Міста б’ють у набат

Уряд заборонив містам розміщувати тимчасово вільні кошти загального фонду на депозитних рахунках.

Кабмін прийняв постанову «Про внесення змін до Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках», якою заборонив до кінця 2019 року розміщувати тимчасово вільні кошти загального фонду місцевих бюджетів на депозитних рахунках. Проект був підготовлений Міністерством фінансів України. Асоціація міст України не погоджується з таким рішенням, оскільки нормативно-правовий акт містить ряд суперечностей та порушень:

зміст прийнятих змін не узгоджується з нормами Бюджетного кодексу України (частина восьма статті 16 БКУ), який не обмежує розміщення тимчасово вільних коштів загального фонду місцевих бюджетів на депозитах;

постанова обмежує право органів місцевого самоврядування самостійно розпоряджатися їх власними доходами, яке визначене статтею 64 Бюджетного кодексу, статтею 60 та частиною 2 статті 70 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Також в АМУ наголошують, що постанова негативним чином вплине на функціонування бюджетної та фінансово-кредитної систем країни у коротко- та середньостроковій перспективі.

Заборона на розміщення тимчасово вільних коштів фінансовими органами місцевого самоврядування матиме наслідком різке витрачання коштів на поточні видатки та призведе до:

неефективного використання коштів, які раніше накопичилися на середньо- та довгострокові інфраструктурні програми та реалізацію проектів, що фінансуються з державного бюджету на умовах співфінансування з місцевими бюджетами;

втрат в частині недоотримання відсотків за розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на депозитних рахунках у банках в обсязі орієнтовно 1,5 млрд грн;

розбалансування банківської системи України та зниження спроможності банків (в яких держава володіє 75 чи більше відсотками статутного капіталу і які є одними із ключових гравців у фінансово-кредитному секторі країни) забезпечувати своєчасність, повноту та безперервність виконання усіх своїх грошових зобов’язань через різке зменшення або неотримання необхідного заплановано обсягу коштів на рахунках в банках у зв’язку із нерозміщення тимчасово вільних коштів фінансовими органами місцевого самоврядування;

позовних вимог до органів місцевого самоврядування зі сторони банків в частині невиконання договірних умов розміщення депозитів;

різкого зростання грошової маси в обігу, і як наслідок цілком імовірного розвитку інфляційних процесів у країні;

відсутності в подальшому вільного фінансового ресурсу, що призведе до необхідності взяття органами місцевого самоврядування позик на покриття тимчасових касових розривів.

Як поінформували в АМУ, прийняття постанови викликало численні звернення органів місцевого самоврядування до Асоціації міст України, в яких висловлено вкрай негативну оцінку щодо втручання Уряду у повноваження органів місцевого самоврядування у спосіб, не передбачений законодавством.

Асоціація міст України звернулася до Прем’єр-міністра України В. Гройсмана з проханням скасувати рішення Уряду від 23 січня 2019 року про прийняття постанови «Про внесення змін до Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках».

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, коментуючи журналістам ситуацію з цього приводу, зазначив, що відтепер місцеві органи влади не зможуть акумулювати кошти на реалізацію великих інфраструктурних проектів. А також постраждають, насамперед, державні банки, у яких міста тримали свої депозити. За словами експерта, не виключені масові судові позови, адже міста підписали договори з банками. Також Олександр Слобожан звернув увагу, що окрім іншого, це ставить під загрозу реалізацію проектів на умовах співфінансування, адже відтепер у місцевих бюджетів не буде коштів на свій внесок на рівні з державою.