Чи правомірно стежити за людьми, які повернулися з-за кордону?

25 березня 2020 року на засіданні Уряду було прийнято рішення про запровадження режиму надзвичайної ситуації на всій території України на 30 днів, до 24 квітня 2020 року, який не слід ототожнювати з надзвичайним станом, що запроваджується відповідно до Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану» та правовою основою для введення якого є ст.3 Конституції України, цей Закон, інші закони України та Указ Президента України про введення надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України.

Відповідно до положень Кодексу цивільного захисту України, надзвичайна ситуація — це обстановка на окремій території, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена, зокрема, епідемією, або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров’ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території.
Режим надзвичайної ситуації, перш за все, стосується роботи державних органів та органів місцевого самоврядування та покликаний консолідувати їх роботу для подолання наслідків надзвичайної ситуації.
У зв'язку з чим слід зазначити, що режим надзвичайної ситуації передбачає та не може бути підставою для обмеження будь-яких конституційних прав і свобод людини і громадянина.
Надзвичайна ситуація та надзвичайний стан це не тотожні поняття!
Зокрема, режим надзвичайної ситуації не може бути підставою для відслідковування правоохоронними органами активності та, зокрема, переміщення фізичних осіб, у тому числі, за допомогою мобільних телефонів. Навіть з метою забезпечення виконання умов карантину!
Відповідно до положень статті 32 Конституції України, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Слід зазначити, що під час моніторингу Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини в регіонах рішень місцевих комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо введення режиму надзвичайної ситуації, та інших рішень, які вплинули/впливають на права і свободи людини і громадянина, виявлено, що в одному з районів Івано-Франківської області місцева комісія ТЕБ та НС рекомендувала головам сільських, селищних рад здійснювати облік усіх громадян, які прибули із-за кордону протягом останніх 14 днів та щоденно інформувати райдержадміністрацію про їх кількість та стан здоров’я.

Звертаємо увагу, що обмеження дії статті 32 Конституції України можливе лише за умови запровадження надзвичайного стану та якщо відповідний Указ Президента України буде містити конкретні положення щодо обмеження саме таких прав і свобод. При цьому, згідно із ст. 64 Конституція України не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 Конституції.

Регіональне представництво уповноваженого в Івано-Франківській області

адреса: вул. Грушевського, 21/619, м. Івано-Франківськ,76004

електронна скринька: pred.ivanofrankivsk@ombudsman.gov.ua