Президент України провів перше засідання РНБО, яке стосувалося енергетичної галузі

Впродовж останнього тижня Володимир Зеленський відвідав вугільні шахти, де загинули люди. Після цього він зібрав перше під своїм головуванням засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО).

Нараду скликав саме через проблеми у вугільній галузі, які стосувалися людських втрат на шахтах (два роки тому загинули 8 гірників на шахті "Степова" ("Львіввугілля"), цього року - 17 осіб на шахті "Східкарбон" на окупованій частині Луганської області, і нещодавно - двоє гірників на шахті "Лісова" на Львівщині).

Зеленський зазначив, що проблеми у вугільній галузі мають спільне коріння, де б вони не виникали, - це жахливі умови праці, застаріле і аварійне обладнання, безвідповідальність, безгосподарність і корупція. До того ж гірникам не виплачують вчасно зарплатні.

Глава держави на засіданні РНБО також констатував, що впродовж 2014-2018 років добування вугілля державними підприємствами України зменшилося на 47%, добування газу теж не збільшується, хоча маємо багато власних родовищ. Українська економіка критично залежить від імпорту енергоносіїв і надзвичайно мало зроблено для їх отримання з різних джерел в Україні.

Президент нагадав, що одним із зобов'язань України перед Євросоюзом є реформування енергетичної сфери і демонополізація енергетичних ринків. З 1 липня має розпочати функціонування черговий етап ринку електроенергії. "Але в умовах суцільної монополізації можуть виникнути ризики і для виробників, і для споживачів, і для економіки України в цілому. Про це нас попереджають міжнародні партнери", — заявив В. Зеленський.

Раніше повідомлялося, що повномасштабний ринок електроенергії відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" має бути введений з 1 липня цього року. Проте у ДП НЕК "Укренерго" не виключають короткочасної відстрочки з введенням ринку електроенергії на 2-3 місяці або перенесення на 2020 рік.

Нещодавно експерт президента Володимира Зеленського з питань енергетики, житлово-комунальних послуг та антимонопольного регулювання Андрій Герус заявляв, що запуск нового ринку електричної енергії потрібно перенести на рік через значний обсяг перехресного субсидування і борги на ринку.

Після наради секретар РНБО Олександр Данилюк заявив, що з 31 травня засідання ради будуть проходити регулярно.