Термін погашення боргу за компослуги зменшився вдвічі

Кабінет міністрів цього тижня на своєму засіданні ухвалив зміни до порядку призначення субсидій. Це стосується субсидіантів-боржників. Раніше державну допомогу могли відібрати за прострочення по платежах за 2 місяці, а тепер уряд зменшив цей термін - до 30 днів.

Захист від нових порядків отримають тільки «малі» боржники - тобто ті, у кого сума заборгованості не перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів громадян.

Крім того, підставою для відмови у призначенні пільг не зможе стати борг, який утворився з вини самих чиновників. Якщо Міністерство соціальної політики затримає виплату монетизованих субсидій, через що людина не зможе заплатити у потрібні терміни постачальнику комунальних послуг, то субсидію не забиратимуть.

Зменшення терміну погашення боргів за компослуги додасть українцям нових проблем, а для України обернеться суцільною катастрофою. Адже, згідно з даними Держстату, лише за минулий рік борги українців за комунальні послуги зросли на 23 млрд. грн., тобто до 55,6 млрд. грн. З цієї суми-понад 26 млрд. грн. - це заборгованість споживачів за газ. Загалом з жовтня 2017-го загальний борг населення за жк-послуги збільшився на 96%, а з 2015-го - аж на 483% (з 11,5 млрд. грн. до 55,6 млрд. грн.).

Експерти стверджують, що безперервно зростаючі борги населення за послуги ЖКГ свідчать про те, що встановлені владою тарифи не відповідають рівню доходів українців, є непосильними для більшості з них, а система соціального захисту, складається враження, не працює зовсім.

«При зростанні тарифів в кінці 2018 - початку 2019-го на 23,5%, а також взятих зобов'язаннях перед МВФ підвищити їх ще на 20% з 1 травня цього року, бюджет на субсидії 2019 року зменшено на 22,5% (на 16 млрд. грн.), а можливість його заблокована зобов'язаннями перед МВФ. Враховуючи борг по субсидіям на кінець 2018 року (6,87 млрд. грн.), який, як завжди гаситься з нового бюджету, в 2019 році українці фактично можуть розраховувати на загальний обсяг фінансування субсидій у 48,13 млрд. грн., чого критично мало», - розповів провідний аналітик ГО «Громадський аудит» Тарас Галайда.

За словами експерта, українська влада, підписавши меморандум з МВФ 5 грудня 2018-го, взяла на себе зобов'язання обмежити обсяг субсидій у межах запланованого бюджету на 2019 рік, у тому числі шляхом скорочення соціальних норм для розрахунку субсидій на ЖКП в середньому на 11% (включно із скороченням обсягу споживання газу з 4,5 куб. м до 4 куб. м на один кв. м опалювальної площі та норми централізованого опалення з 1 травня 2019). А також зобов'язання, що, якщо скорочення соціальних норм буде недостатнім для утримання обсягу субсидій на ЖКП в межах бюджету, уряд додатково зменшить ці норми або зробить необхідні зміни у формулі для розрахунку субсидій.

Тарас Галайда зазначає, що уряд вже розуміє, що бюджет на субсидії в 2019 році надзвичайно малий і вкластися в нього не вийде. Тому умови отримання субсидії посилюються з метою відсіяти максимальне число сімей, які їх отримували. Головною причиною відбирання субсидії будуть борги за жк-послуги, тому саме цей напрям і посилюється.

Далі нас чекає чергове скорочення соціальних нормативів (скорочення об'єму послуг, на які надається субсидія). Якщо наприкінці 2018 року загальний борг населення за ЖКП був 55,6 млрд. грн., то до кінця опалювального сезону цього року ця сума зросте як мінімум до 80 млрд. грн. На такому рівні борги можуть протриматися до осені. А до кінця 2019-го показник може зрости й до 100 млрд. грн.