Руслан МАРЦІНКІВ: Івано-Франківськ успішно використовує для свого розвитку не лише міжнародні фінансові інструменти, а й внутрішні українські

Згуртування органів місцевого самоврядування Прикарпаття, вироблення єдиної політики, особливо щодо формування законодавчої бази місцевого самоврядування, відстоювання їхніх інтересів та утвердження ідеї спроможних громад, а також активне залучення до розв’язання проблемних питань життєдіяльности територіяльних громад – ці та інші завдання поставила перед собою Івано-Франківська міська рада як один із засновників найавторитетнішої організації органів місцевого самоврядування – Асоціації міст України (АМУ). Івано-Франківське регіональне відділення АМУ (ІФ РВ АМУ) за чисельністю членів нині є не просто найбільшим у державі (об’єднує 59 громад – 15 міських, 23 селищних і 21 сільську), а й одним із найактивніших в Україні. І це підтверджують останні події в Івано-Франківську в рамках АМУ.

Днями в нашому місті відбулося урочисте відкриття офісу для громад Прикарпаття, які належать до РВ АМУ, з участю виконавчого директора АМУ Олександра Слобожана, голів територіяльних громад Прикарпаття, колишніх голів Івано-Франківського РВ АМУ Зіновія Шкутяка і Віктора Анушкевичуса. Кожна із територіяльних громад области взяла участь в облаштуванні цього офісу, адже всі вони зацікавлені у створенні такого майданчика для зустрічей та співпраці.

Під час відкриття офісу було обговорено трансформацію Івано-Франківського РВ АМУ у сервісний центр, який надаватиме якісні клієнтські послуги муніципалітетам і стане своєрідним пілотним проєктом АМУ для наступного провадження його усіма регіональними відділеннями асоціації. Як наголосив голова РВ АМУ, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, у цьому відремонтованому та оновленому приміщенні за адресою вул. Незалежности, 89 лідери місцевого самоврядування нашого краю зустрічатимуться та спілкуватимуться, спільно навчатимуться та отримуватимуть юридичну допомогу. Адже тепер непростий час для органів місцевого самоврядування – триває наступ державної влади на них через інструмент фінансової централізації та перекидання на них соціальних повноважень держави, стверджує Р. Марцінків.

У рамках урочистостей відбулася ще одна промовиста подія – вручення переможцям проєкту «Інноваційний прорив», серед яких вісім територіяльних громад Прикарпаття – Івано-Франківська, Яремчанська, Вигодська, Заболотівська, Космацька, Перегінська, Печеніжинська і Поляницька, сертифікатів від АМУ на обладнання шкільних кабінетів сучасним програмним забезпеченням у рамках проєкту «Подолання цифрової освітньої нерівности» на понад 12 млн грн, який реалізовують відповідно до меморандуму АМУ з Міністерством цифрової трансформації України. Сертифікати чільникам громад вручили виконавчий директор АМУ О. Слобожан і виконавчий директор РВ АМУ Ю. Стефанчук.

Отож завдяки співпраці Івано-Франківської міської ради з АМУ наші ліцеї отримають сучасне програмне забезпечення на 2 млн 850 тисяч гривень грантових коштів від АМУ. Ним буде оснащено 10 кабінетів початкової освіти, 10 кабінетів математики та 10 кабінетів початкової освіти для інклюзивного навчання. Яким саме навчальним закладам дістанеться це оновлення, визначить міський департамент освіти та науки.

Як зазначають в АМУ, цифрова трансформація освіти дасть можливість місцевому самоврядуванню впровадити навчальні та інформаційні програми та курси, освітні проєкти, спрямовані на підвищення рівня цифровізації в громадах.

Майже одночасно з цією подією в Івано-Франківську на початку липня відбувся організований Асоціацією міст України спільно з департаментом освіти та науки ІФМР та Міністерством освіти і науки України всеукраїнський діалоговий захід з питань освіти «Забезпечення якости й доступности повної загальної середньої освіти у територіяльних громадах» за участі освітян з усіх куточків країни, заступника міністра освіти і науки Ігоря Гарбарука, освітнього омбудсмена Сергія Горбачова, виконавчого директора АМУ Олександра Слобожана, міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, керівників виконавчих органів з питань освіти міських, селищних, сільських рад, експертів та ЗМІ. Освітяни обговорили на ньому актуальні питання діяльности органів місцевого самоврядування в сфері освіти, стратегічного планування мережі закладів освіти та фінансової автономії закладів. Куратор освітньої галузі Івано-Франківської міської територіяльної громади, заступник міського голови Вікторія Дротянко розповіла про франківський досвід у галузі освіти – впровадження електронної реєстрації дітей у дитячі садки і школи та збереження мережі освітніх закладів у селах після їхнього об’єднання з містом, розбудову мережі дитсадків та інші досягнення у сфері освіти.

Ще однією важливою подією, яка матиме своє продовження у втіленні в життя конкретних освітніх проєктів, стало підписання меморандуму про співробітництво між «Асоціацією міст України» та Івано-Франківською міською радою у сфері освіти. Сторони зобов'язалися використати всі можливості для впровадження сучасних освітніх технологій у дитячих садках, новій українській школі, інклюзивній освіті та STEM-освіті.

Міський голова Р. Марцінків зазначив, що Івано-Франківськ успішно використовує для свого розвитку не лише міжнародні фінансові інструменти (на цей час у місті впроваджують 9 таких проєктів на майже 90 млн гривень), а й внутрішні українські, прикладом чого є проєкт АМУ та Міністерства цифрової трансформації України «Інноваційний прорив».