Ворог посилює антиукраїнську пропаганду в країнах ЄС

Російська пропаганда намагається завдяки фейкам та маніпуляціям зменшити підтримку України в країнах ЄС. Основні наративи російської пропаганди – вигадані історії про українських біженців, щоб показати їх у дуже поганому «світлі», навіть, якщо це не відповідає реальності. Інший «прийом» – мова ненависті з вигадками про «поганих» українців-біженців. У соцмережах писали вигадані історії, що українці побили жінку, яка їх поселила у себе вдома, про спалення будинку, де їм надали житло, про «напад» українця на іноземку.

Методи поширення таких наративів включають використання фейкових облікових записів, маніпуляційних зображень, таких як дипфейки, підроблені документи та відео з фейковими новинами, які брендують відомими медіа - DW, CNN, BBC. Мова йде про те, що в соцмережах поширюють скріншоти публікацій, які схожі на публікації різних міжнародних ЗМІ, але лише схожі. Насправді це фейки. Таким чином, здійснюється ще й дискредитація різних міжнародних ЗМІ.

Такі пости можуть з’являтися і з інших причин. Зокрема, для «розкрутки» сторінки або сайту – звичний клікбейт, щоб люди переходили на сміттярку, взаємодіяли з постом, читали, або залишали коментарі. У такий спосіб групи набирають підписників та поширюють свої матеріали. Інша - для розхитування ситуації та створення паніки. Ще одна причина – фішингові атаки: людина клікає на новину, щоб дізнатися більше, а далі може залишити свої дані про паролі або іншу персональну інформацію.

Зазвичай, такого роду фейковий контент не є достатнім, щоб суттєво вплинути на думки. Але він може посіяти сумніви. Тому читати матеріали відомих видань потрібно на їх сайтах або верифікованих сторінках у соціальних мережах.