У Польщі знайшли тунель, який може вести до легендарної Бурштинової кімнати

В місці розташування колишнього штабу сухопутних військ Вермахту польські дослідники виявили замаскований вхід у тунель, який може вести до Бурштинової кімнати, яку вже понад 70 років шукають не лише історики, а й чорні археологи. Про це повідомив Бартломей Плебаньчик - працівник музею Другої світової війни у м. Мамерки (Польща).

Бурштинова кімната - знаменитий шедевр мистецтва XVIII ст., що безслідно зник під час Другої світової війни і не знайдений досі. Створена вона була німецькими та датськими майстрами для прусського короля Фрідріха I, згодом подарована Петру I, після чого вдосконалена під керівництвом Ф. Б. Растреллі. ЇЇ вважали перлиною літньої резиденції російських імператорів у Царському Селі. В оздобленні переважно використовувався бурштин. Шедевр складався з бурштинових панелей, прикрас та панно.

З початком війни дорогоцінну кімнату не встигли демонтувати і відправити в тил. У вересні 1941-го Вермахт зайняв Царське Село. У жовтні кімнату демонтували за 36 годин, упакували в 28 ящиків і перевезли до Прусського музею Кенігсбергу, де 13 листопада відкрили експозицію в замку. Замок у серпні 1944 року зазнав двох руйнівних бомбардувань британської авіації. Після захоплення Червоною армією замок у квітні 1945-го було спалено. Науковці припускають, що у цей час була знищена і Бурштинова кімната, або ж захована у підземеллях.

(Тим часом в порожню залу палацу в Ленінграді повернули деякі вироби з бурштину, картини в техніці флорентійської мозаїки і меблі на згадку про її втрачений декор. Згодом вирішили відновити кімнату за архівними даними та кількома фото. Реалізація проекту тривала з 1979-го до 2003 року.)

Останніми роками пошуки Бурштинової кімнати активізувалися, а дослідники говорили про її виявлення у різних місцях, зокрема в Німеччині та Польщі. Але згодом ця інформація не підтверджувалася.

Шукали зокрема на території Польщі, бо відомо, що саме у Мамерках в лісі на території близько 200 га в 1940—1944 рр. було збудовано 250 військових об’єктів, серед них 30 залізобетонних укриттів, які збереглися до наших днів, й там може бути знайдено багато цінних речей. Німці, які залишили Мамерки в січні 1945-го, не встигли підірвати збудовану інфраструктуру. Там дислокувалися одночасно 40 німецьких генералів і до 1,5 тис. офіцерів і солдат Вермахту.

І ось чергові розкопки привели до нової знахідки. Завдяки застосуванню професійного георадара полякам вдалося встановити місце підземного тунелю. Розкопки показали, що тунель не відкривався з часів війни.

Він спеціально замаскований грубою товщею землі і 100-кілограмовою плитою розмірами 1,5 на 1,5 м. Замаскований вхід у тунель розташований неподалік місця, де в 2016-2017 рр. вже велися активні пошуки Бурштинової кімнати, що були безрезультатними.

Дослідники сподіваються, що навіть якщо на місці не знайдуть Бурштинову кімнату, то усе ж під землею можуть натрапити на цінні історичні документи та експонати, предмети побуту, які належали генералам та офіцерам Вермахту.

Вхід у тунель буде відкрито наприкінці червня цього року. З метою зйомок моменту відкриття тунелю до Польщі спеціально вирушає знімальна група американського телеканалу History Channel, а також численні ЗМІ.