Уже вп’яте в обласному центрі Прикарпаття стартує цільова програма «Партиципаторне бюджетування (бюджет участі) у місті Івано-Франківську», яку міська рада затвердила в 2016 році. Із 17 лютого до 28 лютого включно відділ звернень міської ради (вул. Грушевського 21, І поверх) прийматиме від іванофранківців заявки з проєктними пропозиціями. Цього року на програму «Бюджет участи» міська рада виділила 15 млн грн.
«Особливістю цьогорічного бюджету участи є те, що 10 млн грн. виділено на ремонт невеликих доріг, – повідомив на пресконференції минулого тижня міський голова Івано-Франківська Р. Марцінків. – Це ідеальна можливість пришвидшити ремонт у своєму мікрорайоні. І не потрібно буде очікувати, щоб депутат міської ради чи відповідний департамент включили їх до титульного списку ремонтних робіт. Крім того, вперше в голосуванні зможуть брати участь представники сіл, які приєдналися до Івано-Франківська. Тобто мова йде вже про міську об’єднану територіальну громаду».
15 млн грн, виділених на реалізацію ініціатив франківців, розподілять між трьома «кошиками». 10 млн грн призначено на ремонти малих вулиць площею до 1 200 кв. м. На кожний такий проєкт виділятимуть від 300 тис. грн до 1,5 млн з урахуванням можливого перенесення або ж заміни зношених комунікацій, повідомила координатор програми «Бюджет участи» Христина Гнатів. А решту 5 млн грн буде поділено між освітніми закладами (40% загальної суми) та іншими міськими ініціативами (60%).
Ще однією новацією стане «Шкільний бюджет участи». Пілотними для реалізації цього проєкту обрано початкову школу «Пасічнянська» і ЗШ №25, на які виділено по 100 тис. грн. Школярі самі вирішуватимуть, що треба поліпшувати в їхніх закладах. Їх оцінюватимуть окремо, але за процедурою усе буде, як у дорослих, – подання проєктів, промоція та голосування.
Як і торік, на цьогорічний «Бюджет участи» проєкти зможуть подавати не лише франківці.
«Ми вважаємо, що інколи приїжджі люди бачать краще, що в нашому місті варто змінити, ніж ми, які в ньому виросли. Тому вирішили авторство не прив’язувати до реєстрації, – зазначила Х. Гнатів. – А ось право голосувати мають лише жителі Франківська та сіл, які входять до міськради і ОТГ».
Нинішнього року, як і торік, діятиме правило: одна поштова адреса – один проєкт, один автор – один проєкт. А самі проєкти ділять на малі – кошторисом до 100 тис. грн і великі — до 300 тис. грн, а вартість ремонтів малих вулиць площею до 1 200 кв. м не може перевищувати 1,5 млн грн.
Христина Гнатів наголосила, що важливою умовою успіху проєктів, про що їхні автори не завжди знають чи пам’ятають, є те, що свої пропозиції вони мають попередньо погодити з зацікавленими сторонами. Якщо проєкт передбачає зміни в якомусь міському закладі, то його керівника обов’язково треба про це повідомити. Якщо це будинок – то відповідно його мешканців, причому більшість їх має підтримувати цей проєкт, що допоможе уникнути можливих конфліктних ситуацій в майбутньому, зазначила координатор програми «Бюджет участи».
Далі найголовніше в цьому процесі – промоція. Чим потужнішу підтримку зуміє забезпечити автор ідеї, тим більше шансів отримати фінансування з міського бюджету має його проєкт. Торік у голосуванні в рамках програми бюджету участи взяло участь понад 30 тисяч жителів міста. Цьогоріч франківці зможуть проголосувати вже за три проєкти: один малий, один великий та один з ремонту малих вулиць. Влада міста наділила авторів проєктів достатньо широкими повноваженнями: вони зможуть обирати підрядника для виконання робіт і контролювати процес виконання.
Аби допомогти ініціативним франківцям перетворити ідеї в грамотно підготовлені пропозиції, з 6 по 13 лютого діяла «Школа бюджету участи», в якій експерти консультували, як сформулювати заявки, визначити основні етапи робіт з реалізації проєкту та приблизний його кошторис. Упродовж 10 – 27 березня триватиме збір голосів на підтримку поданих проєктів.
«Хочемо максимально активізувати жителів міста, щоб вони брали ініціативу в свої руки, а ми даємо їм інструмент – кошти для втілення нових ідей, – каже міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. – Наша головна мета – допомогти містянам зрозуміти, що саме вони можуть змінити свою вулицю, мікрорайон, бо ніхто краще за них не знає про це. У місті ремонту потребує багато малих доріг. На всі з них коштів точно не вистачить. Як визначити пріоритетні? Це і даємо вирішити самим франківцям. Бюджет участи є для них своєрідною школою громадянської активності, яка дає можливість ініціативним людям зробити внесок у розвиток свого міста».
Детальніше про програму можна дізнатися на офіційному сайті Івано-Франківська (http://bu.mvk.if.ua/) та у фейсбуці (Бюджет участи ІФ, https://www.facebook.com/Бюджет-участі-ІФ-10166).