У неділю, 23 червня, в Рогатині відбувся ІХ обласний відкритий фестиваль народної творчості «Пісні Опілля». Серед його організаторів – Івано-Франківські обласна рада й ОДА державна адміністрація, Івано-Франківська обласна рада, Рогатинські райдержадміністрація, районна й міська ради.
Фестиваль традиційно розпочався зі святкової ходи учасників дійства від площі Роксолани до міського парку ім. Романа Шухевича, де відбулося урочисте відкриття та мистецька програма за участю колективів аматорської народної творчості Опільського регіону та гостей фестивалю. Того дня саме міський парк був осердям свята народної творчості. На сцені – розмаїття художніх колективів не лише з Рогатинщини чи сусідніх районів, а й зі Львівщини, Тернопільщини і навіть із Польщі.
А центральна алея парку переобразилася на заквітчану опільську вулицю з самобутніми причепуреними хатинками і фольклорними подвір’ями – унікальною виставкою декоративно-ужиткового мистецтва «Опільські ґазди». Що не подвір’я – то село чи кілька сіл. На порозі хати, як і годиться, ґазда, а навколо – хатня челядь у народному вбранні припрошує гостей за стіл та пригощає піснями, музикою і унікальними опільськими наїдками – паляницями з маком, засипаною пшоном капустою зі шкварками, капустчяниими млинцями та іншими опільськими смаколиками. Всі метушаться і переживають – виглядають і чекають поважних гостей, щоб не оминули їх двору.
Володимир ФЕДОРАК, начальник управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА:
- Щоразу, коли в Рогатині відбувається славний обласний фестиваль «Пісні Опілля», то мені надзвичайно приємно бачити цікаві колективи, які приїжджають з районів нашої області та інших регіонів України. Цьогоріч у фестивалі взяли участь двадцять чотири колективи з Івано-Франківщини, Тернопільщини і Львівщини. Коло учасників ширшає, а представленість молоді серед учасників зростає. Тішимося, що приїжджають закордонні гості. Фестиваль є доказом того, що українські культура, звичаї і традиції живуть. Головний зміст фестивалю, на мій погляд, зберегти давні традиції, яким сотні років. Звичайно, вони модернізуються і змінюються. Але українська генетика – глибинна і потужна – проступає у всьому. Завдання фестивалю – не просто провести черговий за ліком захід, а залучати людей, яким цікава наша українська культура, які хочуть її пізнавати краще і глибше, хочуть її популяризувати через етнічні речі. Івано-Франківщина – одна з небагатьох областей в Україні, яка має чотири етнічні групи, – Опілля, Гуцульщину, Бойківщину і Покуття. Культура і освіта посилюють ефект і показують, яка ми давня нація. Тож ми повинні їх шанувати і про них належно дбати.
Петро БІЛІНСЬКИЙ, голова Рогатинської РДА:
- Я вже вдруге на такому святі. Проте фестиваль відбувається вже дев’ятий раз. І щороку районна держадміністрація робить усе можливе, щоб форум народної творчості Опілля проходив на належному рівні й розвивався. «Пісні Опілля» - то передусім збереження нашої культурної спадщини. І мені приємно, що і рівень фестивалю, і кількість учасників щороку зростають. А фольклорні подвір’я – то своєрідна, образно кажучи, «фішка» чи традиція Рогатина. Маємо гостей не лише з різних регіонів України, а й із польського міста Радліна, з яким Рогатин як побратим тісно співпрацює.
Роман ГРИНИШИН, голова Рогатинської районної ради:
- Звісно, як для керівника, то фестиваль додає турбот, але вони приємні. Якщо ми - організатори свята, то повинні його підготувати так, щоб не було встидно. А як для жителя Опілля форум для мене – радість, що маємо можливість показати свою історію, автентичність, традиції, насолодитися піснями, музикою, пригостити унікальними стравами гостей і потішитися набутками інших тощо. Щораз фестиваль набирає обертів, стає вишуканішим. Ми враховуємо помилки попередніх форумів, вдосконалюємося, даємо можливість людям показати свої здобутки за два роки.
Сергій НАСАЛИК, міський голова Рогатина:
- Фестиваль «Пісні Опілля» - добре збереження народних традицій з покоління в покоління. Між двома фестивалями, до речі, ми навіть відкрили унікальний музей Опілля. Пропагуємо опільську самобутність в традиціях, ремеслах, народній творчості, кухні, ужитковому мистецтві тощо. За два роки ми налагодили добру співпрацю у культурній сфері з польським містечком Радлін. Наші діти їздять до Польщі, де знайомляться з культурою сусідів, їхніми ремеслами, народною творчістю, а в Рогатині юним полякам пропонуємо цікаве знайомство з нашим опільським краєм. Так ми стираємо кордони між державами.
Завітав на фестиваль «Пісні Опілля» і міністр палива та енергетики України Ігор НАСАЛИК і був вражений, що кожне рогатинське село - самобутнє, має унікальну культуру і творчий колорит: «Таке розмаїття створює чудову картину української народної творчості, а зокрема – Опілля. Тішуся, що маємо свою історію, свою пісню і мову».
Світлини Юрія Сковрінка.