Норму про встановлення мінімального віку для виходу на пенсію визнали неконституційною

Конституційний суд України скасував мінімальний вік для виходу на пенсію за вислугою років, визнавши неконституційним встановлення мінімально необхідного віку для нарахування пенсії за вислугу років. Про це повідомила прес-служба КСУ.

Таке рішення минулого тижня судді ухвалили за конституційним поданням 45 народних депутатів щодо відповідності Конституції окремих положень Закону "Про пенсійне забезпечення" і 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції окремих положень законів про пенсійне забезпечення для окремих категорій осіб.

Цим рішенням КСУ визнав неконституційними положення пункту "а" ст. 54, ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення від 5.11.1991 р. №1788–ХІІ зі змінами (далі – Закон №1788), внесеними законами України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2.03.2015 р. №213–VIII (далі – Закон №2013), "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України“ від 24.12.2015 р. №911–VIII (далі – Закон №911)", - йдеться у повідомленні.

Законом №911, зокрема, встановлено як додаткову умову для призначення пенсії за вислугу років досягнення віку 50 років для працівників льотного та льотно-випробного складу, та 55 років для працівників освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення, а також артистів театрально-концертних й інших видовищних закладів, підприємств і колективів.

Відповідно до ст. 51 Закону №1788 пенсії за вислугу років встановлюють окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, що можуть призводити до втрати професійної працездатності чи придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Як зазначили в суді, у визначеній нормі мова йде про роботи, що безпосередньо впливають на здоров’я працівників і можуть призвести до втрати здатності виконувати роботу за професією до настання віку, що дає право на пенсію за віком, а отже, до неможливості ефективно виконувати роботу без шкоди для власного здоров’я й безпеки оточуючих.

КСУ констатує, що втрата професійної працездатності чи придатності не пов’язана з досягненням працівником певного віку, тому не може бути умовою для призначення пенсії за вислугу років. Конституційний Суд виходить з того, що встановлення як додаткової умови для призначення пенсії за вислугу років до досягнення віку 50 років і 55 років нівелює сутність права на соціальний захист.

Крім того, на думку суддів, підвищення на 5 років віку виходу на пенсію для жінок, а також збільшення на 5 років загального та спеціального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років для окремих категорій працівників, є такими, що позбавляють вказаних осіб права на соціальний захист і не відповідають конституційним принципам прав і свобод людини, соціальної держави.