Тиск «завважки» у 15 млрд – таке додаткове навантаження на скарбниці прикарпатських громад спричинило постійне перекладання на місцеві бюджети видаткових повноважень без надання фінансового ресурсу на їхнє виконання

Останніми роками під час реалізації реформи децентралізації з ухваленням кожного нового Держбюджету та внесенням змін до Бюджетного й Податкового кодексів прослідковується перекладання на бюджети місцевого самоврядування видаткових повноважень без надання фінансового ресурсу на їхнє виконання. Загалом з 2015 по 2020 рр. сума такого додаткового навантаження на місцеві бюджети сягнула по Україні 665,8 млрд гривень, а зокрема для громад Прикарпаття вона становить сукупно близько 15 млрд. Тому для успішного продовження реформи децентралізації варто 2021-го збалансувати дохідну й видаткову частини місцевих бюджетів, бо в іншому разі матимемо реформу без результатів і розвитку.

Про це заявив виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення «Асоціації міст України» Юрій Стефанчук на загальних зборах уповноважених представників органів місцевого самоврядування – членів Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» на Прикарпатті, що відбулися в обласному центрі й мали на меті узгодження спільної позиції ТГ Прикарпаття щодо розроблених проєктів законів та напрацювання спільних кроків задля зміцнення місцевого самоврядування.

«Деякі проєкти нормативно-правових актів, які розглядають в комітетах ВРУ, можуть мати негативний вплив на територіальні громади, – додав Ю. Стефанчук. – Звісно, варто підкреслити важливість законопроектів №№ 5066 та 5066-1, оскільки вони дають можливість збільшити частку зарахування ПДФО до бюджетів громад з 60 до 65%. Питома вага цього податку в місцевих бюджетах громад Прикарпаття є найбільшою, тому всі громади, без винятку, матимуть додатковий ресурс. Та все ж, на нашу думку, відсоток зарахування ПДФО до бюджетів територіальних громад має становити не менше 80 відсотків, що зумовлено потребою компенсувати втрати територіальних громад у зв’язку із передачею від держави місцевому самоврядуванню додаткових повноважень».

В Івано-Франківському РВ АМУ вважають, що потрібно розглянути можливість зарахування ПДФО за місцем здійснення діяльності юридичними особами та їх підрозділами, що пропонує законопроєкт 5244-3. Але і цей законопроект має недоліки, тому АМУ запропонувала удосконалити його та доповнити щодо відновлення контролю за правильністю сплати платниками ПДФО (податковими агентами) з боку територіальних підрозділів ДПС, в тому числі за дотримання ними порядку сплати (перерахування) ПДФО до бюджету; встановлення відповідальності для платників ПДФО (податкових агентів) за перерахування податку до бюджету не за належністю з порушенням вимог статті 168 ПКУ. Без дієвого механізму контролю місцеві бюджети втрачають надходження, а з ними і можливість розвитку.

Чільники громад активно долучилися до обговорення необхідних для продовження реформування місцевого самоврядування закопроєктів. Зокрема голови Івано-Франківської, Калуської, Надвірнянської, Спаської, і Білоберізької ТГ – Руслан Марцінків, Андрій Найда, Зіновій Андрійович, Микола Медвідь і Дмитро Іванюк, а також заступник голови Солотвинської ТГ Юрій Іванишин висловили думки з приводу організації роботи РВ АМУ та ключових законів, на які чекає місцеве самоврядування. Найважливішим для самоврядців, повторимо, є збільшення податку на доходи фізичних осіб, що зумовлено гострою потребою компенсувати витрати громад з огляду на передачу від держави місцевому самоврядуванню додаткових повноважень, а також закон, який закріпить за ТГ 30 відсотків ресурсу Державного фонду регіонального розвитку задля їх інфраструктурного розвитку та запровадить формульний розподіл додаткової дотації.

Учасники зборів також ініціювали проведення платформи з народними депутатами України щодо важливості прийняття законів, які б сприяли зміцненню місцевого самоврядування.

Нагадаємо, що регіональне відділення АМУ на запит громад області й далі втілює в життя ініціативу щодо адвокатського супроводу органів місцевого самоврядування, оскільки при цьому юридичні послуги сільським, селищним, міським радам надають для ефективного та належного здійснення ними своїх повноважень і захисту прав та інтересів у судах і органах державної влади професійні адвокати. Адже в умовах перманентних змін та прийняття нових нормативно-правових актів ТГ мають отримувати якісну адвокатську підтримку відповідно до напрямів та сфер своєї діяльності.

Редактор відділу газети “Галичина”