Дива не сталося: визначено постачальника останньої надії

Як повідомили у Міністерстві енергетики, рішенням конкурсної комісії ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» визначено постачальником останньої надії на ринку природного газу з 1 серпня цього року. Цінова пропозиція переможця – 2711,86 грн за тис. куб. м з ПДВ з націнкою 0%, – йдеться в повідомленні міністерства.

Всього на конкурс подали пропозиції три компанії. Після розгляду документів за рішенням комісії одну з них не допустили до конкурсу.

Нагадаємо, що постачальник останньої надії – це компанія, яка зобов’язана впродовж 60 днів постачати газ споживачеві, якщо він залишився без постачальника цього ресурсу.

Ще напередодні проведення конкурсу повідомлялося, що серед вимог до такого постачальника була готовність компанії забезпечити резерв 3,514 млрд кубометрів газу, що відповідає найбільшому місячному споживанню в опалювальний сезон 2019/2020. Також у кандидата має бути персонал та інші засоби ведення відповідної діяльності.

Як зазначають експерти ринку, засновником ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» є дочірня компанія «Нафтогазу» – «Газ України».

Сам «Нафтогаз України» також брав участь у конкурсі, однак він пропонував націнку у 5 відсотків. Тому вибір переможця був очевидний.

Тож ми впритул наблизились до чергового переділу ринку газу в країні. Нагадаємо, його мають запровадити з наступного місяця. Однак уже з червня споживачі отримали спрощену процедуру переходу від одного постачальника до іншого.

Що стосується проведеного конкурсу, то ще до його завершення Асоціація постачальників енергоресурсів, до якої належать близько чотирьох десятків підприємств, котрі мають ліцензії на постачання природного газу та електроенергії, заявляла про дискримінаційні умови його проведення. Адже серед вимог до учасників була наявність 3,5 млрд кубометрів газу в сховищах або укладених угод на ці обсяги із підтвердженням оператора газотранспортної системи України. Уже ця вимога робила фактично неможливою участь у змаганні всіх постачальників, крім власне «Нафтогазу».

Асоціація у своїй заяві з цього приводу наголошувала, що в рамках покладення спеціальних зобов’язань на ринку газу найбільший вітчизняний добувач блакитного палива «Укргазвидобування» повинен реалізовувати весь свій газ «Нафтогазові», інші постачальники позбавлені можливості придбати цей ресурс безпосередньо у цієї вітчизняної державної компанії. Тому пропонували визначити постачальника останньої надії у кожному регіоні окремо. Однак ці заклики залишилися непочутими.

Залишається сподіватись, що колишня практика відключення цілого під’їзду в багатоповерховому будинку для того, аби «вибити» борги з одного боржника, підвищення ціни на газ через «приведення до стандартних умов» чи нарахування боргів заднім числом, чим грішили облгази та засновані ними газзбути, зостанеться у минулому. А споживачі справді зможуть обрати того постачальника, котрий запропонує кращі умови, в тому числі й нижчу ціну.

Редактор відділу газети “Галичина”