Безплатні газові лічильники повинні встановити всім споживачам

Як ухвалив Верховний суд України, газорозподільні організації зобов’язані безплатно встановити газові лічильники всім споживачам. Про це, як повідомляють інформаційні агенції, сказано в повідомленні прес-служби суду.

«Обов’язок встановити індивідуальні прилади обліку природного газу, що дозволяють визначати обсяги споживання газу кожним окремим споживачем, який належить до такої категорії споживачів природного газу, як «населення», покладено на газорозподільні організації. Такі споживачі не зобов’язані знаходити джерела фінансування зазначених приладів обліку і роботи з їх установки, оскільки відповідне фінансування вже закладено в тариф на оплату спожитого газу», – зазначив Верховний суд.

Відповідно до згаданого повідомлення, суд розглянув позов фізичних осіб на газорозподільну компанію «Криворіжгаз» про визнання права на забезпечення і встановлення споживачам індивідуальних газових лічильників у квартирах кожного з позивачів як побутових споживачів за рахунок компанії. Вони також просили визнати, що пропозиція «Криворіжгазу» про встановлення загального вузла обліку природного газу та зняття показань загальнобудинкового вузла обліку газу шляхом укладання відповідного договору є такою, що суперечить вимогам законодавства.

Встановлено, що позивачі приєдналися до «Типового договору поставки природного газу» на невизначений термін, оскільки щомісяця споживають природний газ і щомісяця сплачують рахунки за таке споживання. У встановлених тарифах на газопостачання були передбачені витрати на установку індивідуальних лічильників газу.

«Криворіжгаз» зобов’язаний надавати оплачені позивачами послуги, в тому числі зобов’язаний забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах, в яких газ використовують тільки для приготування їжі. Відмова відповідача встановити індивідуальні лічильники позивачам суперечить вимогам законодавства, порушує їх права як споживачів. Саме на суб’єкт господарювання – газорозподільну організацію покладено обов’язок встановлення лічильників газу для населення і тільки він повинен вживати заходів щодо притягнення інших джерел фінансування цих робіт і покладання такого обов’язку на споживачів неправомірно», – йдеться у рішенні суду. Залишається лише сподіватись, що рішення Верховного суду не буде порожнім звуком для газорозподільних організацій (облгазів – інакше кажучи), як це, на жаль, часто буває останнім часом. Таким чином, ті споживачі, котрі і нині домагаються встановлення індивідуальних лічильників замість згадуваних уже не раз «газових колгоспів», створених з допомогою будинкових приладів обліку газу, отримали вагомий аргумент на свою користь.

Нагадаємо також, що ще у січні цього року Президент підписав закон, який забороняє встановлення загальнобудинкових газових лічильників без згоди співвласників багатоквартирного будинку. Відповідно до закону, якщо співвласники будинку відмовилися від встановлення загальнобудинкового лічильника, розподіл газу в будинок не припиняється, а вартість нараховують з огляду на соціальні норми споживання. Встановлення індивідуальних лічильників природного газу може здійснюватися на умовах співфінансування споживачів і оператора за рахунок тарифу на розподіл природного газу. Крім того, квартири й індивідуальні будинки, мешканці яких використовують газ лише для приготування їжі, мають бути обладнані лічильниками до 1 січня 2021 року. Також лічильники не можуть встановлювати за рахунок коштів місцевих бюджетів, а у разі встановлення приладу обліку споживачем за його рахунок газорозподільна компанія зобов’язана компенсувати споживачеві витрачені на установку кошти.

Редактор відділу газети “Галичина”