Назарій ІВАНІВ: Децентралізація – то справді рушій розвитку України

Брошнів-Осадську ОТГ засновано 1 грудня 2017 року, а з новим бюджетом вона почала функціонувати з 1 січня 2018-го. Тож минає два роки відтоді, як селище Брошнів-Осада і села Креховичі та Кадобна провадять свою господарську діяльність як одна громада. А з середини 2018 р., коли об’єднана громада вже продемонструвала певні результати господарювання, до Брошнів-Осадської ОТГ приєдналося і село Брошнів. Очолює об’єднану територіальну громаду голова Брошнів-Осадської селищної ради ОТГ Назарій Іванів.

Назарій Іванів, голова Брошнів-Осадської селищної ради ОТГ.

– Недавно комісія з перспективного формування Івано-Франківської області при облдержадміністрації подала на розгляд Кабміну новий перспективний план, згідно з яким село Раків Долинського району також буде приєднано до нашої ОТГ. Це питання ми винесемо на розгляд сесії. Ми були першою ОТГ в області, до якої ввійшло село з іншого району (Кадобна на Калущині. – І. Л.), а тепер матимемо ще одне таке село, вже з іншого району. Під час реформування така географія робила процес об’єднання особливим у всіх спектрах життєдіяльності. Було дуже складно. Але, дяка Богу і спільним зусиллям нашої команди, ми впоралися і злагоджено працюємо.

А ще спасибі Олегові Гончаруку, який тоді очолював облдержадміністрацію і дав вказівку всім її структурним підрозділам допомагати новоствореним ОТГ. Адже об’єднані громади заснувалися під кінець бюджетного року, а бюджет повинні були приймати вже у новому форматі. Було, повторюю, дуже складно. Тож дякую і всім структурним підрозділам ОДА. І, звісно, Русланові Панасюку, керівникові Центру розвитку місцевого самоврядування, Юрієві Стефанчуку, виконавчому директору Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, які нам допомагали. Також ми дуже вдячні Ігореві Довіраку, голові Печеніжинської ОТГ, першої в нашій області і однієї з перших в Україні.

Звісно, не можу не подякувати керівникам Рожнятівського району – тодішній голові РДА Ірині Люклян та голові райради Василеві Рибчаку за цілковите розуміння ситуації і сприяння. Хочу сказати і добрі слова тому колективу селищної ради, який працював на час нашого приходу до влади, за адекватне реагування на всі виклики в часі реформування.

– Пане Назарію, а з ким було найважче розмовляти?

– Зрозуміло, що опоненти були. Бо і в Креховичах, і в Кадобні не всі були задоволені перемогою нашої команди. Тож почали сіяти паніку серед людей, що нібито позакриваємо школи, бібліотеки, клуби, а на медобслуговування потрібно буде їхати хтозна-куди. Ми відразу розвіяли всі сумніви громад. І досі працюють усі школи, клуби, бібліотеки – жоден заклад не закрили, а навпаки, урухомили їхній розвиток. Недавно відкрили Центр надання адмінпослуг з віддаленими робочими місцями, щоб жителі наших сіл не відчували дискомфорту. Я дуже вдячний депутатові Верховної Ради VII–VIII скликань Анатолієві Диріву за сприяння у виділенні 2,5 млн грн з Держбюджету для придбання новенького японського автобуса. Сьогодні він курсує за відповідним графіком селами нашої ОТГ. А завдяки згаданому О. Гончаруку наша громада має шкільний автобус, придбаний за кошти з обласного бюджету.

– Зрозуміло, що після утворення ОТГ у керівництва кількість обов’язків відчутно зросла. А чи відчула об’єднана громада фінансове зростання?

– До створення ОТГ ми не відповідали за школи, дошкільні навчальні заклади, за медицину… Це все було на утриманні Держбюджету. Але децентралізація – то справді рушій розвитку країни. Маємо не лише кошти, а й можемо ними розпоряджатися на свій розсуд. Наш бюджет завдяки реформуванню зріс уп’ятеро, а власні доходи ОТГ – усемеро. Цифри ніби й вражаючі. Але ж на плечі нашого бюджету передали і утримання техперсоналу шкіл, розрахунки за енергоносії для всіх наших комунальних установ, медзакладів і т. ін.

– З чого починали реформування?

– З медицини. Дуже хочу подякувати департаменту охорони здоров’я ОДА, який тоді очолював Микола Стовбан, а також чинному заступнику голови ОДА Віталієві Федоріву. Завдяки їхній допомозі ми залишили в ОТГ і «первинку», і «вторинку». Я говорив медикам, які були збурені через розпорядження керівництва Рожнятівської ЦРЛ про написання 2017 року заяв на звільнення, про перехідний етап і заспокоював, щоб не переживали. Ми одні з перших в області ризикнули й створили комунальне некомерційне підприємство «Брошнів-Осадська міська лікарня» та підписали угоду з Національною службою здоров’я України. На мене тоді дивилися, як на космонавта – мовляв, що я чиню. А тепер це ввійшло у практику всіх ОТГ. Просто тоді ми робили так, як радили в Міністерстві охорони здоров’я, яке очолювала Уляна Супрун. Ми заявили, що всі медичні послуги у нашій лікарні будуть безплатні, а ліки першої необхідності закуповуватимемо за кошти ОТГ. Але пояснили людям, що для цього потрібно невідкладно укласти угоди із сімейними лікарями. На сьогодні декларації підписали вже орієнтовно 85 відсотків жителів наших сіл.

Головний лікар Брошнівської міської лікарні Олег Рибчак та рентгенолог-лаборант Ростислав Стасів у новообладнаному рентген-кабінеті.

Укотре дякую згаданому А. Диріву за сприяння у виділенні коштів на ремонт Брошнів-Осадської міської лікарні і придбання необхідного медобладнання. Сьогодні медицина в ОТГ перебуває на етапі реформування «вторинки»: ми щойно отримали рентген-установку для стоматології і кольпоскоп для гінекології тощо. А також у селі Креховичах завершуємо будівництво нової амбулаторії завдяки участі у програмі сільської медицини, запровадженої під час президентської каденції Петра Порошенка. Загальна кошторисна вартість будівництва - до 7 мільйонів гривень. Амбулаторія цілком обладнана, а також завдяки цій програмі для сімейних лікарів ми вже придбали два спецавтомобілі, на черзі – третій. Дякую голові Івано-Франківської ОДА Денису Шмигалю і за те, що наша ОТГ відібрана для будівництва такої ж амбулаторії у селі Кадобні. Тож завдяки згаданій програмі матимемо дві амбулаторії і три автомобілі. Крім цього, завершуємо будівництво ФАП у селі Брошневі. Ми також вдячні голові обласної ради Олександру Сичу за підтримку наших проєктів.

– Що змінила децентралізація в людях?

– І світогляд, і ментальність стали кардинально іншими. І не лише в нашій ОТГ, а й у всій державі. І потрібно за це належно дякувати сьогодні й колишнім і президенту Петру Порошенку, і прем’єр-міністру Володимиру Гройсману. Думаю, що в їхній бік немало каміння полетіло – мовляв, не на часі, а навіщо це потрібно… Особливо з боку місцевих «царків». Скажіть, а що з 2015 року заважало іншим об’єднуватися? А тепер невдоволені, що не так приєднують, не з тими об’єднують… Чому досі вони нічого не робили? Дуже легко спостерігати, як хтось шпортається, і очікувати. Так, ми не раз помилялися і падали. Але піднімалися й далі разом бралися за роботу… І не раз головно опиралися на Божу поміч. А ще мені дуже допомогла підтримка близьких і рідних. І я не випадково й недарма часто згадую тут Анатолія Диріва, котрий живе у Брошневі-Осаді, а коли, повторюю, був депутатом Верховної Ради, то постійно опікувався життям громади… Хочу подякувати і секретарці селищної ради Лілії Козаровській, своєму першому заступнику Богданові Мельнику, заступниці Наталії Олексюк… І, звісно, всьому апарату ОТГ, керівникам комунальних установ, шкіл і т. ін.

Так, децентралізація змінила багато, а передусім – світогляд людей. Вони почали розуміти, що нам за нас ніхто і нічого не зробить. Самотужки ми повинні думати, як і за що жити, як заробляти. Ще раз наголошу, що децентралізація – це незворотний процес розвитку держави. На мій погляд, і Президенту Володимирові Зеленському та його команді сьогодні також потрібно дякувати, що не пішли в інший бік, не розвернули державу у зворотному напрямку, а зберегли тяглість у політиці реформ. Цього року децентралізацію має бути завершено, і, на мою думку, це правильно. Бо хто хотів, той уже об’єднався, а хто не хотів – і не захоче. Потрібно включати важелі впливу держави.

– Назарію Івановичу, після того, як Ви очолювали Рожнятівську райраду, працювали чільником одного зі стрижневих і найпотужніших департаментів обласної держадміністрації – будівництва, чи важко було зробити новий вибір – очолити ОТГ?

– Перше, що мене спонукало до вибору, – місце проживання. Я живу в Брошневі-Осаді, тут і моя сім’я та родина, знайомі, друзі. Я відчув поклик, що треба йти сюди, бо я – патріот свого селища. Однозначно маю намір балотуватися на посаду голови селищної ради ОТГ на цьогорічних виборах до місцевих рад. Якщо люди мене підтримають, то із задоволенням попрацюю ще п’ять років. Ми зі своєю командою не лише прагнемо, щоб наша ОТГ була найкращою в області, а й ставимо собі за мету бути європейською громадою. Для цього є всі передумови.

За пропозицією депутата облради Сергія Адамовича 2020 рік на Івано-Франківщині проголошено Роком депортації українців. І ми плануємо у Брошневі-Осаді відкрити музей історії депортації – такого типу, на думку науковців, перший в Україні. Відкриємо у Брошневі-Осаді ще два невеличкі підприємства харчової промисловості. Реконструюємо очисні споруди, каналізуємо село Брошнів, будуємо новий спорткомплекс у Брошневі-Осаді, амбулаторію, міст тощо. Ми розробили вже проєктно-кошторисну документацію, отримали експертні висновки і відвели ділянку та виділили частину коштів для будівництва у 2020-го новенького європейського приміщення автобусної зупинки поряд із будівлею колишньої автостанції, яка перебуває у приватній власності. Ми хочемо створити людям комфортні умови. Бо ж не раз через ЗМІ зверталися до власників приміщення колишньої автостанції, щоб його викупити. Нам відмовили. Тож іншого виходу немає – маємо збудувати сучасну європейського взірця автобусну зупинку. Звісно, з усіма зручностями, схожу, приміром, на теперішні приміщення бензозаправок. Планів багато – з Божою поміччю дамо їм раду…

Олег РИБЧАК, головний лікар КНП «Брошнів-Осадська міська лікарня»:

– З часу реорганізації у КНП – комунальне неприбуткове підприємство – у нашому медзакладі відбулися великі зміни на краще. Ми маємо і «первинку» – семеро сімейних лікарів, і «вторинку» – стаціонарне відділення на 15 ліжок цілодобового стаціонару і 15 – денного, і поліклініку. Так зручніше і для медпрацівників, і для пацієнтів. Тож наша лікарня змінилася не лише зовні, а й за спектром надання послуг. Пацієнти відчули зміни і медпрацівники. Значно поліпшилося забезпечення медобладнанням завдяки сприянню керівництва ОТГ на чолі з Назарієм Іванівим. Можна сказати, що після реформування порівняно з іншими роками ми колосально піднеслися. Зокрема придбали дороговартісний рентген-апарат з необхідним принтером для роздруківки плівок, бездротовий дентальний рентген-апарат для знімків зубощелепної системи, кольпоскоп і вагінальний датчик для гінекологічного кабінету, аналізатор крові і сечі для лабораторії... Всього закупили обладнання від 2017 року й досі на 2,5 млн грн. А ще великі кошти вклали у ремонт лікарні. Всі послуги зі здачі аналізів, додаткових методів обстеження, наприклад, на апараті УЗД, тощо у нас безплатні. Маємо угоди з Рожнятівською, Калуською ЦРЛ на лікування наших жителів. Не маємо жодної заборгованості ні перед медпрацівниками, ні перед пацієнтами.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами