Під тягарем… невідомості. Уже місяць після стрибка напруги, який вивів з ладу електропобутову техніку, родина пенсіонерів у своїй квартирі не почувається в безпеці

Відтоді, як у помешканні Володимира Фарила – у багатоповерхівці на вулиці Молодіжній, 62 в Івано-Франківську – через сильний стрибок напруги вийшла з ладу електропобутова техніка, про що ми писали в «Галичині» за 8 квітня, минув місяць. Сталося те, від чого ми й застерігали керівництво КП «Теплий дім» – замість належної комунікації зі споживачами і вникання у суть проблеми комунальники вдалися до старого, перевіреного, але однозначно невдячного способу «гасіння пожежі» – відписок. Ось чому й досі, зі слів 78-річного квартировласника В. Фарила, після оказії з електричною напругою ні у нього, ні в його важкохворої дружини не спадає душевна напруга – люди переживають через невпевненість у своїй безпеці.

– Чи знову не повториться така ситуація? Адже електрики, хоч і не раз навідувалися, проте нічого не змінили з нашими запобіжниками чи реле в електрощитовій, а нам і словом не обмовилися про нашу подальшу безпеку... А для задоволення наших вимог, які ми згодом виклали у своєму зверненні до виконкому Івано-Франківської міськради, судячи з відповідей заступника міського голови – директора департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Михайла Смушака та т. в. о. директора КП «Теплий дім» Ростислава Котовича, «відсутні правові підстави...», – розводить руками і дивується В. Фарило. – Минув місяць, а чиновники нічим не допомогли і навіть не вибачилися, просто відписались…

І в листі М. Смушака, і в інформації Р. Котовича, на основі якої той лист написано, йдеться наразі тільки про «ймовірну причину пошкодження внутрішньобудинкових мереж». Проте винних у тому не означено. Жодним словом не йдеться й про те, що й сам потерпілий пан Володимир, який, до речі, на ремонт виведених з ладу електропобутових приладів уже витратив понад три тисячі гривень, міг самовільно втручатись у схеми підключення. В його родині, ще раз нагадаю, такі життєві гіркоти, що йому не до втручань у електросхеми – кожну свою хвилину він присвячує догляду за дружиною…

І ще кілька таких важливих деталей. Сподіваюся, що комунальники КП «Теплий дім» пам’ятають, що внутрішньобудинкові мережі і їхній стан у названому будинку – саме їхня царина господарювання і сфера відповідальності. І споживачів послуг зовсім не цікавить, з якими підрядними організаціями «Теплий дім» співпрацює і наскільки якісно ті виконують свої обов’язки. Бо люди і хвалять, і ганять не підрядників, а «Теплий дім». Надіюся, що згадані Р. Котович та М. Смушак самі бачили, як і підрядники «Теплого дому» після обстеження внутрішньобудинкових електричних мереж у багатоповерхівці на вулиці Молодіжній, 62, як «охороняються» електрощитові від «втручання в схеми підключення»? Чия це відповідальність? Може, споживачів?

Це я веду до того, панове керівники, що коли підписуєте підготовлені вашими підлеглими листи-відповіді користувачам послуг, то добре дивіться, що візуєте. Адже виглядає, що, за давньою звичкою деяких чиновників, майстрів з викрутасів перед людьми, і в нашому випадку, образно кажучи, почався «комунальний футбол» – поневіряння скарги В. Фарила спочатку згори донизу, а відтак навпаки, щоби, врешті, вона ні з чим повернулася знову до споживача. Та все ж хоча керівництво КП «Теплий дім» у своєму висновку на ім’я заступника міського голови зазначає, що «відсутні правові підстави для задоволення вимог», зазначених у зверненні військового пенсіонера, у профільному департаменті міськвиконкому, на наш погляд, дали скаржникові більш зважену відповідь: «Ймовірною причиною пошкодження внутрішньобудинкових мереж стало самовільне втручання в схеми підключення побутовими споживачами та перевищення дозволеної потужності, передбаченої угодою з енергопостачальною організацією».

Але, знову ж таки, не мудро всіх огульно картати чи поручатися за всіх. Адже звернення було одноосібне, а не колективне, тож і відповідь мала стосуватися не всіх і вся, а конкретного користувача послуг – пана Володмира, який у тому будинку на Молодіжній мешкає вже пів століття і вперше стикнувся з такою комунальною безгосподарністю.

Отже, не так користувачам послуг, як передусім вам – їхнім надавачам, шановні борці за честь комунального мундира, було б доречно вникнути у зміст статті 1166 Цивільного кодексу України: «Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини».

Тому дайте, будь ласка, відповідь, з чиєї вини у багатоповерхівці електрощитові не захищені від зовнішнього фізичного втручання, а реле запобіжників для квартири Фарилів у такому стані, що не спрацювало під час стрибка напруги? І не потрібно вдаватися до словесних маніпуляцій. Бо ж ми з’ясували, що головне для родини Володимира і Ольги Фарилів – знати вже не так про причину стрибка напруги у мережі, як про те, чому немає гарантії, що в їхньому житті таке більше не повториться. Ось чому, на наш погляд, керівникам підприємства й міста було би добре почути прохання стареньких і хворих пенсіонерів та знайти шляхи відшкодування збитків, завданих їм комунальною безгосподарністю. Бо й суди – не панацея у відносинах між надавачами і споживачами послуг. Засвідчую, що часто навіть після вирішення спору в переможця буває задоволення без задоволення. Особливо якщо це стосується іміджу підприємства.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами