ, оскільки Президент Володимир Зеленський запропонував йому таку посаду. Про це написало чимало національних ЗМІ, посилаючись на джерела у фракції «Слуга народу». Своїми міркуваннями з приводу такої ідеї поділився з «Галичиною» політичний експерт Олександр ПАЛІЙ:

– Ідея призначити Саакашвілі в уряд говорить про кілька речей. По-перше, це є свідченням різкої стурбованості Зеленського про свій рейтинг. Йому для його виборців треба регулярно показувати «фокуси», на зразок витягування кроликів із капелюха, аби його виборець остаточно не махнув на нього рукою. Тобто Зеленський діє за рецептом: коли не можеш нагодувати, розкажи казочку. По-друге, це призначення свідчить про вкрай коротку лаву запасних. Зеленський вже розуміє, що призначення чергового умовного Сивохо буде сильно працювати проти нього. І він готовий призначати очевидно скандальну фігуру, яку переслідують на її батьківщині. По-третє, це означає, що справжньої боротьби з корупцією не буде. Саакашвілі буде наймитом, якому значно легше буде не боротися з олігархами, а взяти від них гроші. Аби боротися з олігархами, треба розуміти, за що ти борешся, тобто за свою Вітчизну. Для Саакашвілі Україна, очевидно, не Батьківщина. Результати роботи Саакашвілі в Одесі були такими, що досить дискредитують його.

Крім того, він під час боротьби з Порошенком був надзвичайно неперебірливий у зв’язках. Він навіть уже запобігав перед Коломойським одразу після перемоги Зеленського. Тобто Саакашвілі – це людина, яка дуже чітко знає контекст олігархічних розкладів в Україні і має досвід діяльності в цьому контексті. Чекати від нього радикальних кроків на користь Україні – марна справа. Теоретично він міг би зважитися на дерегуляційні кроки, які справді дуже потрібні Україні і які справді роками й десятиліттями не робилися. Однак, на мою думку, він зі значно більшою ймовірністю потрусить перед зацікавленими олігархами якимись проектами рішень, а потім зіллє їх їм. З іншого боку, Саакашвілі може захотіти бути результативним, оскільки це для нього остання спроба потрапити у велику політику. Але не думаю, що це завдання в нього переважить інші, більш приземлені мотиви.

Редактор відділу газети “Галичина”