Уряд обіцяє українцям перерахувати платіжки на опалення і гарячу воду

Кабмін придумав, як знизити тарифи на тепло заднім числом. Міністерство розвитку громад і територій України вже розробило відповідний проєкт урядової постанови з новою формулою для тарифів. У ній буде враховано зниження ціни на газ, що порівняно з минулим опалювальним сезоном склало понад 20%. Враховуючи, що газ у структурі тарифу на тепло займає понад 80%, суми в платіжках можуть зменшитись в середньому на 15%.

Проєкт недавно був виставлений на громадське обговорювання, яке триватиме до 12 січня 2020 року. А сам документ може бути ухвалено до кінця січня.

Проте перерахувати платіжки планують заднім числом — за жовтень-грудень цього року. "Зайві" гроші громадянам не повернуть — вони підуть у рахунок майбутніх платежів або на погашення боргів. А з нового року уряд обіцяє переглядати тарифи щомісяця — залежно від ціни на газ.

Експерти вважають, що пропозиція Мінрегіону і є тим "коротким законопроєктом", який обіцяв оперативно розробити прем'єр-міністр Олексій Гончарук Президенту В. Зеленському.

Газова індексація відбуватиметься таким чином.

На сайті Мінрегіону у повідомленні про початок громадських обговорень проєкту постанови Кабміну "Про проведення перерахунку споживачам розміру плати за спожиту теплову енергію та комунальні послуги впродовж опалювального сезону 2019-2020 рр. у зв'язку з зміною ціни природного газу" зазначено, що, враховуючи здешевлення газу, за жовтень — грудень цього року (тобто заднім числом) громадянам проведуть перерахунок.

А з січня 2020 року перераховуватимуть нарахування щомісяця — залежно від поточної ціни на газ.

Цього опалювального сезону Кабмін, як відомо, запропонував населенню і виробникам тепла т. зв. гарантовану ціну — 5,5 тис. грн за тисячу кубів плюс ПДВ і транспортування. Тобто, до споживача газ буде доходити по 7,2-7,8 грн. за куб. А в діючих тарифах на опалення закладено газ по 8,5 грн. за куб.

У жовтні газ був ще дешевше — по 4,2 грн. за куб (без ПДВ і транспортування), в листопаді — близько 4,9 грн., а грудні — близько 4,3 грн. за куб., тобто за ці місяці люди переплатили найбільше.

Правда, в новій формулі залежність від помісячної ціни не пряма. У ній передбачено, що спочатку буде пораховано якийсь коефіцієнт, а потім на нього помножать чинний тариф на тепло (а він у кожному населеному пункті різний).

Коефіцієнт визначать таким чином: річну вартість теплової енергії з урахуванням нової ціни на газ розділять на частку безпосередньо тепла в структурі тарифу (в ньому є й інші складові — зарплати, витрати на ремонт тощо). Потім отриману величину помножать на чинний тариф на тепло.

Перерахунок передбачає два етапи. На першому етапі заднім числом перерахують платіжки за жовтень-грудень 2019 року, коли газ був по 4,2-4,9 грн. за куб. без ПДВ і трохи більше ніж 6 грн. з урахуванням усіх витрат.

Результат цієї індексації споживачі побачать у платіжках за травень 2020 р. "Зайві" гроші не повернуть, але вони підуть в рахунок оплати наступних нарахувань, або, якщо є борги, на їх погашення. Тобто оплатити цими грошима можна буде тепло вже в наступному опалювальному сезоні.

Проте ця схема не стосується тих українців, які до того часу розірвуть договір з комунальниками, наприклад, з причини продажу квартири. І як будуть повертати гроші в цьому випадку — не зазначено.

Другий етап перерахунку запрацює з 1 січня 2020 року. Там передбачено вже щомісячні коригування тарифів з урахуванням поточної ціни на газ. Побачити цей перерахунок можна буде у платіжках за наступний місяць. Тобто, те, що перерахують у січні, відобразиться в лютневому рахунку за опалення і т. д. Але щомісячний перерахунок треба буде проводити не всім комунальникам, а лише тим, у яких ціна на газ буде змінюватися. Тобто, тих, хто не вибере гарантовану ціну або, скажімо, якщо переглянуть тариф на транспортування. І якщо такі будуть, то там тариф може не зменшуватися, а, навпаки, збільшуватися.

У пояснювальній записці до проєкту сказано, що іншого способу знизити платіжки на тепло і гарячу воду, окрім як постійно проводити перерахунки, поки що немає. Принаймні до переходу українців на нові договори з постачальниками послуг, який почнеться з 1 травня 2020 р.

За нинішніми ж договорами тарифи є невіддільною частиною договору і не можуть бути змінені місцевою владою, — йдеться в документі. Але пропонований перерахунок — це формально не новий тариф, а робота зі старими цінниками, тому на нього, нібито, обмеження не поширюються.