Руслан Марцінків: Місто взяло на себе левову частину витрат на утримання добровольчого шпиталю, бо реабілітація наших захисників — пріоритет міської влади

Виповнилося два роки, як на базі комерційного Центру пластичної хірургії в Івано-Франківську з початком великого вторгнення московії в Україну почав діяти лікувальний заклад військової медицини. З того часу в Першому добровольчому хірургічному шпиталі «Брасс» безкоштовну медичну та психологічну допомогу, а це відновлення втрачених функцій кінцівок внаслідок кульових та мінно-вибухових травм і надання комплексної фізичної та психологічної реабілітації, отримало понад 5,5 тисячі людей. 

«Два роки тому тут було всього сім ліжок стаціонару, бо ми були лікарнею пластичної хірургії та урологічних операцій. І не були розраховані на такий досить великий потік пацієнтів, який маємо нині. Тоді було сім ліжок, зараз є 14», — розповів керівник добровольчого шпиталю Станіслав Онищук Івано-Франківському міському голові Русланові Марцінківу, який на другу річницю першого в Україні волонтерського шпиталю зайшов привітати його команду.

Специфікою цього хірургічного закладу є надання безкоштовної медичної та психологічної допомоги, а також курсів фізичної та соціальної реабілітації для українських військових, які протистоять навалі московитів. Торік 192 бійці з числа 2826 пацієнтів отримали те чи інше лікування в добровольчому шпиталі, а за два роки — ще майже стільки ж, у т. ч. рідні учасників бойових дій. Причому більшість із них — звільнені з російського полону.

«Перший добровольчий хірургічний шпиталь передусім орієнтований на захисників, які вже не в полі зору системи медицини, але ще не в полі зору соціальних служб, — зазначив С. Онищук. — Їхній фізичний і психологічний стан не дозволяє назвати їх здоровими. Вони потребують реабілітації, ментальної підтримки й навіть перебування на стаціонарі. В них воєнні травми, на які цивільні лікарні не фокусуються, а Національна служба здоров‘я не повністю покриває лікування військовослужбовців. Лікарні виписують їх, бо є черга наступних пацієнтів, і вони опиняються вдома. Часто родичі телефонують з проханням допомогти, тому що вдома не можуть забезпечити потрібних умов. Більшість із бійців, які у нас лікувалися, були саме з такої категорії. Для них єдиний шанс — лікуватися в недержавних реабілітаційних центрах. Їм та їхнім сім‘ям така допомога більш ніж потрібна».

У 2024 році шпиталь «Брасс» має можливість щомісяця приймати на курс реабілітації в стаціонарних умовах до 20 бійців переважно з Івано-Франківської територіальної громади і ще додатково надає допомогу в амбулаторних умовах.

У 2022-2023 роках надати пацієнтам лікування на безоплатній основі було можливим завдяки спільній роботі українських та іноземних волонтерів, донорів, благодійників. Частину ліків було закуплено в рамках грантових програм міжнародної організації «Oxfam» та міжнародної гуманітарної організаці «Лікарі без кордонів. Іспанія», фундації «Alight» (Польща), офісу Об'єднаної методистської церкви США, фармацевтичних компаній «Астрафарм», «Тева», «Київський вітамінний завод». Торік пацієнтам видано медикаментів на суму понад 700 тисяч гривень.

Але майже всі міжнародні програми, які надавали фінансування, завершувалися до початку 2024 року, тому шпиталь опинився під ризиком закриття. «Ми комунікували з різними міжнародними організаціями, щоб продовжувати нашу роботу, однак це на новий рік не давало жодних результатів, — розповів С. Онищук. — Я вже думав, що нам доведеться закритися. Тож перед початком 2024 року ми повідомили міського голову Івано-Франківська, що допомога військовим може припинитися і попросили фінансової підтримки від міста для покриття частини витрат».

І тоді Івано-Франківська міська громада взяла Перший добровольчий хірургічний шпиталь «Брасс» під свою опіку з початку 2024 року. Вітаючи із дворіччям медичний центр, очільник громади Руслан Марцінків вкотре переконався, що у невеличкому приміщенні, де працюють хірурги, ортопеди, реабілітологи та психологи, нашим захисникам добре: «Тут дуже затишно, по-сімейному. Місто взяло на себе зобов’язання утримувати цей заклад і персонал. Бійцям, яким тут надають медичну та психологічну допомогу, в шпиталі комфортно. Є черга велика військових, які хочуть сюди потрапити. Це основний аргумент на користь того, що такий медзаклад повинен існувати й навіть збільшуватися. Тому коли міжнародна допомога зменшилася, місто ухвалило рішення взяти на себе левову частину витрат», — наголосив міський голова Руслан Марцінків.

Тим часом потреба в лікуванні травм війни не зменшується. Нещодавно добровольчий госпіталь «Брасс» збільшив кількість видів операцій для військових та всіх, хто постраждав від війни. І вже на перспективу, зізнається керівник цього закладу, в планах — будівництво великого корпусу на більш ніж півсотні ліжок.