Винаходи прикарпатських новаторів – для фронту

У міжнародний День інтелектуальної власності, який відзначили 26 квітня, було вручено дипломи, посвідчення й нагрудні значки новим членам Інтелектуального клубу творчих особистостей (ІКТО) «Галицькі кмітливці», заснованого обласними організаціями Товариства винахідників і раціоналізаторів, Спілки наукових і інженерних об’єднань України та обласною універсальною науковою бібліотекою ім. І. Франка, який нинішнього року зустріне свій 20-літній ювілей. Вшанували переможців обласного рейтингового огляду «Науково-технічна творчість Прикарпаття- 2021» у дев’яти номінаціях.

Власне, чергове засідання ІКТО і відбувалося в головній книгозбірні краю, директорка якої Людмила Бабій, керівники обласних організацій ТВР та СНІО Богдан Середюк і Лідія Шляхтич привітали науково-технічну і винахідницьку спільноту краю зі святковим для неї днем.

Про найвагоміші із науково-технічних розробок новаторів області за минулий рік розповідається у підготовленому за підсумками їх діяльності й ошатно виданому вже 12-му числом каталозі «Інтелектуальний продукт вчених, винахідників і раціоналізаторів Прикарпаття». Основні напрацювання в ході згаданого огляду мають вищі навчальні заклади, зокрема івано-франківські національні технічний університет нафти і газу та медичний університет. Серед промислових підприємств зберігає лідерські позиції творчий колектив ПрАТ «Івано-Франківськцемент», який випускає близько чотирьох мільйонів тон цементу в рік – понад третину всього вітчизняного обсягу його виробництва. Підприємство входить до 20 найбільших виробників цементу в Європі. Напрацьовано чимало нових ексклюзивних моделей на рівні промислових зразків у колекціях дизайн-студії Марії Волосовської, моделей одягу – модельєрами Центру професійно-технічної освіти №1 й індивідуальними підприємцями Олесею Федорак-Гвоздецькою і Наталією Фаринович тощо.

Та, безперечно, на засіданні ІКТО акцентували на розробках прикарпатців, здійснених уже цього року. Масштабна війна, розв’язана росією проти України, зумовила необхідність вирішення винахідницьких завдань максимально швидкими темпами. Для визначення шляхів їх виконання скликають так звані полемічні зібрання творчих особистостей – і дійсних членів Інтелектуального клубу, і тих новаторів, хто має всі підстави невдовзі стати його учасниками, хто здатний методом «мозкового штурму» невідкладно розв’язувати нагальні проблеми і працювати спільно на перемогу.

Саме таким методом група працівників створеного в тому ж ІФНТУНГ Центру інноваційного розвитку (директор Володимир Корнута, головний технолог Василь Витвицький) істотно вдосконалила конструкцію кровоспинних джгутів-турнікетів, завдяки чому вітчизняні такі засоби вже значно ефективніші навіть від американських та інших світових аналогів. Розробив установку для їх сертифікації, а також модернізував блок управління для сирен повітряної тривоги, творчий колектив кафедри інформаційних і телекомунікаційних технологій університету під керівництвом професорів Леоніда Заміховського та Юрія Стрілецького. В найкоротші терміни було налагоджено виготовлення і доставку джгутів-турнікетів волонтерами на фронт, у «гарячі точки». Зрештою, вони потрібні не тільки для ЗСУ, й під час ДТП та в інших надзвичайних ситуаціях.

Також на засіданні ІКТО «Галицькі кмітливці» відзначили організаторські зусилля й особистий приклад професора кафедри дизайну і теорії мистецтва Богдана Губаля та доцента Ганни Макогін з Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника у сформуванні з викладачів, студентів, дизайнерів, художників і діяльності креативної волонтерської групи. Особливістю цієї спільноти стало те, що вона запропонувала власне художньо-конструкторське рішення щодо технології пошиття спальників і в короткий термін налагодила виготовлення їх із наявних матеріалів. Трохи більше як за місяць українським воїнам доставили на передову 210 комфортних спальників.

А самодіяльний автор Іван Деренько із села Глибівки на Богородчанщині створив універсальний набір «Саперна лопатка» й організував виготовлення інструментів, що входять до нього. Про ці набори, відправлені на фронт, схвально відзиваються українські захисники.

Прикметно, що серед пошанованих на засіданні ІКТО «Галицькі кмітливці» кращих винахідників і раціоналізаторів краю – багато людей молодого віку. Отож, як зазначив заступник директора департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури ОДА Володимир Попович, є всі підстави сподіватися на значне примноження вже в найближчій перспективі творчого потенціалу новаторів краю, на розвиток науково-технічної творчості на Прикарпатті в руслі гасла, яке Всесвітня організація інтелектуальної власності оголосила на 2022 рік, – «ІВ та молодь: інновації заради майбутнього».