Громада Вигоди на Калущині п’ять років воює проти намірів ТзОВ «Екоенергетика» збудувати міні-гідроелектростанцію на річці Свічі

Соціальна напруга почала тліти в селищі Вигоді, яке сьогодні є центром територіальної громади, ще п’ять років тому, коли тут віддали в оренду ТзОВ «Екоенергетика» земельну ділянку. А вкотре збурення спалахнуло і розгорілося недавно, 19 березня, коли відбулася зустріч представників названого товариства й керівництва селищної громади з громадськістю, на якій люди загалом виступили проти намірів підприємців звести міні-ГЕС на річці Свічі вартістю в мільйон євро.

Правда, були й такі серед вигодчан, котрі у своїх виступах наміри підприємців підтримали. І найбільше серед них було працівників місцевого ТОВ «Уніплит», яке має таку саму юридичну адресу у Вигоді, що й ТзОВ «Екоенергетика», – вулиця Заводська, 4. Зрештою, й засновниками цих двох товариств виступають одні й ті сам особи.

Та все ж, підкреслимо, широкий загал вигодчан виступив проти спорудження міні-ГЕС. Але не зважаючи на це й навіть попри те, що ще 2021 року голова Вигодської селищної ради Микола Мацалак одержав на запит громадських активістів відповідь із СБУ, в якій зазначено, що «ріка Свіча є «ландшафтним заказником» і «будівництво є порушенням Закону України «Про природо-заповідний фонд України», питання про затвердження проєкту землеустрою ділянки, яку орендує «Екоенергетика», таки розглянуть на сесії селищної ради 30 березня. Чому?

Бо ТзОВ «Екоенергетика» виграло судове сутяжництво у спорі про неправомірність скасування селищною радою дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо розділення земельної ділянки, яку орендує ТОВ «Уніплит», між цим підприємством і «Екоенергетикою». Річ у тім що ще 15 листопада 2018 року Вигодська селищна рада на чолі з головою Ярославом Наумом затвердила було згадану технічну документацію із землеустрою, а 22 квітня 2021 року депутати селищної ради, керівником якої вже був згадуваний М. Мацалак, той дозвіл скасували. Проте суди стали на бік «Екоенергетики» і тепер їхнє рішення – як своєрідний законодавчий прес для Вигодської селищної ради і тих жителів селища, які виступають проти будівництва міні-ГЕС.

Про розвиток подій навколо намірів будівництва міні-ГЕС на Свічі у Вигоді – в «Галичині» надалі.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами