На шляху до євроінтеграції. Мистецьку частину цьогорічного Форуму Дунайської стратегії презентували коломийські музейники

ХІ Форум стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону в Кошице (Словаччина).

ХІ Форум стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону відбувся в Кошице (Словаччина). Вперше він відбувався під головуванням України. Наша держава стала й першою країною, яка не є членом ЄС, але яка отримала таке право – формувати пріоритети та визначати порядок денний для діяльності 14 країн–учасниць цієї платформи. Щорічний Форум Дунайської стратегії – це основна подія, яка об’єднує зацікавлені сторони для обговорення шляхів реалізації стратегії, результатів і проблем, а також для обміну найкращими практиками та визначення майбутніх ініціатив для співпраці.

З огляду на ситуацію в Україні, спричинену масштабним вторгнення рф та пандемією COVID-19, цьогорічний форум пройшов під гаслом «Сталий і безпечний Дунайський регіон», а основні його теми були такі: нові виклики та можливості Дунайського регіону; енергетична безпека та стала економіка; людський капітал та ринки праці; залучення молоді до процесу ухвалення рішень; посилення співробітництва компаній ЄС та України й інтеграція останніх в європейські ланцюги якості.

«Головування України в Дунайській стратегії – це наш вагомий крок на шляху до європейської інтеграції, адже на рівні з іншими європейськими країнами ми отримали право формувати пріоритети та визначати порядок денний для всього регіону. Крім того, з огляду на виклики, спричинені військовим вторгнення рф в Україну, ми маємо ще одну можливість посилити підтримку України в боротьбі за спільні європейські цінності», – зазначив національний координатор України в Дунайській стратегії, заступник міністра розвитку громад та територій Ігор Корховий.

Мистецьку частину форуму презентував за підтримки Івано-Франківської обласної державної адміністрації Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського. Зокрема було розгорнуто виставку з колекції музею з Коломиї. Експозиція вразила високих зарубіжних гостей своїми вишуканістю і художнім наповненням. Генеральна директорка музею Ярослава Ткачук з найвищої трибуни форуму запросила всіх його учасників до ознайомлення з мистецькою Україною. На великому екрані продемонстрували й відеофільм про народне мистецтво Гуцульщини та Покуття.

Мистецьку виставку з України відвідало чимало учасників Форуму. Фахові пояснення їм дали, крім самої Я. Ткачук, її заступниця з наукової роботи Ірина Федів, директорка Музею писанкового розпису Оксана Ясінська (перекладала на англійську завідувачка науково-освітнього відділу Віта Бойчук). А майстер-клас писанкарства від Ірини Блонської викликав серед гостей експозиції справжній фурор.

«Представлення української культури й творчості на міжнародній арені – наше безпосереднє завдання. Івано-Франківська область є частиною Дунайського регіону, тому презентація її культурних надбань для інших учасників Стратегії сприяє популяризації й налагодженню діалогу для реалізації спільних проєктів та ініціатив у цьому напрямі», – такою була позиція офіційної української делегації.

Я. Ткачук провела ділові перемовини з радником прем’єр-міністра Словаччини Едуардом Бурашем, який із захопленням оглянув коломийську виставку та запропонував організацію співпраці в майбутніх спільних словацько-українських культурних проєктах. Предметними були спілкування і з тимчасово виконувачем обов’язків посла України в Словаччині Наталією Никифорак.

Тисячу кілометрів подолали коломийські музейники, щоб продемонструвати європейцям високе народне мистецтво України. Це наша війна на культурному фронті – і тут ми також маємо перемогти ненависного звіра!

Олександр МАСЛЯНИК. Головний редактор журналу «Гуцульщина і Покуття» Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського.

Кошице – Коломия.