«Ковідні» хвилі щораз сильніші…

Про смерть новонародженої дівчинки від COVID-19 на Івано-Франківщині повідомляв навіть один із центральних телеканалів, тож цей недавній трагічний випадок набув чималого резонансу. Жінка буквально за тиждень до пологів, як засвідчив позитивний результат проведеного у приватній лабораторії ПРЛ-дослідження, захворіла на гостру коронавірусну недугу. Проте вона відмовилася від госпіталізації в обласний перинатальний центр, куди їй порекомендували звернутися, а лікувалася в домашніх умовах. Коли почалися перейми і жінку привезли до коломийського пологового будинку, батько виявив бажання теж бути при народженні дитини, але чоловікові, певна річ, цього не дозволили, бо швидкий тест на антиген показав і в нього позитивний результат. Немовля через чотири години після появи на світ померло від обширної пневмонії – проведеними реанімаційними заходами так і не вдалося повернути його до життя.

– Ми дослідили в нашій лабораторії зразок узятого інфекційного матеріалу, і було підтверджено наявність коронавірусу в організмі новонародженої, – розповів журналістам в. о. генерального директора Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб, головний державний санітарний лікар області Руслан Савчук.

Пресконференція, на якій ішлося загалом про епідемічну ситуацію з коронавірусом у регіоні, відбувалася в понеділок.

– А за минулу добу, тобто за неділю, маємо таку статистику. Одужало 56 осіб (з початку пандемії – 87 273 особи, що становить 94,3% від усіх захворілих). Зафіксовано два летальні випадки, і число померлих від коронавірусу за період пандемії досягло 2 203 (показник летальності в регіоні становить 2,4%, тоді як в середньому по Україні він нижчий – 2,3%). Водночас за 3 жовтня зареєстровано 108 нових випадків захворювання на COVID-19 порівняно зі 191 випадком за попередню добу, тобто їх кількість на 43% зменшилась. Утім, нехай нікого не заспокоює ця інформація, бо вже протягом тривалого часу ми спостерігаємо такі хвилеподібні коливання між днями і тижнями, а в цілому захворюваність зростає: зареєстровано за минулий тиждень 1 575 нових випадків захворювання, тоді як за попередній було 1 165 випадків. Усього з початку пандемії в області захворіли на коронавірусну недугу 92 465 осіб, у тому числі за період від 1 червня ц. р. (його я виокремлюю не випадково) – 6 244 особи, із них, зверніть увагу, абсолютна більшість громадян були невакцинованими і лише 180 осіб (2,9%) – щепленими однією чи вже двома дозами вакцини. Тож не випадково епідеміологи, медики застерігають населення, що хвиля пандемії «накриває» зазвичай тих, хто не вакцинувався, а якщо й потрапляє під неї хтось із щеплених, то це – винятки із правила, до того ж перебіг захворювання у цих людей значно легший. Що стосується ПРЛ- досліджень і швидких тестів, то з початком осені ми вийшли на показники вищі, ніж у червні, липні й серпні, коли в лабораторію надходила досить мала кількість зразків інфекційного матеріалу. Нині в області щодня тестують методом ПРЛ-діагностики загалом 900-1000 зразків.

Р. Савчук поінформував, що на 4 жовтня офіційно підтверджено 108 випадків захворювання на COVID-19 наших краян, інфікованих особливо небезпечним для здоров'я і життя людей штамом коронавірусу «дельта»:

– Ми не беремо матеріал у кожного хворого з метою виявлення у нього саме цього штаму, а проводимо такі дослідження вибірково. Ішлося про пацієнтів, котрі перебували як на стаціонарному, так і на амбулаторному лікуванні. Причому ці громадяни проживають у різних містах і селах краю, тобто можна сказати, що в усіх територіальних громадах Прикарпаття вже є інфіковані штамом «дельта».

За словами Р. Савчука, із визначених Кабміном критеріїв оцінки епідситуації в регіонах, на Івано-Франківщині наразі лише один не відповідає допустимим показникам – це рівень захворюваності, який становить 201особу на 100 тис. населення, а має бути меншим 75. На сьогодні хворіє 2 989 осіб, які мають лабораторно підтверджений діагноз COVID-19, – це ті, хто перебуває в стаціонарах лікарень, і лікується амбулаторно. Найвищі в області показники захворюваності спостерігаються в Івано-Франківському і Косівському районах.

Не може не тривожити те, що коронавірусна недуга уражає і дітей. За 3 жовтня лабораторно підтверджено 5 нових випадків COVID-19 серед школярів, а всього за минулий тиждень захворіло їх 104 порівняно із70-ма за попередній тиждень, усього ж за час пандемії – 3 630 дітей (у т. ч. 2 982 школярі). Із них 94% вже одужали, а четверо, на жаль, померли.

Турбує високий показник захворюваності серед медпрацівників. За минулий тиждень захворіло їх 15, тоді як за попередній – 8, а всього за період пандемії – 3 104. Померло вже 47 прикарпатських медиків. Останній такий прикрий випадок був у Косові.

В області надають допомогу ковідним пацієнтам 13 закладів охорони здоров'я – для цього розгорнуто 1 478 ліжок, із них з підведеним киснем – 1 452. На сьогодні зайняті хворими 891 ліжко, серед пацієнтів 823 є кисневозалежними. Завантаженість ліжкомісць загалом по області становить 60,2%, найбільша вона в івано-франківських ЦМКЛ (96,4%) та МКЛ №1 (70%), в обласній клінічній інфекційній лікарні (84,8%), Богородчанській районній (81%), Калуській районній (73%), Косівській ЦРЛ (72%), коломийських інфекційній лікарні (73%) та ЦРЛ (60%). Насторожує погіршення епідситуації, відповідно до критеріїв Кабміну – кількості лабораторно підтверджених нових випадків захворювання на COVID-19, показників летальності та деяких інших, – в Івано-Франківській територіальній громаді.

Зростання епідемічної загрози можна і треба нівелювати активним проведенням вакцинації населення, темпи якої, за словами Р. Савчука, не спадають навіть у вихідні. За неділю 3 жовтня щеплено першою дозою вакцини 1 346 осіб, другою – 839. В області вакциновано вже 316 527 громадян, із них 186 750 отримали першу дозу вакцини.

Цієї осінньої пори на пандемію коронавірусу накладається початок епідемії гострих респіраторних захворювань та грипу. За прогнозами ВООЗ, в епідсезоні 2021-2022 років циркулюватимуть такі штами грипу: H1N1«Victoria», H3N2 «Cambodia», «Washington» та «Phuket». Протягом минулого тижня в області захворіло на грип та ГРВІ 5 990 осіб, у т. ч. 3 457 дітей до 17 років. За минулий тиждень порівняно з попереднім захворюваність на ГРВІ та грип серед дітей зросла на 1,3%, а серед дорослих – на 9,4%. У цьому епідсезоні Держлікслужба рекомендувала такі препарати для лікування від цих захворювань: Джісі Флю (виробник – Південна Корея), Ваксі грип Тетра (Франція) та Інфлувак Тетра (Нідерланди). У групах ризику – люди літні та з важкими супутніми захворюваннями, вагітні жінки, медичні та соціальні працівники. За інформацією МОЗ, в Україну має надійти всього 30 тис. доз вакцини проти грипу, їх розподілять по районах і вакцинуватимуть у першу чергу медпрацівників тих закладів охорони здоров'я, котрі надають допомогу пацієнтам з коронавірусною хворобою. Як пояснив Р. Савчук, між щепленнями від COVID-19 і від грипу має бути перерва не менше 7-14 днів.

Відповідаючи на запитання журналістів, керівник обласного центру контролю та профілактики хвороб, зокрема, поінформував, що дітей можна щепити від COVID-19 з 12 років:

– Батькам варто спершу звернутися за відповідною рекомендацією до сімейного лікаря, педіатра. Підлягають вакцинації передовсім ті хлопчики й дівчатякщо в людини, то це ка, які мають супутні захворювання, аби у випадку інфікування коронавірусом вони легше перенесли це захворювання. На сьогодні в області вакциновано небагато – лише близько 400 дітей. Активність батьків, які бажають вакцинувати своїх синів і доньок, зростає, але не ще не настільки, щоб нас могли задовольняти темпи щеплення школярів від коронавірусної хвороби.

Стосовно ж того, що дехто після вакцинації відчуває певний дискомфорт, Р. Савчук сказав:

– Реакція організму на вакцинацію індивідуальна, в медичних протоколах не описано його реагування на кожну із вакцин, які нині використовують для щеплення від COVID-19. Навіть підвищення температури є цілком нормальною реакцією людини на введення їй того чи іншого типу вакцини, це не призводить до якихось ускладнень. Та ж «AstraZeneca» містить убитий аденовірус, який циркулює в природі, – він аж ніяк не інфікує організм і від вакцини людина не захворіє. Тому закликаю всіх щепитися – вакцина вберігає не просто людське здоров'я, але й життя. Адже якщо хтось із щеплених й інфікується коронавірусом, то переносить цю недугу в легкій формі, важких хворих навіть серед тих, хто отримав лише першу дозу вакцини, немає, тільки 1-2% із них потрапляють до лікувальних закладів.
Заслужений журналіст України, спецкореспондент газети "Галичина", заступник голови Івано-Франківської міської «Просвіти», член НСПУ і НСЖУ.