Кабмін домовився із “зеленими” енергетиками про зниження тарифів

Днями український уряд підписав меморандум із виробниками "зеленої" енергетики, проте не з усіма.

Документ підписали прем'єр-міністр Денис Шмигаль, в. о. міністра енергетики Ольга Буславець і представники двох асоціацій "зеленої" енергетики - Європейсько-українського енергетичного агентства (ЄУЕА) і Української вітроенергетичної асоціації (УВА). У Кабміні сподіваються, що пізніше приєднаються інші інвестори і виробники.

Тож згідно з меморандумом, виробники ВДЕ приймають умови:

  • 1) добровільної реструктуризації "зелених" тарифів, що передбачають їхнє зменшення. Зокрема, для сонячних електростанцій зменшення тарифів передбачене на 15%, для вітрових - на 7,5%;
  • 2) обмеження термінів введення в експлуатацію нових об'єктів за "зеленим" тарифом. З 1 серпня поточного року нові сонячні електростанції потужністю більше 1 МВт зможуть бути введені в експлуатацію з отриманням державної підтримки тільки шляхом участі в аукціонах.
  • Крім того, для виробників ВДЕ посилюється відповідальність за незбалансоване виробництво електроенергії.

Зі свого боку уряд зобов'язується:

  • 1) приймати всі заходи для забезпечення своєчасної поточної оплати ДП "Гарантований покупець" та погашення наявної заборгованості перед виробникам ВДЕ, які прийняли умови реструктуризації;
  • 2) визначити і затвердити річні квоти підтримки "зеленої" енергетики і забезпечити проведення аукціонів із розподілу таких квот.

"Ми за те, щоб будувалася зелена енергетика і з часом така енергія була більше поширена, як найбільш чиста. Але нам важливо, скільки вона буде коштувати. Якщо ціна електроенергії, виробленої на нових СЕС, буде визначатися вже на аукціонах, не буде високого тарифу", - пояснив Шмигаль. Він також сподівається, що до перших двох асоціацій "зеленої" енергетики приєднаються інші інвестори і виробники.

При цьому, за словами голови правління УВЕА Андрія Конеченкова, підписувати меморандум поки відмовилася Українська асоціація відновлювальної енергетики (УАВЕ), яка брала участь у переговорах. Там не згодні з позицією уряду, яка стосується подальшого розвитку сонячної енергетики, зокрема, припинення діючої системи підтримки СЕС у вигляді "зелених" тарифів вже з 31 липня.

Конеченков зазначив, що Шмигаль запропонував поговорити з членами асоціації. "Я звернувся до прем'єра з пропозицією піти назустріч сонячній генерації, але він, а також присутні на переговорах депутати від енергокомітету Ради сказали, що це максимум, про що вдалося домовитися з більшістю депутатського корпусу та профільними міністерствами, саме на такий варіант меморандуму", - зазначив Конеченков. При цьому Конеченков вважає, що зупинки "сонячних" проектів у зв'язку з припиненням дії "зелених" тарифів не буде, оскільки всі "підуть на зелені аукціони".

Він також уточнив, що, згідно з меморандумом, вітрогенерація зможе закінчити проекти за зеленим тарифом до кінця 2022 року, але для введених у 2020 році ВЕС передбачається додатково мінус 2,5% "зеленого" тарифу.

Глава правління УВЕА уточнив, що для фермерських і домашніх електростанцій "ніяких скорочень не буде", для станцій до 1 МВт - мінус 10% зеленого тарифу".

Що стосується боргів за вироблену ВДЕ електроенергію, за словами Конеченкова, меморандум передбачає погашення 40% заборгованості цього року і щоквартально по 15% наступного.

Стабільні платежі за новими тарифами почнуться після прийняття закону на основі меморандуму, для забезпечення чого планується прийняття нормативних змін на ринку.