З проблемами і болями – до «Галичини»

Досі не вщухає резонансне відлуння каламутної діяльності на Прикарпатті «Експрес Кредит Юніон Україна» – через кволе й неефективне реагування відповідних структур на скарги наших краян на неї. До ситуації навколо кредитної спілки (КС) «Експрес Кредит Юніон Україна» ми впродовж останніх двох років уже не раз поверталися на сторінках газети. Востаннє про скандальну історію цієї фінансової установи «Галичина» розповідала торік у серпні у матеріалі «Злодійський слід «Експреса». Але кредитна спілка й досі не повернула своїм клієнтам з-поміж наших краян їхні вклади, а правоохоронці не покарали її спритних ділків, винних у тому.

Клієнтка КС «Експрес Кредит Юніон Україна» Стефанія Нич.

Навіть попри відкриття свого часу провадження «за ознаками кримінальних правопорушень за фактами шахрайських дій, що полягають у неповерненні депозитних вкладів кредитною спілкою «Експрес Кредит Юніон» за договорами про залучення строкового внеску», в поліції офіційно не пояснили, чому не вбачають у діях її керівництва криміналу. Тим-то обділені інформацією й розчаровані вкладники КС вважають себе ошуканими, а спонукувані останньою надією все ж повернути свої гроші й далі вдаються по допомогу до журналістів і дивують нас своїми розповідями про власний гіркий досвід «партнерства» з цією кредитною спілкою.

Наприклад, днями до нашої редакції звернулася колишня клієнтка «Експрес Кредит…» – жителька Івано-Франківська (зареєстрована у селі Стопчатів на Косівщині) пенсіонерка Стефанія Нич і розповіла свою фінансову історію, пов’язану з означеною установою:

– Мої стосунки з «Експрес Кредит…» почались у січні 2022 року. Банк, послугами якого я користувалася перед тим, нараховував дуже малі відсотки за депозитами. Мене такі умови не влаштовували, тож я думала про вигідніше розміщення своїх коштів. І якось в інтернеті побачила інформацію про цю КС, яка позиціонувала себе не як кредитна спілка, а як банківська установа. А ще згадала, як доти вона себе рекламувала на проводовому радіо й пропонувала 19,5 відсотка за депозитами – в моїй пам’яті засіла про «Експрес Кредит…» позитивна інформація.

Отже, 21 січня 2022 року – напередодні повномасштабного вторгнення російських загарбників – я внесла на свій депозитний рахунок у цій установі під 13 відсотків на 13 місяців спочатку 100 тисяч гривень, а відтак ще 80 тис. Дивіденди не брала, бо написала, що хочу отримати їх наприкінці терміну депозиту. Я навіть не думала, що тут не надають жодних гарантій повернення вкладів. В установі дали мені на підпис договір, в якому, до речі, неправильно вказали моє ім’я. Правда, я спершу й не зауважила – понадіялася на відповідальне ставлення у КС до надання послуг своїм клієнтам. І довідалася про це тільки тоді, коли почала робити перші кроки, щоб повернути свої гроші.

Рівно через вказаний у договорі час я знову прийшла до «Експрес Кредит…». Це був уже 2023 рік. На приміщенні відділення КС на вулиці Галицькій в Івано-Франківську вже не було вивіски, а жалюзі на вікнах закриті... У мене почалася паніка, а відтак і гіпертонічний криз. Я ж не знала, що відділення кредитної спілки з вулиці Галицької в Івано-Франківську перебралося до Львова, не знала, що його клієнти обурені й не знають, як повернути свої вклади, що вже порівняно віддавна гуртуються й радяться, як бути далі...

– А доти, Стефаніє Дмитрівно, Вас як клієнтку кредитної спілки керівництво «Експрес Кредит…» не поінформувало про наміри закрити відділення в Івано-Франківську?

– Ні слова ніхто не повідомив. Продавчиня крамниці, що працювала тоді поряд із колишнім відділенням КС, назвала адміністрацію кредитної спілки аферистами й повідомила адресу у Львові на вулиці Сихівській, залишену за склом на вікні їхнього колишнього офісу. Я була шокована такою інформацією і звернулася до своєї знайомої працівниці з банку по пораду. Вона зайшла на сайт «Експрес Кредит…» і довідалася, якої форми заяву і копії яких документів треба надіслати до Львова, щоб повернути свої кошти.

Я так оперативно й зробила. Й зі Львова мені відповіли, що документи отримали, та повідомили, що всю додаткову інформацію можна отримати за вказаними в них телефонами. Але за цими номерами ніхто й ніколи не відповідає. Після моїх численних звернень наприкінці 2023 року мені надійшло повідомлення, що для повернення грошей потрібно багато часу, адже, мовляв, переді мною у черзі є дуже багато людей, які зверталися раніше, і що гроші клієнтам повертають невеликими сумами. Відтак – жодної інформації...

– Що Ви робили далі?

– Звернулася з позовом в Івано-Франківський міський суд, який вирішив стягнути з «Експрес Кредит…» в особі «Відокремленого підрозділу «Відділення №3 «Кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон Україна»... на мою користь заборгованість за договором про залучення строкового внеску у розмірі 180 тис. гривень та відсотків – 400 грн». Рішення суду набуло законної сили 24 серпня 2023 року, а виконавчий лист за ним, як підкреслено у судовому вердикті, може бути пред’явлено до виконання до 25 серпня 2026 року. Виконавчий лист надіслали за адресою реєстрації основного офісу кредитної спілки у Києві на вулиці Великій Васильківській, 72. Є постанова про відкриття виконавчого провадження і про примусовий порядок виконання... Але відтак державний виконавець Голосіївського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції Олександр Схабовський написав мені, що рахунки КС «Експрес Кредит Юніон Україна» нульові, автотранспорту на їхньому балансі немає, тож, мовляв, немає звідкіля повернути мої кошти. А на словах повідомив, що люди втратили ще більші кошти, ніж я, що у нього у провадженні майже сорок таких справ, як моя, що гроші мої й інших клієнтів КС вивели кудись за кордон...

Він також сказав, що звертався до поліції і йому повідомили, що не бачать складу злочину в діях керівництва «Експрес Кредит Юніон Україна». А ще шукала допомоги в поліції Івано-Франківська. Звідти не відповіли ні слова. А коли приходила, то черговий у поліційному офісі на Бельведерській сказав, що слідчі все знають про нашу ситуацію і що нас усіх, колишніх клієнтів КС, колись викличуть...

Відтак я написала в Офіс Президента України, який є гарантом моїх прав і свобод. І знаєте, як там допомогли? Направили запит знову до О. Схабовського, який вкотре просто прозвітував про свої дії. Той самий результат я отримала і після звернення на «гарячу лінію» Кабміну. Якесь замкнене коло безвідповідальності й бездіяльності. Ось чому я прийшла за допомогою до «Галичини»...

На квітень 2024 року «Експрес Кредит…» ще не повернув своїй колишній клієнтці С. Д. Нич жодної копійки. Навіть попри те, що офіційно, як зазначено у публічній інформації, та установа й досі не припинила фінансової діяльності й далі надає позики різних форм – іпотеки під заставу, кредитні картки, споживчі кредити тощо. Натомість пані Стефанії повернули виконавчий лист через неможливість виконання рішення суду.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами