«З людьми і для людей»: історія «Поступового гурту франківців» у цифрах і фактах

Одна з найактивніших громадських організацій на Прикарпатті «Поступовий гурт франківців» діє за принципом, як свого часу робив Іван Франко, «з людьми і для людей».

«Ми розпочали діяльність у 2006 р. як громадське об’єднання «Галицький історико-політологічний центр». Організація проводила соціологічні дослідження, напрацьовувала аналітичні матеріали, реалізовувала грантові проекти. У 2006–2013 рр. ми провели п’ять міжнародних конференцій із суспільно-політичної тематики, а також два конкурси студентських науково-практичних робіт, які сприяли посиленню громадської активності студентів. 2014 р. організацію було перейменовано на «Поступовий гурт франківців», що єднає громадськість області заради національного поступу», – розповів координатор «Поступового гурту франківців», доктор історичних наук, професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Сергій АДАМОВИЧ.

На зустрічі з улюбленим письменником.

За словами «поступовця», за майже п’ятнадцятирічну діяльність громадській організації вдалося провести чимало заходів і впровадити низку проектів. Зокрема «поступовці» спільно з юридичною фірмою «Cоnstanta Servise Capital» надавали у 2014–2015 рр. безоплатну правову допомогу учасникам АТО та їхнім родинам, забезпечували їх гуманітарною допомогою, на користь громад здійснювали юридичний супровід у судах.

Спільно з громадською організацією «Інститут миру і порозуміння» і Шведським товариством миру й арбітражу за сприяння Академії імені Фольке Бернадота в 2016-2017 рр. та 2019 р. організація працювала над створенням сприятливих умов соціальної й економічної інтеграції демобілізованих військових. З ініціативи поступовців у 2017 р. було запроваджено стипендію голів обласної ради та обласної державної адміністрації для підтримки здобуття вищої освіти військовими ветеранами у вишах.

Задля утвердження ідеї соборності України спільно з видавництвом «Лілея НВ» було видано серію книг «Схід-Захід», що охоплюють художні твори західноукраїнських та східноукраїнських письменників. У цій серії побачили світ твори Тараса Прохаська, Олега Коцарєва, Сергія Жадана, Мірека Боднара, Володимира Єшкілєва, Ігоря Боднар-Терещенка, Тимофія Гавриліва, Василя Голобородька. Частину коштів на видання книг було зібрано на платформі «Велика ідея. Спільнокошт». Завдяки «поступовцям» книги серії «Моє місто» отримали бібліотеки міста.

Організація брала участь у процесі ревіталізації Палацу Потоцьких, здійснювала комплекс заходів задля збереження пам’ятки національного значення – солодового цеху пивзаводу, підтримала проведення фотовиставки «Місто, якого немає».

Гурт надав сприяння ГО «Світанок» у відкритті Центру для дітей з особливими потребами у с. Вовчинцях Івано-Франківської міськради та реалізації грантового проєкту від Німецького посольства для відкриття сенсорної кімнати.

«Поступовці» виступили проти забудови багатоповерхівками міського озера Івано-Франківська. Завдяки ініційованому ними судовому позову 2015 р. незаконну забудову зелених зон вдалося зупинити, крім того було реалізовано грантовий проєкт від «Майстерні клімату» – встановлено поблизу озера дитячий майданчик. У 2017 – 2018 рр. вони також виступали проти забудови річки Дністер каскадом ГЕС.

2016 р. у співпраці з аналітичним центром «CEDOS» «поступовці» стали ініціаторами запровадження в Івано-Франківську учасницького бюджетування як шляху до розподілу бюджетних коштів громадянами, виграли у співпраці з Навчально-науковим Юридичним інститутом ДВНЗ «Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника» п’ять міських конкурсів партиципаторного бюджетування (встановлення спортивного майданчика, озеленення міського озера Івано-Франківська, підготовка електронного підручника з правознавства, закупівля обладнання для студентського телебачення, придбання обладнання для забезпечення доступності навчально-методичної документації і адміністративних послуг для студентського середовища).

За участі ГО «Поступовий гурт франківців» Івано-Франківська обласна рада напрацювала і прийняла цільові регіональні програми з розвитку давнього Галича, відзначення сторіччя ЗУНР та вшанування пам’яті депортованих українців. У рамках програми «Відродження Галича як давньої столиці України» «поступовці» у 2018 і 2019 рр. у з ГО «Наш Захід» організували фестивалі історичної реконструкції «Галицьке лицарство».

 Фрагмент із фестивалю «Галицьке лицарство».

2018 р. «поступовці» як партнери Брошнів-Осадської ОТГ розпочали роботу над створенням унікального Музею депортацій українців у ХХ столітті. Уже відкрито музей, ведуться роботи над музейними експозиціями, створено інтернет-ресурс «Втрачений рай», готуються до друку кілька книг з запланованої серії про депортації українців. А завдяки грантовій підтримці Міжнародного Вишеградського фонду та Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна» «поступовці» з 2018 р. укладають мартиролог полеглих у Першій світовій війні, формують онлайн-карту військових меморіалів і поховань, впорядковують місця пам’яті та увічнюють пам’ять про загиблих.

Разом з Івано-Франківською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. І. Франка активісти гурту реалізують проєкт «Назустріч улюбленому письменнику», який передбачає популяризацію найкращих сучасних письменників Прикарпаття – Ю. Андруховича, Т. Прохаська, Т. Малярчук, М. Ткачівську, О. Деркачову, С. Процюка, М. Вайно, Є. Барана, Г. Петросаняк та О. Слоньовську…

За означений час також проведено круглі столи, на яких обговорювали проблеми військових ветеранів, безробіття, соціалізації дітей з особливими потребами; соціально-правовий захист працівників правоохоронних органів і шляхи співпраці з Управлінням патрульної поліції; перспективи теплозабезпечення міста та розвитку промисловості в Івано-Франківську; небезпеки та позитиви утворення об’єднаних територіальних громад у контексті розвитку м. Івано-Франківська; питання роздержавлення засобів масової інформації, взаємини власників з колективами журналістів; роль і місце університетів у житті Івано-Франківська; стан медичної галузі міста; проблемні питання духовності, міжнаціональних відносин, охорони історико-культурної спадщини, містобудівної діяльності, відновлення давньої слави Галича та належного відзначення 100-річчя ЗУНР; шляхи ліквідації регіональних розбіжностей між Сходом і Заходом держави; гарантування екологічної безпеки в Івано-Франківську та збереження природи Дністровського каньйону, перспективи впровадження згадуваного вище учасницького бюджетування. Результатом професійних дискусій стало напрацювання комплексу заходів для вирішення проблемних питань, які реалізовують через співпрацю з владою і грантові програми.

ГО проводила соціологічні дослідження, моніторинг якості надання послуг маршрутними автобусами міста, перевіряла обґрунтованість цін на ліки в аптечних закладах, правильність написання вивісок у місті, дотримання маркування російських товарів у супермаркетах міста, організовувала толоки з прибирання Вовчинецьких гір, висаджувала зелені алеї в кількох мікрорайонах Івано-Франківська.

Сьогодні громадська організація втілює в життя проєкт «Нереабілітована пам’ять», у якому її активісти досліджують історію прикарпатців, котрі, виборюючи незалежність України, стали жертвами радянського терору і мають право на належну шану від держави (видано книгу «Нереабілітована пам’ять», частина 1). Підтримувала розширення кола реабілітованих у результаті внесення змін у законодавчі акти. Молоді «поступовці» організовували інтелектуальні змагання, просвітницькі екскурсії до пам’ятних місць, популяризують історико-культурну спадщину, провели акцію «Стань археологом свого міста», проводили розкопки на місці ймовірних поховань жертв масових репресій.

Редактор відділу газети “Галичина”