Американці опублікували стенограму скандальної телефонної розмови американського і українського президентів

Минулого тижня стало відомо про розслідування, розпочате за скаргою неназваного держслужбовця проти Дональда Трампа. Його причиною стала стенограма телефонної розмови президентів України й США, яка відбулася минулого тижня. Це загострило політичну ситуацію у Сполучених Штатах. Скандал зчинився, коли співробітник розвідки, котрий опрацьовував телефонну розмову Дональда Трампа з "іноземним лідером" (яким американські ЗМІ вважають Володимира Зеленського), подав скаргу своєму керівництву. Його непокоїли окремі висловлювання господаря Білого дому, що можуть тлумачитися як тиск на українську сторону з метою примусити відкрити розслідування проти родини Джо Байдена, який є головним конкурентом Трампа на виборах президента США. У понеділок 24 вересня Трамп пообіцяв оприлюднити стенограму телефонної розмови з Володимиром Зеленським, аби довести, що не тиснув на свого українського колегу. Тим часом спікер Палати представників Ненсі Пелосі оголосила про початок формальної процедури імпічменту Дональда Трампа, якій передуватимуть розслідування в комітетах нижньої палати Конгресу. А Білий дім учора оприлюднив стенограму розмови президента США Дональда Трампа та президента України Володимира Зеленського.

Президент України Володимир Зеленський цими днями (23–26 вересня) перебуває з робочим візитом у США, де бере участь у 74-й сесії Генеральної Асамблеї ООН. З приводу скандалу, що виник через його телефонну розмову з Дональдом Трампом, він заявив, спілкуючись з українською пресою у Нью-Йорку, що на нього ніхто не може і не буде тиснути, і не хоче, аби Україну втягували у вибори іншої незалежної країни, а його слова були використані задля чиєїсь перемоги чи поразки. "Незалежність - дуже важливий аргумент для кожної демократичної країни. Я не хочу, щоб будь-яка моя відповідь була спрямована на те, щоб нас з вами залучили в вибори іншої країни, у будь-який результат, будь-яку перемогу чи поразку", - відповів він на запитання журналістів.

А колишній віце-президент США Джо Байден з цього приводу заявив, що Трамп у розмові з президентом України В. Зеленським поставив свої інтереси вище державних. "Наш президент поставив особисту політику вище своєї священної клятви. Білий дім повинен виконати свою роботу та залучити Дональда Трампа до відповідальності за зловживання владою. Я постараюся зробити все можливе, щоб висунути свою кандидатуру на пост президента, що буде означати реальну допомогу для тих, хто в нашій країні потребує її більше за всіх", - заявив він.

У Міністерстві юстиції США вивчили стенограму розмови Трампа з Зеленським, так як раніше отримали інформацію про те, що розмова може містити порушення Трампом федерального закону про фінансування передвиборних компаній. І в результаті не знайшли в ній порушень.

Ось повний текст стенограми президентів США та України:

Дональд Трамп: Вітаю із великою перемогою. Ми всі зі Штатів спостерігали, ви зробили чудову роботу. На вас не покладали великих сподівань, але ви обійшли усіх та легко перемогли. Це неймовірне досягнення. Вітаю.

Володимир Зеленський: Ви маєте рацію, пане президенте. Ми дійсно здобули велику перемогу й наполегливо працювали над цим. Ми багато зробили, але, зізнаюся, я мав нагоду перейняти ваш досвід. Ми використали кілька ваших навичок та знань й змогли застосувати їх як приклад під час наших виборів, які дійсно були унікальними. Ми були в унікальній ситуації й спромоглися досягти унікального успіху. Можу сказати вам наступне: першого разу ви подзвонили мені, аби привітати із перемогою на президентських виборах, а зараз вдруге ви телефонуєте, коли моя партія виграла парламентські вибори. Мабуть, мені варто балотуватися частіше, аби ви телефонували мені частіше й ми більше спілкувалися телефоном.

Дональд Трамп: *сміється* Це чудова думка. Думаю, ваша країна щаслива щодо цього.

Володимир Зеленський: Чесно кажучи, ми намагаємося наполегливо працювати, оскільки прагнемо висушити болото у себе в країні. Ми привели дуже багато нових людей, не старих типових політиків, оскільки хочемо мати новий формат, новий тип уряду. Ви - прекрасний наставник для нас і в цьому.

Дональд Трамп: Це дуже приємно чути. Скажу, що ми багато робимо для України. Ми докладаємо великих зусиль та приділяємо багато часу. Значно більше, ніж роблять європейські держави, а їм варто допомагати вам більше. Німеччина майже нічого не робить для вас. Вони лише говорять і, на мою думку, вам варто спитати у них про це. Коли я спілкуюся із Ангелою Меркель, вона говорить про Україну, але нічого не робить. Багато європейських держав чинять так само і вам варто звернути на це увагу, однак США дуже добре ставляться до України. Я би не сказав, що це обов’язково взаємно, оскільки трапляються нехороші події, але США дуже обре поводилися із Україною.

Володимир Зеленський: Ви маєте повну рацію, не просто на 100%, а на всі 1000%. Можу сказати наступне: я говорив із Ангелою Меркель та зустрічався із нею. Я також зустрічався і спілкувався з Макроном. Я сказав їм, що вони не роблять те, що мали б, стосовно питання санкцій: вони не примушують до їх дотримання. Вони не роблять достатньо для України. Хоча нашим найближчим партнером логічно було б бути ЄС, насправді США є значно більшим партнером і я вдячний вам за це, оскільки США роблять досить багато для України. Значно більше, ніж ЄС, особливо якщо йдеться про санкції проти РФ. Я би також хотів подякувати вам за значну підтримку в оборонній сфері. Ми готові перевести співпрацю на наступний етап, зокрема ми майже готові купити у США більше Джавелінів для оборонних потреб.

Дональд Трамп: Я б хотів попросити вас зробити нам послугу, оскільки наша держава багато пережила й Україна знає багато про це. Я б хотів, аби ви розібралися, що трапилося в цій ситуації в Україні, про яку кажуть Crowdstrike. Здається, є у вас один з багатіїв… Кажуть, Україна має сервер. Багато всього відбулося. Мені здається, ви оточуєте себе деякими із тих само людей. Я б хотів, аби Генпрокурор подзвонив вам або вашим людям і ви розібралися у всьому. Як ви бачили вчора, весь цей нонсенс закінчився дуже поганим виступом людини на ім’я Роберт Мюллер. Некомпетентна робота, але, кажуть, велика її частина пов’язана з Україною. Дуже важливо, аби за можливості ви зробили, що у ваших силах.

Володимир Зеленський: Так, це дуже важливо для мене, як і те, про що ви говорили раніше. Це дуже важливо для мене як президента і ми відкриті до будь-якої подальшої співпраці. Ми готові започаткувати нову сторінку у співпраці між США та Україною. З цією метою, я щойно відкликав нашого посла у США, якого замінить дуже компетентний та досвідчений посол, який наполегливо працюватиме над зближенням наших народів. Я також сподіваюся, що він здобуде вашу довіру та впевненість й встановить особисті відносини з вами, аби ми могли ще краще співпрацювати. Особисто скажу, що один з моїх помічників нещодавно говорив із паном Джуліані. Ми дуже сподіваємося, що пан Джуліані матиме змогу приїхати до України, де ми зустрінемося. Хотів ще раз запевнити вас, що серед нас є лише ваші друзі. Я упевнюся, що оточую себе найкращими й найдосвідченішими людьми. Я би також хотів запевнити вас у нашій дружбі. Ми - чудові друзі і ви, пане президенте, маєте друзів у нашій країні, тож ми можемо продовжувати наше стратегічне партнерство. Я також планую оточити себе чудовими людьми. На додачу до цього розслідування як президент України я гарантую, що усі розслідування проводитимуться відкрито й неупереджено. Запевняю вас у цьому.

Дональд Трамп: Добре, бо я чув що у вас був дуже хороший прокурор, якого звільнили. Це дуже несправедливо. Багато людей говорять про те, як буо звільнено вашого дуже хорошого прокурора і до цього мали стосунок дуже погані люди. Пан Джуліані користується великою повагою. Він був мером Нью-Йорка, чудовим мером, і я б хотів, аби він вам подзвонив. Я попрошу його подзвонити вам разом із генпрокурором. Руді знає, що відбувається, і він дуже здібний хлопець. Було б добре, якби ви змогли поговорити з ним. Колишній посол США, жінка, була поганою новиною. Люди, з якими вона мала справу в Україні, були поганими новинами, і я лише хотів повідомити вам про це. Інше питання. Точиться багато розмов про сина Байдена, про те, що Байден припинив розслідування. Багато людей хотіли б дізнатися про це, тож було б дуже добре, якби ви з Генпрокурором зробили все, що можна. Байден нахвалявся, що припинив розслідування, тож, якби ви могли глянути на це… Для мене це звучить жахливо.

Володимир Зеленський: Хотів сказати вам про прокурора. Перш за все, я поінформований щодо ситуації. Оскільки ми здобули абсолютну більшість у нашому парламенті, наступний Генеральний прокурор 100% буде моєю людиною, моїм кандидатом, якого затвердить парламент, і який почне свою роботу у вересні. Він або вона вивчить ситуацію, особливо щодо компанїі, яку ви згадали у цьому ключі. Питання розслідування справи насправді є питанням відновлення чесності, тож ми подбаємо про це та працюватимемо над розслідування справи. Окрім цього, я би просив вас за наявності додаткової інформації поділитися нею з нами. Це було б дуже корисним для розслідування і допомогло забезпечити у нашій країні справделивість щодо посла США в Україні, яку, здається, звали Йованович. Радий, що ви першим сказали мені про те, що вона була поганим послом, оскільки я згоден із цим на 100%. Її ставлення до мене було далеко не найкращим, оскільки вона захоплювалася поперднім президентом та була на його боці. Вона б не прийняла мене як нового президента.

Дональд Трамп: Що ж, їй доведеться пройти через дещо. Я попрошу пана Джуліані та Генпрокурора Барра набрати вас та розібратися із цим. Впевнений, ви впораєтеся. Чув, що до прокурора ставилися дуже погано, а він був чесним прокурором, тож щасти із усім. Передбачаю, що ваша економіка покращуватиметься. У вас багато активів. Це - чудова країна. Я маю багато українських друзів, вони - чудові люди.

Володимир Зеленський: Хочу сказати, що у мене також є кілька українських друзів, які живуть у США. Власне, коли я востаннє був у США, то зупинився у Нью-Йорку поблизу Централ парку у вежах Трампа. Я поговорю із ними та сподіваюся зустрітися знову в майбутньому. Я би також хотів подякувати за запрошення відвідати США, зокрема Вашингтон. З іншого боку, запевняю, що ми дуже серйозно поставимося до справи та працюватимемо над розслідуванням. Щодо економіки, то у наших держав є значний потенціал і одним із вкрай важливих для України напрямків є енергетична незалежність. Переконаний, ми можемо дуже успішно співпрацювати із США у питанні енергетичної незалежності. Ми вже розвиваємо співпрацю. Ми купляємо американську нафту, але я покладаю надії на майбутню зустріч. У нас буде більше часу для обговорення цих можливостей та кращого знайомства один з одним. Хочу дуже подякувати за вашу підтримку.

Дональд Трамп: Чудово. Гаразд, дуже дякую, я ціню це. Я скажу Руді й Генпрокурору Барру подзвонити. Дякую. Якщо захочете завітати до Білого дому - не соромтеся подзвонити. Назвіть нам дату й ми обдумаємо це. З нетерпінням очікую на зустріч.

Володимир Зеленський: Дуже дякую. Був би дуже радий приїхати, особисто зустрітися із вами та краще познайомитися. Я з нетерпінням очікую на нашу зустріч, а також хотів би запросити вас до України та красивого міста Києва. У нас - гарна країна, яка радо вас зустріне. З іншого боку, здається, першого вересня ми будемо в Польщі, де, вірогідно, зможемо зустрітися. Після цього може бути гарною ідеєю для вас навідатися до України. Можна полетіти або моїм літаком, або вашим, який, вірогідно, значно кращий.

Дональд Трамп: Гаразд, можемо розглянути це. З нетерпінням очікую на зустріч з вами у Вашингтоні і, можливо, в Польщі, бо ми, мабуть, теж будемо там.

Володимир Зеленський: Дуже дякую, пане президенте.

Дональд Трамп: Вітаю із фантастичною проробленою роботою. Увесь світ спостерігав.

Володимир Зеленський: Дякую, пане президенте. Прощавайте.