Оксана КОВАЛЬЧУК: Громадські активісти мають постійно опановувати нові знання

Про особливості, рецепти успіху, виклики в громадському секторі, важливість впровадження проєкту «Створення комунікаційної єврорегіональної Платформи «ідеальних» міст для переорієнтації туризму в Івано-Франківській області», що став переможцем у конкурсному відборі проєктів, які можуть реалізовувати за рахунок коштів Державного бюджету, отриманих від Європейського Союзу, свої захоплення, натхнення і внутрішню мотивацію розповіла в інтерв’ю голова правління ГО «Оцінка і моніторинг-ІФ», членкиня Української Асоціації Оцінювання (м. Київ), заступниця директора КП «Простір Інноваційних Креацій «Палац» Оксана КОВАЛЬЧУК.

– Пані Оксано, розкажіть про себе, свої хобі.

– Живу і працюю в Івано-Франківську вже більше 15 років. Перша моя робота в цьому місті була в Агентстві з питань банкрутства в області. Тоді я була арбітражним керуючим та заступником директора в Агентстві. Майже десять років пропрацювала у виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради, половину з яких – начальником патронатної служби міського голови. Сьогодні працюю в комунальному підприємстві КП «Простір Інноваційних Креацій «Палац» заступницею його директора з питань інвестицій.

Найбільше, що я в житті люблю – це подорожі. Для мене немає значення куди, як і чим, головне – нові враження і знання, новий досвід. Намагаюся принаймні хоч раз у рік побувати за кордоном. Чи це відпочинок, чи це відрядження, чи щось інше – я знову надихаюсь і з оновленою енергією беруся до роботи вдома. До своїх хобі можу ще додати: випікання кондитерських виробів, люблю займатися хендмейдом (роблю різдвяні іграшки, сувеніри), дизайном інтер’єру, вирощую овочі, квіти… Так, усього потроху…

– Як Вас можна описати читачам одним реченням?

– Людина, яка постійно навчається чогось нового.

– Чи вдається Вам як заступниці директора КП «Простір Інноваційних Креацій «Палац» співпрацювати з громадськими активістами?

– Так, звичайно, адже наше підприємство – комунальне, створене для охорони, збереження, реставрації, належного розвитку комплексу колишнього палацу Потоцьких, який є пам’яткою місцевого значення. Тож необхідно враховувати думки й побажання всіх жителів нашого міста, зокрема і громадських активістів. Ми підписали вже кілька меморандумів про співпрацю з громадськими організаціями міста.

– Коли й чому розпочали громадську діяльність? Що спонукало Вас до цього?

– Коли я ще працювала у виконавчому комітеті у мене було нестримне бажання займатися проєктною діяльністю, а оскільки моя посада тоді цього не передбачала і загалом посадова інструкція вимагала виконання зовсім іншої роботи, то я вирішила звільнитися і зайнятися громадською діяльністю. Спочатку я дуже багато навчалася на різних форумах, вебінарах, семінарах і т. д., щоб зрозуміти куди рухається світ, і що в майбутньому буде перспективним. До речі, дві свої перші вищі освіти я здобула в Полтавському інженерно-будівельному інституті (інженер-будівельник) та в ІФНТУНГ (бухгалтер-економіст). А оскільки відтак закінчила й Академію державного управління при Президентові України (магістр державного управління), то відповідно спрямувала свої знання і зусилля на забезпечення проведення децентралізаційної реформи в нашому регіоні.

– Пам’ятаєте, який проєкт був першим?

– Так, звичайно. З 2017 року я почала працювати у відомій в нашому регіоні (і не тільки) громадській організації «Ділові ініціативи» експертом з питань місцевого розвитку. Ми реалізовували проєкт, який фінансувала Міжнародна організація Глобал Комьюнітіз Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у галузі «Демократія, права людини та урядування», – «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE).

– Які виклики були перед вами?

– У проєкті основним нашим завданням було сприяння створенню молодіжних рад у новостворених ОТГ Івано-Франківської області. Я зосібна працювала у Верхнянській, Ланчинській та Переріслянській ОТГ. Викликом було саме те, як найкраще, найдоступніше донести до молодих людей зміст реформи децентралізації та «запалити» їх до здійснення змін у їхніх територіальних громадах. Скажу відверто, що я й досі стежу за успіхами цих молодіжних рад і тішуся тим, що маленьку частинку своїх здобутків вони мають завдяки тому, що мені вдалося їм допомогти. Пригадую такий цікавий момент, коли після річної роботи з молодіжною радою один її представник сказав мені: «І чому ми не дослухались до Вас ще рік тому? Ми зробили б набагато більше!». Та я радію і тому, що вдалося нам зробити разом.

– Соціологи стверджують, що наразі в Україні лише 3-5 відсотків мешканців є активними. Яка ситуація у вашій громаді?

– Вважаю, що саме в нашому регіоні є немало громадських організацій, які активно працюють.

– Якими проєктами найбільше пишаєтеся? Які у них джерела фінансування і де Ви його шукаєте?

– Найбільше пишаюсь проєктом «Створення комунікаційної єврорегіональної Платформи «ідеальних» міст для переорієнтації туризму в Івано-Франківській області», що став переможцем у конкурсному відборі проєктів, які можуть реалізовувати за рахунок коштів Державного бюджету, отриманих від Європейського Союзу. Поданий нами проєкт посів перше місце серед 219 проєктів у програмі «Розвиток туризму». Загальний бюджет проєкту становить майже 18 млн. грн., а зокрема з Державного бюджету виділено понад 12 млн. а з місцевого бюджету – більше 5, 5 млн. грн. На конкурсний відбір проєктів регіонального розвитку наша громадська організація «Оцінка і моніторинг-ІФ» подавала проєкт спільно з Департаментом економічного розвитку, екології та енергозбереження Івано-Франківської міської ради як партнери.

– Чим ще Ваша організація може бути корисна для інших?

– Основною метою її є сприяння використанню оцінювання як інструменту належного врядування для покращення прозорості, результативності та ефективності прийняття державних, регіональних та місцевих рішень з метою покращення розвитку регіону та України загалом. Словом, ми проводимо моніторинг, здійснюємо аналіз та оцінку для покращення результатів будь- якої роботи.

– Що мотивує Вас займатися громадською діяльністю?

– Найперше, за допомогою громадської організації я маю можливість реалізувати себе в тій сфері життя, яка найцікавіша для мене. І загалом я займаюсь тільки тим, що мені подобається. Коли моя робота не приносить мені задоволення, змінюю її. Також я хочу поділитися своїми знаннями й досвідом з молодими активним людьми, прагну, щоб відбувалися зміни в нашому суспільстві.

– Які основні цілі та плани на майбутнє?

– Передовсім маю реалізувати проєкт «Створення комунікаційної єврорегіональної Платформи «ідеальних» міст для переорієнтації туризму в Івано-Франківській області», а в майбутньому сподіваюсь отримати ще не один грант на реставрацію колишнього палацу Потоцьких.

– Що порадите активістам, які тільки розпочинають свій шлях?

– Для успішної реалізації себе у будь-якій сфері громадського життя потрібно дуже багато вчитись і постійно опановувати нові знання.

Редактор відділу газети “Галичина”