З вірою й радістю. У Войнилові на Калущині відкрили й освятили Центр надання адмінпослуг

Через непрості українські реалії нашим громадам у часі децентралізації, на наш погляд, бракує позитиву – принаймні зокрема його зримого вияву. У цьому я осібно переконався під час урочистого відкриття Центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу) у селищі Войнилові на Калущині. Войнилівська ТГ утворена 2017 року і спочатку об’єднувала вісім сільських громад, а з 2020-го – від часу так званого «дооб’єднання» – їх у ній уже 16.

У часі відкриття ЦНАПу: виступає голова Войнилівської селищної ради ОТГ Мар’яна Масляк.

Мар’яна МАСЛЯК, голова Войнилівської селищної ради ТГ:

– Громада вже налічує десять тисяч осіб. І ми, звичайно, докладаємо всіх зусиль, аби дотриматися суті децентралізації, що полягає передусім у наданні людям якісних адміністративних послуг, аби вони були задоволені реформами. Якраз у новому ЦНАПі, який розпочав свою роботу в капітально і за всіма вимогами відремонтованому та облаштованому приміщенні, представники громади матимуть змогу скористатися майже півтора сотнями різних сервісів. Звісно, ми і до відкриття ЦНАПу надавали чимало адмінпослуг, але тепер їхня кількість відчутно зросла. Причому вдалось їх значно наблизити до людей – запроваджуємо і віддалені робочі місця, завдяки чому навіть до Войнилова їздити людям не буде потрібно, адже матимуть змогу отримати необхідні адмінпослуги і в старостинських округах – Сівко-Войнилівському, Перевозецькому, Томашівецькому та Луківському.

– Мар’яно Романівно, не новина, що урочистості чи входини – то тільки «квітка» на завершеній справі, а за лаштунками – велика праця...

– Завдяки Вірі Пасічник, яка сьогодні очолює роботу ЦНАПу, а доти вона була начальником загального відділу селищної ради, нам вдалося перемогти у конкурсі, зорганізованому завдяки програмі підтримки децентралізації в Україні «U-LEAD з Європою». Тож ми одержали комп’ютерне обладнання і допомогу в навчанні майбутніх працівників ЦНАПу. А головна вимога до громади була – забезпечення ЦНАПу приміщенням європейських стандартів. Стандарти були високими, тож спочатку ми навіть завагалися. А відтак звернулися по допомогу з фінансуванням ремонтних робіт приміщення до депутатів обласної ради, і Михайло Якимчук та Микола Палійчук нас підтримали. Кожен етап створення Центру супроводжували експерти з «U-LEAD з Європою», які координували послідовність наших дій і належне облаштування ЦНАПу.

– А сьогодні чим живе і найбільше переймається Войнилівська ОТГ, зокрема її керівництво?

– Намагаємося брати участь у всіх програмах чи проєктах, які приносять користь громаді. Крім цього, маємо підтримку і з обласного бюджету. А найболючіші проблеми і найневідкладніші плани – шляхи й мости. Хочемо відремонтувати дороги хоч би до проїзного стану і виготовляємо проєктну документацію для їх капітального ремонту. Якщо до «дооб’єднання» ми мали в громаді проблемні дороги і один міст, то сьогодні – ті самі дороги, але вже два мости – на Дубовицю і Мошківці.

Мости зруйнувала ще повінь 2008 року, але й досі вони залишаються довгобудом. Необхідні роботи на них виконано тільки на 60 відсотків. Сподіваємося, що знайдуться кошти на розв’язання і цієї проблеми. Звичайно, ми приділяємо належну увагу й іншим сферам життя громади – медицині, освіті, культурі й т. д. Проте наповнення бюджету триває важко – сучасні українські реалії даються взнаки. Свого бюджету не виконуємо, а якось тягнемо. Ми ж фінансуємо, крім іншого, і «вторинку» у медицині, маємо денний стаціонар і проти його закриття – це було б не по-людськи. Адже наші медики – як на передовій війни. А з Держбюджету фінансують лише первинний рівень медицини.

– Незабаром виповниться вже п’ять років від часу створення Войнилівської ТГ. Тож запитання на часі: чи не розчарувалися у такій децентралізації?

– Порівняно з іншими роками нам сьогодні морально легше – звикли до специфіки роботи і маємо більше можливостей брати участь у різних програмах чи проєктах, які сприяють фінансуванню добрих справ у громаді. Але є розчарування в тому, що на початках дуже багато обіцяли, говорили і акцентували на можливостях ТГ. Так, і сьогодні ми можемо багато зробити, але... дайте гроші. Адже наша громада не може належно заробляти. На мою думку, децентралізація – то наділення нас не лише великими повноваженнями, а й фінансовими можливостями. Відповідальності побільшало, а без фінансування ті повноваження не дієві. Але попри все наша команда у Войнилівській ОТГ активна, дружна і працює на піднесенні.

...Як зазначила начальниця відділу «Центру надання адміністративних послуг Войнилівської селищної ради ОТГ» Віра Пасічник, ЦНАП, у якому працюватиме наразі троє фахівців, надаватиме людям сто сорок сім різних адмінпослуг. А в старостинських округах функції адміністраторів виконуватимуть старости: у Перевозецькому – Марія Ладовська, Томашівецькому – Юрій Безрукий, Луківському – Надія Кіндзерська і у Сівко-Войнилівському – Оксана Галка. Зрозуміло, що відкриття ЦНАПу – це просто один із багатьох передбачених децентралізацією кроків. Звісно, для жителів об’єднаної громади і гостей – свято, а для відповідальних за втілення в життя цього накреслення – велика праця.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами