Своєрідним апофеозом новорічно-різдвяних свят в Івано-Франківську стали події минулої неділі. Того дня було встановлено два національні рекорди та відбувся недільний гала-концерт на Вічевому майдані за участю учасників ХІ Міжнародного фестивалю «Коляда на Майзлях» – найважливішого дійства останнього місяця в нашому місті.
Новорічно-різдвяні святкування в Івано-Франківську почалися ще на свято Андрія, 13 грудня, коли на Вічевому майдані засвітилася головна новорічна ялинка міста, а в палаці Потоцьких стартував II міжнародний фестиваль «Коляда в Карпатах». 19 грудня почався традиційний фестиваль «Новорічні витребеньки-2020», у рамках якого по 30 грудня відбувалися цікаві освітні та розважальні заходи для дітей і дорослих, а 31 грудня – новорічний концерт гурту «Гайдамаки» і шоу-програма «Новорічна ніч-2019» за участю DJ-дуету «Mark&Ostin» (Франція).
У цьогорічній «Коляді на Майзлях» взяло участь два десятки колективів як з Івано-Франківська та інших українських міст – Києва, Львова, Чернівців, Хмельницького, Попасної, Волновахи, Кривого Рогу та ін. (серед них такі відомі, як Державна заслужена хорова капела України «Трембіта» зі Львова, Національна капела бандуристів України ім. Г. Майбороди та вокальний секстет «Men Sound» із Києва), так і з-за кордону – чоловічий хор Об’єднання українців у Польщі «Журавлі», камерний чоловічий ансамбль церковного співу «Partes» із Познані (Польща), ВІА «Floralia» Ясського національного університету мистецтв Д. Енеску (Румунія), хор церкви Святого Миколая (Торонто, Канада), дитячий хор «Escolania Vall de Los Caidos» із Мадрида (Іспанія), а також оперна співачка Ірина Житинська із Вроцлава.
У полоні різдвяної коляди Івано-Франківськ перебував із 8 січня, коли стартував фестиваль. Упродовж п’яти днів його учасники виступали в церкві Царя Христа та на Вічевому майдані. Колядки лунали не лише українською мовою, а й англійською, іспанською, німецькою та іншими. Поділля, Полтавщина, Луганщина поряд із Прикарпаттям дарували найкращі зразки своїх колядок. А ще особливо подивували гості з Іспанії та африканські студенти, які створили хор святої Терези при римо-католицькій парафії Христа Царя. Кожна їхня колядка — самобутня, неповторна.
«Пригадую розповіді моїх дідуся та бабусі, як українці колядували навіть під час війни, у найскладніші часи. Бо насправді це те, що робить нас сильнішими, це той ланцюжок, що єднає людей у націю», – наголосив міський голова Руслан Марцінків.
«Дякую Богу, що 11 років тому в Івано-Франківську заснували фестиваль, який давно вийшов за межі нашого міста і країни, що коляда стала об’єднувати українців усього світу. Мрію, що одного року в нашому місті заспіває і хор із Кубані. Ми зробимо для цього все можливе», – написав у фейсбуці Р. Марцінків в останній день колядницького фестивалю. Мер також зауважив, що різдвяну ходу в рамках «Коляди на Майзлях» влаштовують щороку, але 2020-го вона була особливо велелюдною: «Сподіваюся, ця традиція в нас закріпиться і щороку все більше франківців до неї долучатимуться. Ми дуже переживали, аби ця хода вдалася. Тому тішуся, що все вийшло добре, і хочу подякувати кожному. Івано-Франківськ – християнське місто, яке шанує традиції та показує приклад всій Україні».
До речі, у цій колядницькій ході взяв участь і колишній посол Канади в Україні Роман Ващук.
Іншими важливими подіями цих днів в Івано-Франківську було встановлення 11 січня двох національних рекордів. На Вічевому майдані представники Книги рекордів України зафіксували рекорд з найбільшої кількости різдвяних зірок в одному місці, загалом нарахувавши 660 великих і маленьких вифлиємських зірок. До слова, експертка Книги рекордів України Юлія Бичай зауважила, що Івано-Франківськ встановив ще один рекорд - як місто, де торік було зафіксовано найбільше рекордів.
А другий рекорд був гастрономічний: на Вічевому майдані у велетенському казані зварили рекордну тонну з «гаком» баношу та цим встановили, як це назвала місцева преса, найсмачніший рекорд України, який коли-небудь траплявся в нашому місті. Для приготування цієї гуцульської страви на АТ «Івано-Франківський локомотиворемонтний завод» виготовили спеціальний величезний казан, обладнаний справжньою кухнею. Готували банош п’ять відомих в місті шеф-кухарів. Розмішувати страву допомагали знаний в Україні стронгмен Назар Павлів та інші силачі.
Представник Національного реєстру рекордів розповів, що попередній рекорд «Найбільший в Україні банош» встановили ще в 2013 році на «Буковелі». Тоді просто неба зварили 113 кг страви. Франківський же банош у 10 разів більший, адже його об’єм – 1420 літрів. Для приготування такої рекордної маси наїдку використали 450 літрів молока, 60 пачок масла, 240 кг сметани, 500 літрів води, 300 кг каші, 80 кг м'яса та 40 кг бринзи. Директорка КП «Центр розвитку міста і рекреації» Руслана Василюк повідомила, що кошти на продукти для встановлення рекорду надали меценати. Після урочистого вручення документів про гастрономічний рекорд баношем із бринзою, шкварками і грибною підливою пригощали усіх його любителів.
Марафон різдвяних заходів в Івано-Франківську завершиться 19 січня Розколядою та 23 січня – традиційним фестивалем «Феєрія різдвяної коляди» в храмі Преображення Господнього. Після таких насичених атракцій місто всю увагу зверне на працю та впорядкування свого простору.