Які з футбольних клубів підтримали “шахтарську” версію наступного чемпіонату?

23 лютого стартує друга частина чемпіонату України з футболу серед команд прем’єр-ліги. Тобто спочатку – чотири завершальні тури регулярного чемпіонату, а потім – матчі двох шісток. Одні боротимуться за призові місця першості, а другі – аби не вилетіти з найвищого ешелону вітчизняного футболу. У заключній стадії змагань, зокрема в другій шістці, після змін у регламенті боротьба мала б зовсім інший характер, більше того, окреслилися б перспективи розвитку найпопулярнішої гри в країні. Однак футбольні чиновники прем’єр-ліги і федерації знехтували власними обіцянками і вирішили йти протореним шляхом. Про це наша розмова з депутатом обласної ради і спортивним експертом «Галичини» Дмитром ЛАЩУКОМ.

– Пане Дмитре, спершу наведімо деякі статистичні підсумки першої частини сезону.

– За цей час 12 клубів еліти залучили 305 футболістів. Майже у всіх колективах кількість гравців коливалася від 22-х до 27-ми. І лише київський «Арсенал» не від хорошого життя смикався в пошуках своєї гри, використавши аж 35 спортсменів. І це наразі не допомагає. Найстабільнішою командою є «Олександрія». Володимир Шаран скористався тільки 22 польовими гравцями.

Серед 305 футболістів, які виходили на поле, 63 – легіонери. Найчастіше до їхніх послуг вдавався донецький «Шахтар». Паулу Фонсека задіяв аж 11 закордонних футболістів. Лише по одному легіонеру мають «Чорноморець», «Десна» та «Олімпік». Найбільше українців – 28 – виходили у формі «Арсеналу». Лідером прем’єр-ліги є нападник «Шахтаря» Жуніор Мораєш, який і м’ячів забив найбільше – 14, і лідирує за системою гол+пас (тут у нього 19 балів).

– Перейдімо до основної теми розмови – про обіцяний регламент наступного чемпіонату України серед команд прем’єр-ліги. Адже йшлося, що в ньому братимуть участь 16, а не 12 команд. Про це заявив новий президент прем’єр-ліги швейцарець Томас Грім, якого на виборах висунула «Олександрія».

– Торік Томас Грім замінив Володимира Генінсона. Він з 2016 року займався юридичними питаннями при підготовці збірної України до чемпіонату Європи-2016. Окрім того, Грім обіймав посаду президента швейцарської команди «Янг Бойз», а 2009-го був обраний на пост глави швейцарської футбольної ліги, яку очолював протягом двох років. Переїхавши в Україну, він, як і його попередник, наобіцяв багато чого.

– Не вникатимемо у всі його обіцянки, але та, що чемпіонат повернеться до колишнього складу – 16 команд, надихала деяких учасників чемпіонату першої ліги. Відповідно, там виношували турнірні, кадрові, фінансові та інфраструктурні плани, а все закінчилося нічим.

– На жаль, звична ситуація у нашому житті. Але про все по порядку. Після затишшя керівники клубів і головні тренери команд розпочали дискусію про те, чи підтримати цю ідею, чи відхилити. Першим за збільшення кількості команд прем’єр-ліги до 16-ти висловився епатажний наставник «Арсеналу» В’ячеслав Грозний. Наразі його можна зрозуміти, бо, отримавши від відомого в минулому італійського нападника Фабріціо Рафанеллі команду, яка після двомісячного старту чемпіонату перебувала внизу турнірної таблиці, він у збільшенні кількості учасників вбачав шанс для «Арсеналу» залишитися в елітному футболі.

А далі пішли емоційні коментарі на слова Грозного. Генеральний директор «Шахтаря» Сергій Палкін сказав, що мають бути певні критерії для того, щоб у чемпіонаті брали участь 16 клубів. Зокрема спортивний результат, інфраструктура, прибутковість і думка фахівців та уболівальників.

– Якраз позиція «Шахтаря», зокрема колишнього головного тренера команди Мірчі Луческу, стала визначальною для переходу на нинішній регламент чемпіонату прем’єр-ліги. Сергій Палкін вважає: якщо ми повернемося до старого регламенту, то знищимо і прем’єр-лігу, і першу лігу. Просто розмиємо ці поняття і виставимо себе на сміх в Європі.

– Іншу думку висловив заступник генерального директора київського «Динамо» Сергій Мохник. І спирався він на серйозні аргументи. У першолігових команд, наприклад, «Металіста» – 45-тисячний стадіон, добрі інфраструктура, навчально-тренувальна база, у «Дніпра-1» – стадіон європейського стандарту, у «Волині» теж хороший стадіон і численні уболівальники. Таке саме можна сказати і про київську «Оболонь-Бровар». Тобто, як зауважив він, є база, якою нині не можуть похвалитися навіть деякі команди з першої шістки прем’єр-ліги. Отож «Динамо» однозначно за те, щоб наступного сезону змагалися 16 команд. «Динамівську» позицію частково підтримав і президент ПФЛ Сергій Макаров: «Ми розуміємо, що ослабимо себе, але, з другого боку, всі працюємо на вершину піраміди, на прем’єр-лігу, тому до такого готові. Мінімум чотири команди вже готові до підвищення в класі». Крім уже названих – «Металіста 1925», «Дніпра-1», «Волині» і «Оболонь-Бровара», зайшла мова і про «Інгулець» із смт Петрове та «Колос» із с. Ковалівки, де модернізують стадіони за вимогами, встановленими для єврокубків.

– Хай там як, але командам першої ліги перед початком сезону дали обережні обіцянки. Скажімо, відразу п’ять колективів зможуть перейти до прем’єр-ліги. За цією схемою остання команда еліти зіграє два перехідні матчі з командою, яка посяде п’яте місце в першій лізі. А чотири найкращі звідти автоматично перейдуть до прем’єр-ліги. Безумовно, футбольні міста Дніпро, Харків і Луцьк заслуговують на, те аби їхні команди змагалися у національному чемпіонаті. Та й деякі інші команди, як уже було сказано, не проти зійти на олімп українського футболу.

– Звичайно, і за інфраструктурою, і за грою в першій лізі команди Дніпра, Харкова, Луцька, мабуть, готові хоч сьогодні поповнити найвищий футбольний ешелон. Що ж до повернення до класичного формату змагань, тобто 16 команд у два кола, то розпочалися дискусії між головними тренерами прем’єр-ліги. Приміром, Володимир Шаран з «Олександрії» вважає, що соромно, коли в такій великій країні, як Україна, головна футбольна ліга представлена всього 12 командами. Юрій Бакалов зі «Львова» вагався, коли саме слід було б відійти від експериментальної моделі чемпіонату – в 2019 році чи в 2020-му. Водночас «прошахтарівський» Олександр Бабич з «Маріуполя» висловив навіть таку ідею: «Хотілося, щоб формат змагань зберігся приблизно таким, як зараз: спочатку двоколовий турнір (16 команд), а потім колективи діляться на дві вісімки за спортивним принципом. Так цікавіше. Адже інтрига збережеться до кінця чемпіонату».

– Категоричним противником цього несподівано став емоційний Юрій Вернидуб із «Зорі», в якого останнім часом складні відносини з керівництвом «Шахтаря», насамперед з Паулем Фонсекою. Ідею збільшення кількості учасників чемпіонату він назвав безглуздям, хоча припускав вихід до найвищого дивізіону команд «Металіст 1925», «Дніпро-1», «Волинь» і «Оболонь-Бровар».

– Юрій Вернидуб називав ці команди, маючи на увазі те, що їхня спортивна інфраструктура дозволяє їм ввійти до еліти, проте нинішній формат змагань вважав цікавим і оптимальним. А тим часом з’явилася інформація від журналіста Кирила Крижановського, що ФФУ вже начебто прийняла рішення про розширення прем’єр-ліги від 12 до 16 команд. І що реалізувати його футбольні чиновники планують за два роки. Імовірно, новий формат чемпіонату введуть із сезону 2020/2021. Тож за великим рахунком, саме «шахтарська» позиція перемогла. Але з трохи хитрим відтінком. Мовляв, ніхто не проти переходити на формат із 16 команд, але зробімо це пізніше. А що означає пізніше, багатьом зрозуміло. Пізніше можна відкласти ще на пізніше…

– Попри дискусії та різну суперечливу інформацію, питання про те, чи варто збільшувати кількість учасників елітного дивізіону українського футболу до 16 колективів, чи залишити 12, мало вирішитися 6 грудня на зборах клубів прем’єр-ліги.

– Однак на зустріч не приїхали представники одразу шести клубів – «Шахтаря», «Маріуполя», «Чорноморця», «Ворскли», «Олександрії» та «Львова». А регламент передбачає участь представників принаймні восьми клубів для того, щоб мати повноваження приймати якісь рішення.

Генеральний директор «Зорі» Сергій Рафаїлов ось як іронічно прокоментував кумедну причину низької явки на загальні збори: «Представники шести клубів не доїхали, а із чотирьох із них кажуть, що в них машини зламалися». Віце-президент «Карпат» Олег Смалійчук назвав це все цирком, бо, за його інформацією, вранці надходили дзвінки від співробітників чи представників прем’єр-ліги не брати участі в запланованому зібранні. Звідти, натомість, офіційно заявили, що така інформація не відповідає дійсності. Однак не всі в це повірили, тому представники «Динамо», «Зорі» та «Олімпіка» закликали до відставки президента прем’єр-ліги Томаса Гріма. В такій ситуації йому нічого не залишилося, як призначити дату нових загальних зборів на 20 грудня.

– Відсутність кворуму стало ще одним свідченням того, що люди, які займаються футболом, не мають розуміння, як і куди рухатися далі. Часто містечкові амбіції беруть гору над загальними бажаннями навести лад у футбольному господарстві. Ось виходить, що наші сусіди – Польща чи навіть Угорщина, на яких ми раніше дивилися зверхньо (у сенсі організації футбольних чемпіонатів), тепер сміливо хваляться, що вони Україну вже обскакали за рівнем внутрішніх футбольних змагань. Як не прикро, але вони в чомусь мають рацію…

– На другому засіданні загальних зборів прем’єр-ліги кворум уже був. Не приїхав лише представник «Зорі». Учасники зборів проголосували так, як хотіли «Шахтар» і президент ФФУ Андрій Павелко. Збільшити кількість команд до 16-ти прагнули лише «Динамо», «Карпати» і «Чорноморець», а проти голосували вісім клубів, сім з яких ще три тижні тому підтримували ідею розширення чемпіонату. Цікаво, що навіть згаданий В’ячеслав Грозний з «Арсеналу», який не так давно був чи не найбільшим агітатором і прихильником розширення кількості команд, зламався (і до того, що на початку січня покинув «Арсенал»). На керівників клубів натиснули, в тому числі через «телевізійний фактор». Підтримали «шахтарську» версію проведення наступного чемпіонату за участю 12 команд клуби, які належать до телевізійного пулу каналів «Футбол» Ріната Ахметова.

Голосування визначило, що нинішнього сезону найгірша команда прем’єр-ліги вилітає безпосередньо в першу лігу. На її місце заходить тільки переможець першої ліги, а друга і третя команди цього дивізіону гратимуть по два перехідні матчі (вдома і на виїзді) з двома командами прем’єр-ліги, що посядуть відповідно 10-те й 11-те місця.

– Наступний чемпіонат знову буде нецікавим. Представники першої шістки битимуться за місця в єврокубках, а другої – просто боротимуться, щоб у підсумку не посісти останнє місце і не вилетіти з прем’єр-ліги.

– А на завершення нашої розмови я наведу думки двох фахівців. Сергій Мохник: «Так, «Шахтар» тепер може радіти, бо збільшив свої шанси на здобуття золотих нагород. Донецькій команді невигідний чемпіонат із 16 клубів. Адже в такій першості більше чесних поєдинків, отже, більший ризик втратити очки». Іван Гецко, колишній збірник України: «Якщо така велика країна не може назбирати 16 боєздатних команд, то це сигнал, що ми котимося у футбольну прірву. Скажімо, Ахметов переміг у кулуарній битві. Але не факт, що цей формат піде на користь «Шахтареві». Донецька команда може виграти чемпіонат України, але на міжнародній арені брак бойових матчів у внутрішній першості може датися їй взнаки».

Журналіст.