Ухвалення ленд-лізу для України Сполученими Штатами має стратегічне значення для нашої перемоги

Конгрес США схвалив закон про ленд-ліз для України, що передувало на шляху до вступу в силу після того, як нижня палата американського парламенту - Сенат - схвалив цей закон 7 квітня. Після того, як його підпише президент США Джо Байден, механізм, який востаннє працював під час Другої світової війни, почне "розкручуватись" з новою силою.

Під час опису цього закону кажуть, що закон про ленд-ліз значно спрощує процедуру постачання озброєнь до України, яка не повинна платити заздалегідь за американські поставки техніки та озброєння.

Але стратегічне значення цього закону більше, ніж просто "постачання озброєння". Він означає, що Україна буде отримувати допомогу, достатню для перемоги, бо поразка нашої країни у війні з РФ - загрожує і безпеці цивілізованого світу.

“Акт про ленд-ліз для захисту української демократії від 2022 року” (Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022) посилається на інший закон про ленд-ліз від 1941 року. Його під час Другої світової запропонував тодішній президент США Франклін Д. Рузвельт. Така зміна до законодавства дозволила адміністрації президента здавати в оренду або позичати військове обладнання будь-якому іноземному уряду за умови, що його безпека є “життєво важливою для оборони Сполучених Штатів”. І робити це без зайвої бюрократії, голосувань по кожному пакету допомоги в Конгресі й Сенаті тощо.

Вперше питання ленд-лізу для України з’явилося більше ніж за місяць до початку повномасштабної війни. 20 січня його запропонувала Конгресу американська сенаторка Джин Шахін.

Наголошував на його важливості й президент України В. Зеленський. Під час виступу на Мюнхенській безпекової конференції 19 лютого 2022 року він закликав західних партнерів “створити для України Фонд стійкості й відновлення, програму ленд-лізу, постачання новітніх озброєнь, техніки й обладнання для нашої армії, яка захищає всю Європу".

28 квітня за закон проголосувала більшість членів Конгресу США — 447 проти 10. Після, в Сенаті відбулося анонімне голосування, яке теж було на користь України. Тепер документ має підписати Джо Байден і ленд-ліз офіційно запрацює.

Він буде діяти впродовж 2022-2023 років та може бути використаний і для допомоги іншим союзникам Америки в регіоні.

“Відповідно до параграфа 2, на 2022 та 2023 фінансові роки Президент може уповноважити уряд США надавати або передавати в оренду оборонні вироби уряду України або урядам країн Східної Європи, які постраждали від вторгнення Російської Федерації в Україну, щоб допомогти зміцнити обороноздатність цих країн”, — йдеться в документі.

Чи зброю нам будуть надавати безплатно? Ні. Джо Байден запросив у Конгресу додаткові $33 млрд на підтримку України. $20 млрд з них — це гроші на озброєння. Решта: $8,5 млрд – це економічна допомога уряду України, і $3 млрд — гуманітарна допомога. Якась частина цих грошей піде з бюджету США, інша — з заморожених активів РФ, якщо закон про їх вилучення ухвалить Конгрес (Байден їм запропонував це зробити).

Передбачаються доволі м’які та ліберальні форми фінансування - тобто можливості співфінансування — Україна та США разом. Вони передбачають видання позик на надзвичайно комфортних пільгових умовах і зручні умови лізингу — довгострокової оренди з правом викупу. І ми матимемо зброю для використання, яка у подальшому може стати нашою.

Точного переліку озброєння, яке мають надати Україні США, у відкритому доступі немає. Проте потреби України неодноразрво оголошували і Генштаб, і президент Володимир Зеленський - це сучасне важке озброєння, літаки, системи ППО.

Завдяки ленд-лізу, Україна отримає не лише відкритий доступ до фактично всіх видів озброєнь, які є у США, окрім ядерної зброї, але й матиме ширші можливості співпраці з Вашингтоном.

Ухвалення ленд-лізу вказує на те, що Сполучені Штати уже впевнені у перемозі України. Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд 29 квітня заявила: "Наша ціль — домогтися, щоб ця війна завершилася стратегічною поразкою для Володимира Путіна. Ми хочемо, щоб ця військова авантюра коштувала йому та його режиму надмірно дорого".

Факти, які характеризують ленд-ліз:

1. Жодна війна з 1945 року у світі не мала для США аналогічного значення і це перший випадок з 1941 р. Перший закон про ленд-ліз було прийнято лише після перших двох років Другої світової війни у березні 1941 року для Великобританії, у квітні - для Китаю, у жовтні - для СРСР.

2. Як і під час Другої світової війни перед тим, як надати настільки масштабну допомогу, влада США максимально прагматично оцінювала воюючі сторони. Допомагати тому, хто не докладає всіх зусиль заради перемоги Сполучені Штати ніколи не будуть.

Оскільки, як сказав конгресмен Адам Шифф, "Українці показали себе надзвичайно здібними та стійкими перед лицем російської агресії. І з огляду на наші ресурси ми можемо допомогти й надати всі необхідні засоби для стримування сил Путіна доти, доки ціна його кривавої війни не стане для нього надто високою".

3. Ленд-ліз це не лише домовленості про постачання зброї. Це допомога усім тим, що необхідно для перемоги. Наприклад, свого часу СРСР давали не лише танки та літаки, а величезну кількість сировини починаючи від бронесталі та пороху, верстатів, локомотивів, нафтопродуктів, навіть консервів і т п.

Об'єм цієї допомоги, що становила 17 499 861 тонн вантажів, а також її значення потім в Радянському Союзі намагались нівелювати впродовж всієї своєї історії. Ще більше допомоги отримала Великобританія.

4. США мають значні запаси озброєння, яке вже перебуває на базах зберігання. Мова йде про тисячі одиниць танків, БМП, САУ та іншої техніки. Значна кількість систем протиповітряної оборони, літаків та іншої складної військової техніки може бути передана одразу із наявного складу збройних сил США, як це було з гаубицями M777.

І передавати будуть ту зброю, яка на думку Пентагона та Білого дому буде найнеобхіднішою для України.

5. Ленд-ліз передбачає розгортання військових, логістичних та промислових потужностей, як в США, так і в Україні. Нова зброя ще має пройти підготовку перед відправкою до України, а українські бійці - навчитися користуватися нею. Паралельно з цим американське ОПК запустить виробництво нової техніки і зброї.

Тобто ленд-ліз - це всі необхідні матеріали, для того, щоб Україна самостійно здобувала собі перемогу.