«Свято буде на землі, коли згинуть москалі…» – так у різдвяні свята учнівський вертеп «Мала Тур’я-2023» колядував для Бога й ЗСУ

Якось молодий науковець і дослідник повстанського руху в Клубівцях та околицях Євген Пронюк у розмові про дідівські й батьківські традиції, на мій погляд, слушно зауважив, що українців роками привчали дивитися і бачити свою автентичність, неповторність і справжність тільки зі сцени, а за бажання жити у своїй українськості і щодня її творити немилосердно й жорстоко карали. Ось чому з превеликим задоволенням я довідався, що учні із села Мала Тур’я, міст Долини і Львова завдяки старанням і праці журналістки і письменниці Галини Лицур-Щадей із села Мала Тур’я зорганізувалися у вертеп, щоб у Різдво Христове не лише як глядачі насолоджуватися святковими концертними атракціями, а й як активні творці різдвяного дійства своїми колядками славити Бога й офірувати на ЗСУ...

Учасники вертепу «Мала Тур’я-2023».

Ще задовго до Різдва тепле родинне обійстя Івана та Галини Лицурів поряд з місцевою церквою у Малій Тур’ї стало для півтора десятка учасників вертепу «Мала Тур’я-2023» і майстернею для виготовлення сценічного вбрання, і залаштунками для репетицій, і першими підмостками для біблійного дійства.

– Наш вертеп народився наприкінці минулого року, – розповідає Галина ЛИЦУР-ЩАДЕЙ. – А все почалось із друзів мого сина Романа, які вирішили йти в коляду. Я побачила, що то зібралася чимала компанія дітей, і схвалила їхній намір колядувати, але порадила – з вертепом. Молодь охоче підтримала мій задум. Діти переживали, що не мають тексту вертепного дійства. Тож я пообіцяла їм написати біблійний сценарій. Я не планувала створити його авторським, а просто хотіла написати невеличкий текст, з яким колядники могли б ходити від хати до хати, прославляючи Різдво.

Велику роль у моєму бажанні допомогти молоді відіграло й те, що я уродженка долинського села Церківни, де у часі Різдва збиралися вісім, а то й десять вертепів – і діти, і молодь, і чоловіки, і господарі та ін. Всю осінь, упродовж Пилипівки – з 28 листопада і до Нового року – ми були зайняті пробами вертепу, підготовкою до зустрічі Різдва. Сьогодні, на жаль, ситуація змінилася. У моєму рідному селі з різних причин вже немає жодного вертепу. Тож мій задум виник закономірно, а водночас і неочікувано. А сценарій частково запам’ятався ще з дитинства. Тож у сценарії вертепу «Мала Тур’я-2023» є відлуння церківнянської коляди, яка поєдналася вже із сучасними різдвяними мотивами.

Тобто є класичні біблійні персонажі, означені традиційним різдвяним каноном, а також дійові особи, навіяні сучасними українськими реаліями. Наприклад, у нашому вертепі Мошко чи Мойша осучаснений, новітній, а не колишній старий дідуган, власник шинків і визискувач бідняків. Ось чому він називається не Мойшею і не Мошком, а Коломойшею. Саме з цього образу я почала у сценарії писати цілком нові слова, яких ніде не чула. І з’явилися відтак попередньо не плановані і не очікувані персонажі – воїни ЗСУ та Україна.

У традиційному вертепі ми часто зустрічали козаків, які виганяють Ірода, що уособлює злу силу. А в нашому вертепі оте зло уособлює ірод Путін. Відбувається свого роду уподібнення чи змістове злиття цих персонажів – Ірод і Путін завдяки масці Коломойші асоціюються як одна особа. І воїни ЗСУ знищують чи виганяють оте зло з України. Є у сценарії й образ України, яку на сцену виводять, оберігаючи, небесні Ангели. Дівчатка дуже постаралися для належного втілення такого задуму. Кожен персонаж у вертепі дуже важливий, немає другорядних. Всі репетиції ми провадили у нашому будинку. Тут і виготовляли вбрання для персонажів. Ми розуміли, що вертеп передусім – то прославляння Новонародженого Ісуса, підтримка і примноження давніх християнських традицій, а ще дуже хотіли долучитися і до важливих сучасних громадських ініціатив – збору коштів для потреб ЗСУ. Таким чином наш шкільний вертеп підтримав долинську волонтерку Галину Куруц, яка акумулює кошти для придбання автівок воїнам ЗСУ.

Ми зняли відео з виступом вертепу та виставили у фейсбуці, навіть створили ютуб-канал, вказали банківські реквізити, щоб його могли побачити всі охочі в Україні й за кордоном та зробити посильні пожертви. Свою різдвяну ходу вертеп почав з греко-католицької церкви Покладення Чесної Ризи УГКЦ у Малій Тур’ї, де парохом отець Богдан Тисяк. Слова Жида викликали сміх у присутніх, а дійство Воїнів – велике зворушення. Були ми з різдвяним дійством і у храмі Андрія Первозванного УГКЦ в Долині та на Ясній Горі у Гошеві у храмі Преображення Господнього УГКЦ отців василіян, у Вигодській селищній раді, Долинській міській раді, Долинській міській публічній бібліотеці, в оселях друзів і знайомих і т. ін.

– А хто учасники вертепу?

– Усі вони – школярі: дев’ятикласники, п’ятикласники, а головно – учні Долинського природничо-математичного ліцею, ліцеїв №5, №6 та Наукового ліцею Долини. Також беруть участь діти Малотур’янської гімназії. Є у нас і гість зі Львова, який приїхав гостювати до родини.

...Насолоджуючись вертепним дійством і спілкуванням з його учасниками, я запитав Соломійку Лицур, яка у біблійному дійстві виконувала роль України, чому вона з друзями витрачає свій час, мерзнучи надворі разом з іншими учасниками вертепу попід хатами жителів Долини, Вигоди, Малої Тур’ї та ін.?

– Я навчаюсь у Долинському природничо-математичному ліцеї. Але сьогодні ж Різдво, тож потрібно щонайперше прославляти Бога. А тим більше, що ми з друзями ще й робимо добру справу – збираємо гроші для ЗСУ. Мені здається, що то було б неправильно – нічого не робити, коли триває війна і можна допомогти нашим захисникам, – почув я не по віку дорослу відповідь від дівчинки і зрозумів, що більше не маю що додати до її слів. Хіба що залишилося назвати прізвища тих колядників, яким варто дякувати за те, що творять і примножують світло Різдва: Владислав Школка, Роман Лицур, Соломія Лицур, Данило Креховецький, Тарас Владика, Захар Зизда, Богдан Патлавський, Владислав Зизда, Вікторія Польова, Ірина Сенів, Валерія Креховецька, Арсен Сегін, Катерина Галів, Євген Грибанов.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами