Вступна кампанія. НМТ замість ЗНО: як проходитиме іспит у 2024 році?

Уже втретє цього року потенційні вступники замість зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) складатимуть національний мультипредметний тест (НМТ). Перехід на онлайн-тестування, яке відбувається в один день одразу з чотирьох предметів, продиктувала необхідність дотримуватися певних норм безпеки через повномасштабне вторгнення росії в Україну. За даними Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти (ІФРЦОЯО), у чотирьох областях, які обслуговує центр, – Тернопільській, Закарпатській, Чернівецькій та Івано-Франківській, зареєструвалося на складання іспиту 36 200 осіб. З них близько 12 000 прикарпатців.

Без перебільшень, ЗНО – це одна з найуспішніших освітніх реформ в Україні, історія якого розпочалася 2006 року. Тож усі процеси за час його існування стали налагодженими та зрозумілими. Але велика війна внесла свої корективи. Стало очевидно, що з міркувань безпеки наразі неможливо проводити іспити звичним способом. Тож 2022 року замість ЗНО запровадили НМТ, що й перенесло вступні іспити в онлайн-простір.

– Тепер на першому етапі ми підбираємо безпечні території, на яких можна проводити тестування, – роз’яснює директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти Богдан Томенчук. – Наступний етап – на безпечних територіях підбирають безпечні навчальні заклади. На жаль, москва може досягнути своєю балістикою у кожен куток України, тому ми обираємо ті заклади, які мають де подіти дітей на випадок повітряної тривоги. Далі ми дивимося на кількість зареєстрованих людей на тій території і вже стосовно кількості зареєстрованих дітей відбираємо із запропонованих навчальних закладів ті, які будуть тимчасовими екзаменаційними центрами (ТЕЦ). У середньому ТЕЦ – це три-чотири аудиторії, в яких тести складають по 15 осіб у кожній. Зі зрозумілих причин ми стараємося не афішувати, які саме заклади будуть пунктами тестування».

Кожен учасник НМТ до 8 травня у своєму кабінеті на сайті УЦОЯО отримає всю необхідну інформацію про місце і час проведення іспиту. Організатори тестування рекомендують нікому її не розголошувати, крім батьків. Про додаткову сесію можна дізнатися на тому ж сайті.

Цього року основна сесія НМТ триватиме з 14 травня по 25 червня, додаткова – з 11-го по 19 липня. «Одночасне тестування пройде в кілька сесій. Можна не сумніватися, що за рівнем складності завдання першої сесії і завдання енної сесії відрізнятися не будуть. Тобто те, що тут складніше, а там простіше – це казки, – наголошує Б. Томенчук. – На кожному предметі будуть завдання з одною правильною відповіддю, завдання на встановлення відповідності. З окремих предметів будуть і завдання з короткою відповіддю. З математики, фізики, хімії у комп’ютерній програмі будуть довідкові матеріали та певні формули. Бо ми оцінюємо не так знання формул, як уміння ними користуватися. Також будуть дозволені чернетки».

В один день вступник складе одразу чотири предмети: обов’язкові українську мову, історію України, математику та один на вибір. Цього року в переліку вибіркових предметів – українська література, хімія, фізика, біологія, географія та іноземна мова (англійська, німецька, французька, іспанська). «Тут є широкий вибір для того, щоб людина могла проявити себе, і для того, аби вищі навчальні заклади могли вибирати абітурієнтів, – роз’яснює Б. Томенчук. – Три предмети, які є обов’язковими, будуть обов’язковими в кожному вищому навчальному закладі. Наголошу, що для вступу потрібно всі чотири предмети.

Ви запитаєте: «А як це для вступу на історичні, юридичні та медичні спеціальності є історія?». Для кожного предмета встановлюють свій коефіцієнт. І коефіцієнт з історії для юрфаку буде вищим, ніж коефіцієнт з історії для медичного навчального закладу. Зате коефіцієнт з біології чи хімії для медичної спеціальності буде набагато важливішим. Якби випускник помилково чи не дуже обрав собі четвертим предметом біологію, він все одно мав би право вступати на юрфак. Тільки в нього вже були б більші чи менші шанси на вступ залежно від того, які предмети він вибрав і які коефіцієнти для цих предметів встановлено на кожну спеціальність».

За словами директора ІФРЦОЯО, тестування триватиме чотири години. Воно складатиметься з двох блоків. Перший – українська/математика, другий – історія України і предмет на вибір. Між ними буде 20-хвилинна перерва. «У межах одного блоку людина може повертатися до складання іншого предмета. Умовно кажучи, почав займатися математикою і згадав, що в українській мові я хочу щось змінити, то можна повернутися до неї. Й так само у другому блоці. Але з другого блоку у перший повернутися вже не можна. Очевидно, через те, що була перерва», – роз’яснює освітянин.

Організатори тестування рекомендують учасникам НМТ взяти із собою перекус, адже їдальня на екзаменаційному пункті не працюватиме. І наголошують, що крім їжі та напою, не варто брати зайві ґаджети з наміром скористатися ними під час іспиту. Цього року на пункти тестування повернуть металодетектори, які вмить знайдуть сучасні «шпаргалки», якщо вони будуть.

Свій результат у тестових балах потенційний абітурієнт зможе отримати одразу після того, як закінчить тестування. Комп’ютер фактично миттю його видасть. Результати основної сесії опублікують до 2 липня, а додаткової – до 26-го.

Редактор відділу газети “Галичина”