У європейському контексті. Руслан Марцінків: Франківськ залучає ззовні великі кошти для свого розвитку

Проєкт «Транскордонна зелена транспортна мережа» в рамках програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020, який розпочався у жовтні минулого року, завершено. З цього приводу в департаменті інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста ІФМР відбулася підсумкова пресконференція. Участь у ній взяв і міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, який привітав фахівців департаменту та їхніх зарубіжних партнерів з успішним завершенням транскордонного проєкту.

За кошти Євросоюзу в Івано-Франківську встановили три зарядні станції для електромобілів.

Проєкт «Транскордонна зелена транспортна мережа», кінцевою метою якого є розвиток на континенті екологічно чистої транспортної системи з низькими рівнями шкідливих викидів та шуму, Євросоюз ініціював з метою зменшення забруднення повітря, зокрема у великих містах. Івано-Франківськ спільно з румунським містом-побратимом Бая-Маре, угорським Ньїредьгаза і словацьким Міхаловце, а також ще з сімома містами Західної України — Ужгородом, Мукачевом, Снятином, Надвірною, Яремчем, Коломиєю та Долиною виграв цей проєкт із загальним бюджетом 281 тисяча євро, і з них сума гранту становить понад 252 тисячі євро. Загалом проєкт передбачав придбання та встановлення 19-ти зарядних станцій в чотирьох країнах і ряд інших заходів. Із них 11 електрозаправок розміщені на території України і три – в Івано-Франківську. За допомогою цих електрозаправок водії електромобілів можуть безперешкодно подолати відстань в 1200 км між містами.

«Згідно з проєктом, за кошти ЄС в місті встановили три зарядні станції для електромобілів: біля ДП «ВО «Карпати» (вул. Галицька, 201), біля «Промприладу» (вул. Сахарова, 23) і поряд із театром кіно «Люм’єр» (вул. Грушевського, 3). На них кожен охочий може безоплатно зарядити свій електрокар. Але ми не зупиняємося на цьому. Дуже багато є ідей та проєктів, в тому числі тих, які стосуються електрозаправок та мобільности. Зокрема будівництво в Івано-Франківську електрозаправок на сонячних батареях», – розповів Р. Марцінків у відеозверненні до громади минулого тижня.

Наше місто є переможцем не одного цього міжнародного проєкту. Як наголосив міський голова, Івано-Франківськ загалом переміг у дев’яти проєктах у різних галузях.

«Це – великі кошти, які залучаємо ззовні, а не від наших платників податків. Фінансові можливості міжнародної співпраці використовуємо для розвитку соціальної інфраструктури міста. За рахунок цих коштів маємо можливість купувати нове обладнання або ж робити ремонти на соціальних об’єктах», – каже Р. Марцінків.

Зокрема, під час першого етапу реалізації проєкту НЕФКО «Підвищення енергоефективности об’єктів бюджетної сфери міста Івано-Франківська», що тривав з 2017 року до осени 2019 року, наше місто до тепломодернізованих шести cадочків та навчально-реабілітаційного центру отримало ще й грант від Фонду E5P (Східноєвропейське партнерство з питань енергоефективности та довкілля) у розмірі 470 тис. євро, а під час другого етапу – 1 млн. 930 тис. євро від того ж Фонду E5P. Ці майже 2,5 млн. євро, або близько 100 млн. грн за теперішнім курсом, – це безповоротна допомога Івано-Франківську від міжнародних фондів.

На комунальних маршрутах в Івано-Франківську нині їздить сім нових тролейбусів білоруського виробництва, які місто отримало фактично безплатно – за грантові кошти завдяки співпраці з міжнародними структурами. ЄБРР на придбання цих тролейбусів для Івано-Франківська виділив вигідний для міста кредит, а «Фонд чистих технологій» надав Франківську грант у розмірі 1 млн. євро, і за них було закуплено додатково тих сім тролейбусів.

Кілька цікавих міжнародних проєктів місто реалізує і в галузі медицини. Нині центральна міська клінічна лікарня успішно втілює проєкт ЄС «Лікарні без інфекцій». Його загальний бюджет – понад 311 тисяч євро, з яких понад 280 тисяч євро – це грант ЄС для нашого міста.

А в центральній міській дитячій лікарні наступного року за грантові кошти проєкту «Альтернативні терапії в Марамуреші та Івано-Франківську» в рамках Спільної операційної програми Румунія-Україна 2014-2020 облаштують Центр альтернативної медицини для дітей із захворюваннями опорно-рухового апарату та центральної нервової системи. Загальна сума цього проєкту ЄС становить понад 1,6 млн євро, в яких на Івано-Франківськ припаде грант у 353 тисячі євро, тобто близько 12 млн грн за нинішнім курсом.

Отже, Івано-Франківськ досить успішно використовує для свого інфраструктурного розвитку фінансові можливості міжнародної співпраці.