Війна закінчиться швидше – в цьому переконаний автор документальної кінострічки «Чому Україна?»

Відомий французький філософ, режисер та драматург Бернар-Анрі ЛЕВІ, котрий протягом останніх років залишається одним із найгучніших симпатиків України в Європі, представив свій новий фільм «Чому Україна?». До нього ввійшли кадри як хроніки, яку Леві знімав під час Майдану в 2014 році, так і подій, які він зафіксував на плівку протягом перших місяців після вторгнення рф до України – оборону на підступах до Миколаєва, наслідки масових вбивств та злочинів проти людства в Бучі, непокору в Києві та спротив Одеси.

Ця стрічка не перша в доробку Леві. Він зафільмував уже багато воєн. Адже побував в Афганістані, Сирії та Іраку, був свідком бойових дій на Балканах, проте саме до України відчуває найбільш пієтет. В інтерв’ю напередодні презентації фільму «Чому Україна?» Леві запевняє, що саме в нашій державі нині вирішується майбутнє Європи та земної цивілізації…

– У минувшині України постійно бачу паралелі з французькою історією, зокрема з її двома найважливішими подіями – відомою революцією та рухом опору часів Другої світової, – розповідає Б.-А. Леві. – 2014 року українці здійснили свою Революцію Гідності, а тепер протистоять уже російському фашизму. Дуже хочу, щоб французи зрозуміли, наскільки схожий нині дух українців з духом французів у ті часи. Але мій фільм ширший, я хочу показати дух українців іншим європейцям, американцям, фільм також буде перекладено на англійську мову.

Паралелей насправді ще більше. У другій частині фільму ми багато спілкувалися та знімали батальйон, дислокований у Гуляйполі на Запоріжжі, – його солдати також стали героями нашого фільму. Недавно я дізнався, що батальйон вирішив змінити свою назву та називатися батальйон Шарля де Голля. І для мене це свідчення того, що паралелі, які я проводжу у фільмі, справді працюють.

– Довгий час масштабні військові конфлікти, як в Афганістані, Іраку чи Сирії, пересічні європейці сприймали як щось далеке. Чи не спіткає така доля й війну в Україні? Наскільки французи, жителі інших країн Європи справді розуміють, що ця війна дуже близька до них і від її результату залежить і їхній добробут?

– Думаю, європейці потроху починають розуміти, що ви б’єтеся і за них. Ви на передній лінії перед тим, хто хоче знищити Європу, тому нині європейці допомагають Україні більше, ніж будь-коли. Ви борці за свободу Європи з новим фашизмом.

– Сьогодні праворадикальний французький рух, очолюваний Марі Ле Пен, має безпрецедентну підтримку в 42% голосів французів. Чи це означає, що Франція відвертається від традиційних принципів європейської демократії?

– Справді, понад 40% французів перестали вірити у принципи демократії. Тому така важлива ваша боротьба з путіним у центрі Європи, тому так важливо допомагати українцям його побороти. Адже наші радикали, як ліві, так і праві, підживлюються логікою та цінностями сучасної росії, і лишень якщо рф зазнає поразки, ми зможемо не побоюватися за долі наших суспільств. Це справді війна за цивілізацію, за Просвітництво проти Темних віків.

– З часу Другої світової минуло лише трохи більше, ніж 70 років, чому ж антиєвропейські та антидемократичні цінності знову на марші? Де суспільства Європи повернули не туди, на Вашу думку?

– Ті самі мотиви, що призвели до початку Першої та Другої світових воєн у ХХ столітті, призвели й до цієї. Нині ми втретє переживаємо кризу демократичних та ліберальних цінностей. Як видається, суспільства Європи втомилися від демократії, від свободи. Тим вища цінність боротьби українського народу, ви надихаєте, повертаєте життя духу демократії. Воюючи проти нинішньої росії та путіна, ви не лише поборюєте зло, а й надихаєте та запалюєте вогонь, про який ми давно забули, звично гріючись у його променях. Ви – нові європейці, які прийшли розбудити нас.

– Що, на Вашу думку, станеться зі світом та Європою, якщо Україна не виграє цю війну. І що станеться, якщо вона її виграє?

– Україна переможе! Питання лише в її ціні, в кількості людських життів… Але Україна виграє, тому що її суспільство має мораль, має душу. Знімаючи цей фільм, я провів багато часу з українцями – як з цивільними, так і з військовими, вони мають найсильнішу зброю у світі, і це не HIMARS, а те, що вони знають, за що воюють, у чому сенс їхньої боротьби. Таку зброю неможливо перемогти. Тому Україна виграє війну, немає жодних сумнівів.

– За часів Майдану та війни 2014 року Ви виходили на площі українських міст і мовили слова, які надихали українців. Що тепер важливо говорити французам, іншим європейцям про Україну?

– Коли я був на Майдані в Києві або виходив на площі інших українських міст, то звертався до українського народу і ніколи не думав про людей в Європі. Я думав про українських чоловіків та жінок на фронті, у боротьбі за європейське майбутнє їхньої країни, я хотів донести їм своє бачення Європи майбутнього, в якій вони мають своє важливе місце. Я виступав на Майдані за кілька днів до масових розстрілів. Для мене було моральним зобов’язанням сказати молодим людям, що були готові вмирати з прапором Євросоюзу в руках, що вони – в серці Європи.

Мій фільм буде показано на засіданні Генеральної асамблеї ООН, у Конгресі США. Я скажу його глядачам – французам, американцям, німцям, британцям, що цивілізація – це міста, і спільноти та громадяни, які її створюють. Це взаємини, які пов’язують людей усередині міст. І серед них, безперечно, є місце містам України. А Київ – місто, сповнене того сенсу, що ми вкладаємо у поняття «цивілізація» і «громадянство». Він і є та цивілізація, про яку ми звикли говорити в термінах античності.

– На Вашу думку, коли, як і чим закінчиться ця війна?

– Вона закінчиться перемогою України, капітуляцією путіна, оскільки його армія скоро не лише не буде спроможна воювати, а й головне – не захоче більше вести бойові дії. Коли це станеться – важко сказати, але я налаштований більш оптимістично, ніж інші «провидці»-коментатори. Всі кажуть, що це буде довга війна, триватиме роками, але я не вірю в те. Вірю, що вона закінчиться швидше, ніж усі очікують.

Ольга ДУХНІЧ.